Dolina Krzemowa jaką znamy może przestać istnieć? Zdaniem byłego szefa Google Ventures jest to możliwe

Dodane: 20.10.2017

Adam Sawicki

Udostępnij:

Popularni przedsiębiorcy ze Stanów Zjednoczonych przewidują zmiany w Dolinie Krzemowej. Giganci technologiczni przestaną być tak bogaci i potężni.

Na zdjęciu: Bill Maris | fot. by TechCrunch, flickr.com CC by 2.0

Wielka piątka

– Nie zdziwi mnie, jeśli nadejdzie zmierzch złotej ery Doliny Krzemowej – powiedział podczas konferencji DLive Bill Maris, współzałożyciel i były dyrektor generalny funduszu Google Ventures. Dodał, że federalni regulatorzy mogą próbować podzielić takich gigantów technologicznych jak Google albo Facebook, którzy dzisiaj są bardziej potężni niż amerykańskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne AT&T z Delaware. 

Reuters podaje, że według szefa Y Combinator Sama Altmana, „wywoła to duży sprzeciw ze strony branży technologicznej”, która jest coraz bardziej skoncentrowana i bogata. Agencja prasowa podkreśla, że kapitalizacja rynkowa tzw. „wielkiej piątki”, czyli Alphabetu, Apple, Amazona, Microsoftu i Facebooka, podwoiła się w ciągu trzech lat do blisko trzech bilionów dolarów.

Regulacje prawne

– Firmy, które niegdyś były fajne, interesujące i życzliwe, dzisiaj zakłócają wybory – powiedział Bill Maris. Odniósł się tym samym do sytuacji przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych, kiedy to Rosja kupowała za pośrednictwem Facebooka kampanie reklamowe, a rosyjska telewizja RT sponsorowane wpisy na Twitterze. Altman dodał, że w związku z tym nie można się dziwić, że ludzie są oburzeni.

Spodziewa się wiec, że władze uregulują w jakiś sposób sprawę dotyczącą prywatności, na przykład poprzez ograniczenie informacji osobistych, które Facebook i inne spółki technologiczne zbierają na temat swoich użytkowników. Przedsiębiorcy oczekują także, że urzędnicy będą wybierani na krótsze kadencje, że uprości się przepisy dotyczące podatków oraz są za wprowadzeniem bezwarunkowego dochodu podstawowego.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem