„Domowa kwarantanna” poprosi o selfie, żeby sprawdzić, czy jesteś w domu

Dodane: 20.03.2020

Kasia Krogulec

Udostępnij:

Każdego dnia rośnie liczba osób objętych kwarantanną domową z powodu panującej epidemii. Okazuje się, że wielu osobom trudno wytrzymać izolację, więc rząd postanowił „przypilnować” ich za pomocą aplikacji.
Obecnie 14-dniową kwarantanną objęte są osoby, które wracają zza granicy lub miały kontakt z zakażonymi koronawirusem.

Takie osoby mają zakaz opuszczania miejsca, w którym odbywają kwarantannę. Ten wymóg zapewnia bezpieczeństwo zarówno osobom objętym kwarantanną, jak i ich bliskim, sąsiadom i przypadkowo spotkanym ludziom.

Do tej pory policjanci sprawdzają miejsca pobytu osób przebywających w kwarantannie. Za złamanie kwarantanny może być nałożony mandat do 5 tys. zł.

Aplikacja w Google Play i App Store

Teraz to aplikacja będzie pilnować osoby objęte kwarantanną, które „zameldują” swoją obecność w domu robiąc selfie. Wszyscy wymagający odosobnienia powinni ściągnąć z Internetu „Kwarantannę domową”.

– Najlepiej zrobić to od razu po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny – radzi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Nasza aplikacja jest bezpłatna i bezpieczna. Stworzyliśmy ją we współpracy z ekspertami w tej dziedzinie. Można ją znaleźć w sklepach Google Play lub App Store – dodaje.

Po zainstalowaniu aplikacji i po wypełnieniu formularza lokalizacyjnego może się okazać, że twoje dane nie dotarły jeszcze do systemu. Wtedy poczekaj 2-3 godziny i spróbuj ponownie.

Aplikację aktywujesz za pomocą numeru telefonu. Twoje konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymasz w wiadomości SMS.

Nie ma możliwości, by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną. Jej system jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny.

Selfie z domu

Każdego dnia kwarantanny osoba posiadająca aplikację będzie dostawać SMSa z prośbą, by wysyłała swoje selfie.

Dzięki geolokalizacji i systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym.

W identyfikacji pomoże zrobione przy aktywacji zdjęcie referencyjne. Do niego będą porównywane przyszłe wysyłane fotografie.

Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie będą wysyłane „z zaskoczenia”.

Dane osób „meldujących się” na kwarantannie nie będą gromadzone, ani przechowywane.

Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMSa. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykona zdjęcia, policja sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są lekceważone.

Dodatkowe opcje

Dzięki aplikacji można zgłosić się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w szczególnych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. W ten sposób możliwe jest również skontaktowanie się z pracownikiem socjalnym.

W najbliższych dniach w aplikacji pojawiają się kolejne funkcjonalności.

W razie jakichkolwiek problemów technicznych osoby korzystające z aplikacji mogą zadzwonić na przygotowaną dla nich specjalną infolinię – 22 165 57 44.

 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem