Donateo nowa wirtualna puszka do zbierania datków na cele charytatywne

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Donateo nowa wirtualna puszka do zbierania datków na cele charytatywne

Udostępnij:

Polski fintech BetterPOS Polska stworzył wirtualną puszkę do zbierania datków na cele charytatywne. Urządzenia firmy stanęły w galeriach handlowych Ceetrus, a już niebawem pojawią się również w Galerii Dominikańskiej i Galerii Grunwaldzkiej we Wrocławiu. 

Pandemia koronawirusa już na zawsze zmieniła wiele naszych zachowań. Szczególnie widać to w obszarze fintechowym. Jeszcze nigdy rozwiązania do płatności bezdotykowych nie były tak popularne. Dotyczy to również obszaru związanego z akcjami charytatywnymi. Jednym z rozwiązań, które wpisuje się w tę branżę jest  witualna puszka Donateo od BetterPOS Polska.

Jak to działa?

Donateo swoim wyglądem może przypominać bankomat. Użytkownicy, którzy chcą za jego pośrednictwem przekazać pieniądze na cele charytatywne muszą ściągnąć dedykowaną aplikację i za jej pośrednictwem mogą przekazać pieniądze na wybraną fundację.

– Na początku wymyśliłem puszkę która jest świetnym narzędziem dla fundacji aby przez swoich wolontariuszy zbierać pieniądze gotówkowo i bezgotówkowo. Później stworzyliśmy platformę Donateo, która miała na celu zgromadzić wiele fundacji w jednym urządzeniu, aby darczyńca mógł wybrać to, co chciałby wspierać – mówi cytowany przez serwis cyfrowa.rp.pl Adamski.

– To rewolucja na rynku. Mówimy o zmianie postaw nie tylko społecznych, ale też instytucjonalnych. Nowocześnie zarządzane przedsiębiorstwa wiedzą, że dzisiejszy świat oczekuje większego zaangażowania marek w życie konsumentów, zrozumienia potrzeb jednostki i wzięcia odpowiedzialności za kształtowanie świadomego w swoim rozwoju życia społecznego – dodaje Izabela Bodnar, dyrektor sprzedaży BetterPOS Polska.

Bezdotykowe puszki charytatywne od Posbit

Donateo nie jest pierwszym polskim pomysłem na cyfryzację przekazywania datków na cele charytatywne. W październiku pisaliśmy o startupie Posbit z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. Zaprojektował on cyfrowe puszki do zbierania datków, za pośrednictwem których ludzie mogą wpłacać pieniądze bezgotówkowo. Rozwiązanie miało być wykorzystanie 1 listopada na gdyńskich cmentarzach. 

– Pandemia z jej dystansem społecznym, niechęć do noszenia gotówki w portfelu oraz dynamiczny rozwój płatności za pomocą smartfona powodują, że zbiórki publiczne organizowane przez ludzi dobrej woli stają się coraz trudniejsze. Nawet jeżeli ktoś chce się dołożyć do szczytnego celu, czasami zwyczajnie nie ma jak. Przecież swojej karty płatniczej do puszki nie wrzuci! Dlatego powstał Vuyap! Żeby rozwiązać ten problem. Nie potrzeba terminala płatniczego ani żadnej specjalnej aplikacji, wystarczy naklejka i smartfon – czytamy na blogu Posbit.

Rozwiązanie to wykorzystuje technologię NFC. Osoba, która chce przekazać datek zbliża smartfon z włączoną funkcją NFC do naklejki z tagiem NFC. Jeżeli nie ma NFC w telefonie, to może zeskanować kod QR. Następnie zostajemy automatycznie przekierowani do strony płatności.

Choć Donateo i Vuyap! to technologicznie dwa zupełnie inne rozwiązania, pokazują one, że obszar zbiórek charytatywnych również chce podążać za nowościami technologicznymi i wcale nie chce pozostawać w tyle. Donateo na swojej stronie zapowiedziało, że planuje zbudować zasięg ogólnopolski swojego rozwiązania i być obecnym w ponad 10 000 lokalizacjach. Zakłada miesięcznie docierać do blisko 20 000 000 potencjalnych darczyńców.