Dostawcy prądu powinni bić się o nas ceną. W ten sposób Polacy zaoszczędzili już 4,5 mln złotych

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

– W obliczu stale rosnących cen energii musimy pamiętać, że mamy wolny rynek. Oznacza to, że każdy z nas ma wpływ na to, ile płaci oraz na jakich warunkach – mówi Danuta Staniszewska. Jak w prosty sposób zmienić dostawcę prądu? Wystarczy dołączyć ze swoją energią (roczne zużycie) do licytacji.

Na zdjęciu: Danuta Staniszewska, właściciel i pomysłodawca Ogarniamprad

Kupując prąd w grupie oszczędzasz

Danuta Staniszewska, właściciel i pomysłodawca platformy ogarniamprad.pl, przyznaje że choć wolny rynek energii pozwala nam zmienić dostawcę, to często w praktyce jest to zmiana, której daleko od uregulowanych, przejrzystych i uczciwych zasad. – Odbiorcom zmieniającym prąd ciężko się połapać, umowy zawierają niejasne zapisy i tzw. gwiazdki – dodaje. Jak temu zaradzić? Jednym z takich rozwiązań jest serwis ogarniamprad.pl, który pozwolił już zaoszczędzić użytkownikom 4,5 mln złotych.

– Ideą Ogarniamprad.pl jest tworzenie sytuacji, w której sprzedawcy konkurują o odbiorców, co oczywiście jest dla odbiorców korzystniejsze. Mechanizm działania naszych aukcji powoduje, że sprzedawcy chcąc mieć więcej klientów (wygrywać licytację w danej grupie) muszą proponować niższą cenę. Kupując prąd w grupie zakupowej w przypadku małych odbiorców lub w ramach zakupów profilowanych mamy realną szanse na obniżenie ceny – przekonuje Staniszewska. 

Duże firmy oszczędzają, małe nie wiedzą, że można

O tym, jak ważna jest cena dostawy wiedzą zarządzający dużych firm. Aż 77% z nich co roku zmienia dostawcę prądu, bo obecni mają zbyt wysokie stawki. W sektorze MŚP średnio 34% przedsiębiorstw zmienia co roku dostawcę energii, a w przypadku mikrofirm to tylko 4% w skali roku. – W przypadku odbiorców indywidualnych odsetek osób, które zmieniają sprzedawcę energii co roku to tylko 2% – mówi Danuta Staniszewska z ogarniamprad.pl.

Inna, zdrowsza sytuacja dotyczy odbiorców firmowych, którzy średnio zużywają 122 MWh rocznie. – Ta część naszej społeczności często traktuje energię nie tylko jako zwykły dostęp do urządzeń zasilanych prądem czy gazem, ale jako ważny wyznacznik zrównoważonego rozwoju gospodarczego i ochrony klimatu – mówi Danuta Staniszewska. Jak krok po kroku zmienić dostawcę energii? Zacznijmy od przygotowania ostatniej faktury, ponieważ dane w niej zawarte pomogą w określeniu zużycia prądu.

Chęć zmiany

Faktura to kluczowa informacja, na podstawie której zostaną wyliczone propozycje stawek dla użytkownika ogarniamprad. To punkt startowy, na podstawie którego Użytkownik na początku zobaczy, ile mógłby zaoszczędzić na podstawie zakończonych aukcji z ogarniamprad.pl, natomiast system platformy będzie mógł wyświetlić mu aukcje z jego taryfami. Zanim to się stanie powinniśmy zarejestrować się na platformie i wypełnić swój profil danymi z faktury.

Później pozostaje nam dołączenie do aukcji, a następnie czekanie na oferty licytujących dostawców prądu. Jeśli zaproponowana cena okaże się satysfakcjonująca, pozostaje zaakceptować propozycję sprzedawcy, który wygrał licytując najniższą cenę. Rozwiązanie umowy z poprzednim dostawcą oraz opieka nad podpisaniem nowej stoi po stronie platformy ogarniamprad.pl.

Klient nie jest już sam

Zespół wierzy, że spełnia swoją rolę w misji edukowaniu społeczeństwa w dziedzinie oszczędzania pieniędzy wydawanych na energię. – Chęć zmiany to bardziej kwestia znajomości sprzedawców, umów, etapów i czynności jakie trzeba podjąć. Na starym rynku energii konsument pozostaje z tymi pytaniami sam i czeka go szukanie odpowiedzi, od sprzedawcy do sprzedawcy. Nowy rynek energii, a co za tym idzie środowisko do zakupów zabezpiecza te kwestie i standaryzuje – mówi właścicielka i pomysłodawczyni platformy.