Dotacje unijne w zasięgu ręki. Czy da się oszacować szanse na ich otrzymanie?

Dodane: 12.04.2018

Artykuł sponsorowany

Udostępnij:

Dotacje unijne pozwoliły rozwinąć skrzydła niejednej firmie z sektora MŚP. Właśnie do tej grupy przedsiębiorców skierowanych jest w tym roku kilkadziesiąt programów finansowego wsparcia w całej Polsce, a przykładowa pomoc sięga kilkuset tysięcy złotych.

W wyborze odpowiedniej, przygotowaniu planu wykorzystania środków unijnych oraz oszacowaniu szans na ich pozyskanie pomaga Tax Care.

fot. unsplash.com

Zgodnie z danymi Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, do 2020 roku na rozwój przedsiębiorstw zostanie przeznaczonych w sumie 20 mld euro. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa są szczególną grupą wspieraną przez dotacje z funduszy europejskich, bo do nich jest skierowanych najwięcej programów. Nie oznacza to jednak, że pozyskanie środków jest dla ich właścicieli banalnie proste. Wielu z nich dotacja unijna kojarzy się ze żmudnym procesem, przygotowywaniem setek dokumentów i wypełnianiem dziesiątek formularzy. Spory problem pojawia się też często już na samym początku, kiedy nie wiadomo, który spośród obowiązujących aktualnie na rok 2018 ok. 80 programów wybrać i kiedy upływa termin nadesłania wniosku o dotację.

Przykładowo w ramach Programów Regionalnych na Podkarpaciu niebawem startuje Działanie 1.4.1 przeznaczone na informatyzację firm z maksymalnie 2-letnim stażem. Środki do pozyskania w projekcie to aż 500 tys. zł (przy budżecie konkursu 25 mln zł). Z kolei do 8 maja br. trwa nabór projektów eksportowych Go to Brand, w którym można uzyskać nawet 850 tys. zł na promocję własnej marki produktowej lub usługi.

Fundusze w zasięgu inwestujących mikro, małych i średnich przedsiębiorstw

Z wieloletniego doświadczenia Tax Care, największego w Polsce biura księgowego wyspecjalizowanego w obsłudze najdrobniejszych firm, wynika, że największe szanse na otrzymanie dotacji unijnych wśród właścicieli mikro, małych i średnich firm mają inwestycje zakładające rozwój przedsiębiorstwa, realizowane w obszarze działalności badawczo-rozwojowej (B+R) i wdrażania innowacji produktowo-procesowych, działalności eksportowej oraz informatyzacji. Czynnikiem potrafiącym przesądzić o otrzymaniu dofinansowania jest z kolei plan rozdysponowania środków unijnych. Razem z Tax Care przybliżamy, co powinno się w nim znaleźć.

Dobry plan to podstawa

Działalność badawczo-rozwojowa

Pozyskanie wsparcia dotacyjnego na działalność B+R i wdrażanie innowacji wymaga analizy i opracowania planów rozwojowych na 2-3 lata w zakresie wprowadzania na rynek nowych lub znacząco ulepszonych produktów i usług, w tym poprzez wdrożenie wyników B+R. Wykorzystywanie wyników prac badawczo-rozwojowych zwiększa szanse na pozyskanie wsparcia na wdrożenie w firmie zasadniczych zmian procesu produkcyjnego lub zmian w zakresie sposobu świadczenia usług.

Wyniki prac B+R (np. w formie patentów i licencji) mogą być samodzielnie wypracowane poprzez realizację projektu badawczo-rozwojowego. Tym samym mogą one stanowić przedmiot skutecznego wnioskowania o wsparcie dotacyjne w Programach Regionalnych i krajowych, stanowiących lwią część firmowych funduszy unijnych. Alternatywnie mogą być zakupione lub zlecone w instytutach naukowych czy uczelniach.

E-usługi i informatyzacja

Pozyskanie wsparcia dotacyjnego na informatyzację przedsiębiorstwa wymaga posiadania planu informatyzacji działalności. Musi on uwzględniać rozwój współpracy z innymi przedsiębiorstwami w oparciu o nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne (B2B), informatyzację wewnętrzną poprzez procesy modernizacyjne wspomagające bieżącą działalność (B2E) lub wykorzystanie rozwiązań teleinformatycznych w relacjach z klientami (B2C).

Przedsiębiorca może uzyskać wsparcie, jeżeli chce opracować portal e-usługowy, uruchomić sklep internetowy, czy wdrożyć rozwiązanie B2B automatyzujące współpracę firmy z kontrahentami i dostawcami. W takiej sytuacji dotację unijną można przeznaczyć na wprowadzenie elektronicznych systemów w ramach własnej działalności, np. dotyczących zarządzania firmą, zamówień i rozliczeń, czy budowania relacji z klientami.

Eksport

Już na samym początku warto zaznaczyć, że pozyskanie wsparcia dotacyjnego na działalność eksportową wymaga posiadania przez firmę własnych produktów lub usług, które będą eksportowane oraz wypracowania modelu biznesowego związanego z internacjonalizacją działalności.

Takie dofinansowanie można przeznaczyć na przygotowanie strategii do realizacji, zakup usług doradczo-szkoleniowych, ale również na konkretne działania, np. na udział w targach i misjach gospodarczych, tłumaczenie strony internetowej oraz materiały informacyjno-promocyjne – nie tylko gadżety, ulotki czy wizytówki, ale również kampanie reklamowe w mediach tradycyjnych i elektronicznych, na wybranych rynkach zagranicznych lub globalnie. 

Polskie przedsiębiorstwa mają do zaoferowania zagranicznym klientom wiele innowacyjnych, unikatowych produktów, usług czy technologii. Zostały one podzielone na różne branże, dla których wspólnym mianownikiem jest wysoki potencjał eksportowy. Jak podaje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, na liście najbardziej konkurencyjnych w skali międzynarodowej znalazło się 12 branż proeksportowych:

 • sprzęt  medyczny
 • kosmetyki
 • IT/ICT
 • jachty i łodzie
 • meble
 • polskie specjalności żywnościowe
 • sektor usług prozdrowotnych
 • maszyny i urządzenia
 • biotechnologia i farmaceutyka
 • moda  polska
 • budowa i wykańczanie budowli
 • części samochodowe i lotnicze

Jak sprawdzić swoje szanse na uzyskanie dotacji unijnych?

Po znalezieniu programu i sporządzeniu szczegółowej strategii wykorzystania wsparcia unijnego, jeszcze przed terminowym złożeniem wniosku warto sprawdzić swoje szanse i ocenić możliwości pozyskania dotacji na rozwój biznesu. Z pomocą przychodzi tu Audyt unijny, nowa usługa Tax Care.

W ramach przeprowadzanego audytu eksperci Tax Care oceniają kondycję finansową oraz analizują potencjał rozwojowy firmy i wynikające z niego cele inwestycyjne. Następnie oceniają potencjał przedsiębiorstwa do uzyskania dotacji. W kolejnych krokach powstaje profesjonalna analiza finansowa inwestycji z prognozą i symulacją wariantową najważniejszych wskaźników finansowych. Finalnie zostaje przygotowany raport z audytu zawierający wszelkie ustalenia i wynikające z nich rekomendacje finansowania dotacyjnego.

Na pierwszy rzut oka wygląda to na skomplikowany proces. Czy tak jest po stronie klienta?

Wszystko sprowadza się do wypełnienia wraz z Doradcą Tax Care ankiety Audytu unijnego. Na jej podstawie doświadczony Ekspert ds. Dotacji analizuje i ocenia potrzeby inwestycyjne i cele rozwojowe właściciela firmy zainteresowanego wsparciem unijnym w konkretnych naborach dotacyjnych dostępnych w 2018 roku. Przedsiębiorca otrzymuje syntetyczny raport z audytu zawierający wyniki analiz i rekomendacje dalszego działania. Tax Care doradza swoim klientom od początku do końca procesu aplikowania, a po wygraniu dotacji zapewnia wsparcie w realizacji projektu i rozliczenie pozyskanego dofinansowania. 

 

__________________________________________________

O zaletach kompleksowej pomocy w uzyskaniu dotacji unijnych przekonała się już pierwsza grupa klientów, którzy skorzystali z Audytu unijnego w Tax Care. Jest wśród nich Deskimos sp. z o.o., która wygrała dotację na rozwój innowacyjnego produktu i powiązanych z tym procesów produkcyjnych. W ramach projektu Spółka sfinansuje zakup maszyn i urządzeń niezbędnych do rozpoczęcia produkcji naturalnych rzemieślniczych lodów gastronomicznych. Firma Tax Care pomogła też Global Control 5 w promocji marki za granicą w ramach Go to Brand. Global Control 5 dzięki dotacji w wysokości prawie 600 tys. zł ma szansę stać się rozpoznawalna na rynkach perspektywicznych Stanów Zjednoczonych, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Brazylii.

__________________________________________________