Drobne inwestycje każdego dnia

Dodane: 03.09.2014

Karolina Halik

Udostępnij:

Wrzucanie drobnych pieniędzy do skarbonki jest dość powszechne. Nie jest to jednak najlepszy sposób na oszczędzanie, bo nie mnoży ulokowanego funduszu. Zrobić to może natomiast aplikacja Acorns, która jest wirtualną skarbonką inwestycyjną.

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Polskie powiedzenie, które mówi “grosz do grosza, a będzie kokosza”, nie zawsze się sprawdza. Bilon, który zostaje w portfelu po zakupach, często zalega w nim bardzo długo i nie jest wykorzystywany. Alternatywą okazuje się aplikacja Acorns, która otrzymywaną resztę przeznacza na cele inwestycyjne. Robi to w sposób najwygodniejszy – praktycznie za nas.

Wirtualna skarbonka

Acorns to aplikacja, która umożliwia oszczędzanie reszty pieniędzy pozostającej z codziennych wydatków. Program zaokrągla kwotę płatności do pełnych dolarów, a różnicę przeznacza na inwestycje. Aplikacja nie określa minimum, od którego można rozpocząć proces. Inwestować można już od chwili wpłynięcia pierwszej reszty do wirtualnego portfela. 

Program automatyzuje oszczędzanie działając w tle. Użytkownik dokonując codziennych transakcji sprawia, że do jego portfela inwestycyjnego spływają drobne kwoty i kumulują się. W przypadku kiedy nie chce, aby dana suma została dodana do puli, może ją “wyrzucić” z poziomu aplikacji mobilnej. Zaoszczędzone pieniądze może wykorzystać w dowolnym momencie 

Aplikacja pomaga dobrać plan oszczędzania w zależności od wieku klienta, celów, przychodów oraz tolerowanego poziomu ryzyka. Użytkownik może również samodzielnie wybrać odpowiadający system, a Acorns zatroszczy się o monitorowanie i regulowanie planów inwestycyjnych tak, aby były zgodne z planem. Jednocześnie poszukuje on drogi do maksymalizacji zysku. 

Zainwestuj grosika

Grupa 10 000 Amerykanów testujących aplikację wykonując średnio 3 transakcje dziennie w ten sposób zaoszczędziła około 50 dolarów miesięcznie. Oszczędność na pojedynczej transakcji wynosiła więc w przybliżeniu $0,57. Zysk z inwestycji wynosił od ok. 4% do 9% w zależności od wybranego planu. Jednocześnie testujący ponieśli koszt prowizji w wysokości 1 dolara oraz od 0,25% do 0,5% od zysku, co było mniejszym wydatkiem niż obsługa bankowa.

Twórcy aplikacji zapewniają bezpieczeństwo inwestowanych środków. Gwarantują je szyfrowanie, ochrona serwerów oraz weryfikacja danych zbliżone do systemów stosowanych w bankach. Dodatkowo każde konto jest ubezpieczone, na wypadek oszustw. Zespół zadbał także o ochronę prywatności. Acorn jest przykładem na to, że oszczędzanie jest łatwe. Postęp technologiczny sprawia, że być może wkrótce każdy grosik wydawanej reszty będzie na wagę złota.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem