Chcesz robić fintech? Uzbrój się w cierpliwość i bądź gotowy do działania

Dodane:

Seweryn Bidołach Seweryn Bidołach

Chcesz robić fintech? Uzbrój się w cierpliwość i bądź gotowy do działania

Udostępnij:

Od kilku lat mieszkam w Londynie. Gdy tu przyjechałem, moim celem było zbudowanie własnego biznesu. Jednym z nich jest Gosavex, platforma finansowa, która pomaga wyjść ze spirali zadłużenia.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu pt. “Droga fintechu na rynek”.

Moja przygoda z sektorem fintech zaczęła się około 3 lata temu po wygraniu hackathon’ów organizowanych w Londynie. Doświadczenie to pomogło mi zrozumieć, jakie możliwości daje ten sektor. Zmotywowało mnie również do zbudowania pierwszego prototypu i zespołu. Moja przygoda z fintechem trwa do dziś.

Dziś jestem w trakcie budowy Gosavex, platformy finansowej, która wspiera kredytobiorców i pomaga im wyjść ze spirali zadłużenia. Rozwiązanie to jest skierowane do każdej osoby, która posiada chociażby jedno konto bankowe.

Porzucony klient

Do tej pory właściwie nikt nie interesował się problemem zadłużenia. Klient, który wpadał w spiralę zadłużenia, sam musiał sobie z nią radzić. Najczęściej biorąc kolejne pożyczki z jeszcze wyższym oprocentowaniem. Rozwiązanie, które oferujemy w zautomatyzowany sposób wyszukuje oszczędności oraz informuje użytkownika o wszystkich dodatkowych kosztach kredytowych. Dodatkowo klienci naszego rozwiązania będą mogli otrzymać pożyczki krótkoterminowe na bardzo uczciwych zasadach z niską stopą procentową oraz pomocą w spłacie zadłużenia.

Obecnie jesteśmy w trakcie budowy tego rozwiązania. Mamy już pierwszy produkt, który na dniach chcemy wypuścić na rynek. Jego budowa zajęła nam ponad pół roku. Szacujemy, że przygotowanie w pełni funkcjonalnej platformy zajmie nam ponad rok. Oprócz samej budowy produktu dość dużo czasu zabierają wszystkie sprawy związane z regulatorem (FCA) i wymaganiami prawnymi.

Stała i stabilna trakcja użytkowników

Jednak najtrudniejsze w tym biznesie jest zbudowania stałej i stabilnej trakcji użytkowników. Dużym wyzwaniem jest również uzyskanie wszystkich wymaganych licencji. Aplikacja mobilna do zarządzania finansami, którą zbudowaliśmy, wymaga autoryzacji FCA w zakresie AISP (Account Information Services Provider). Ponadto platforma będzie wymagała autoryzacji w zakresie PISP (Payment Initiation Service Provider) i Consumer Credit.

Aby sprostać wszystkim regulacjom, jesteśmy w bliskim kontakcie z FCA i próbujemy dostać się do ich innowacyjnego huba, co umożliwi nam dużo szybciej zweryfikować nasze założenia.

Podobną strategię obraliśmy z aplikacją mobilną, którą wypuszczamy w ciągu kilku tygodni. Aby przyspieszyć ten proces zdecydowaliśmy się to zrobić przez model agenta dostawcy technologii, który agreguje dostęp do kont bankowych.

A jeśli chodzi o użytkowników, to do tej pory Gosavex prezentowaliśmy tylko wśród naszego wewnętrznego networkingu znajomych, więc temat trakcji jest jeszcze przed nami. Natomiast pozytywny feedback podczas naszych wewnętrznych testów daje nam dużo nadziei, że produkt spodoba się większej grupie ludzi.

Chcesz robić fintech? Uzbrój się w cierpliwość

Fintech to bardzo trudna branża, ale zarazem ciekawa, gdyż dotyczy naszego życia codziennego. Na pewno każdy, kto się na tę branżę zdecyduje, musi uzbroić się w cierpliwości i być gotowym na bardzo szybkie działania, bo fintech to jeden z najbardziej dynamicznych rynków. Sugerowałbym też, aby dużo uwagi poświęcić bezpieczeństwu danych, ponieważ w tej branży jest ono bardzo ważne, a każda mała pomyłka może decydować o istnieniu biznesu.

Autor: Seweryn Bidołach, CEO Gosavex