Drony dostarczą paczki na terenie całych Chin. Ten sklep internetowy osiągnie to w tym roku

Dodane: 30.01.2017

Adam Sawicki

Udostępnij:

Podczas gdy w Stanach Zjednoczonych i Europie dopiero testowane są dostawy towarów za pośrednictwem dronów, w Chinach już regularnie kursują. Jeden z największych tam sklepów internetowych zamierza do końca 2017 roku realizować zamówienia na terenie całego kraju.

Recode pisze, że drugi co do wielkości sklep internetowy w Chinach JD.com już od rok regularnie realizuje dostawy towarów za pośrednictwem bezzałogowych dronów. Kursy odbywają się na dwudziestu trasach w czterech prowincjach. Spółka planuje jednak zdobyć potrzebne pozwolenia, aby do końca tego roku uruchomić kolejnych osiemdziesiąt tras na terenie całego kraju. 

Taniej o 70 procent 

– W każdej wsi mamy mieszkającego w niej dostawcę, który roznosi paczki do domów – powiedział w rozmowie z Recode dyrektor generalny JD.com Richard Liu. Wygląda to w ten sposób, że klienci sklepu internetowego zamawiają towary za pośrednictwem aplikacji mobilnej, które następnie dostarczają im drony. Nie od razu jednak zakupy trafiają przed drzwi mieszkania zamawiających. 

Wcześniej maszyny lądują na wyznaczonych platformach, skąd wspomniani już dostawcy odbierają paczki i osobiście zanoszą je klientom. Dzięki temu JD.com liczy, że będzie docierać do użytkowników spoza miast. Dostawy realizowane przez drony nie tylko mają być szybsze niż te, które odbywają się za pośrednictwem ciężarówek, ale także tańsze i to nawet o 70 procent. 

Amazon też dostarcza 

Pod koniec ubiegłego roku przedstawiciele amerykańskiej spółki Amazon pochwalili się, że zrealizowali pierwszą dostawę za pomocą drona. Po trzynastu minutach lotu maszyna wylądowała na podwórku przed domem Richard B. z hrabstwa Cambridgeshire leżącego we wschodniej Anglii. Tym samym mężczyzn odebrał zamówioną wcześniej przekąskę i niewielką skrzynkę Amazon Fire TV. 

Przy tej okazji Amazon zapowiedział, że już niebawem będą w ten sam sposób dowozić przesyłki klientom na terenie całej Wielkiej Brytanii. Zgodnie z założeniami paczki mają docierać do odbiorców w ciągu 30 minut od złożenia zamówienia. Niedawno także podobnym osiągnięciem pochwaliła się sieć pizzerii Domino.