Druga młodość serwera dedykowanego

Dodane: 14.06.2021

Mam Startup

Udostępnij:

Rozmowa z Marcinem Szyszkowskim, kierownikiem produktu w Atmanie, odpowiedzialnym za rozwój usługi Serwerów Dedykowanych.

Problemy z zachwianiem łańcucha dostaw, dostępnością części, wzrostem cen odmieniane są przez wszystkie przypadki. Jak takie firmy jak Atman mogą radzić sobie z taką sytuacją na rynku?

Z jednej strony klienci oczekują nowości w ofercie i nasza oferta podąża za tymi oczekiwaniami. Z drugiej strony mamy rosnącą wydajność sprzętu, która nie zawsze jest niezbędna, a wiąże się z istotnie rosnącymi cenami, co często zmusza klientów do wstrzymania się z zakupem. Prostym do wdrożenia rozwiązaniem tego problemu jest wydłużenie cyklu życia podzespołów serwerowych.

Jak wiadomo oferta Serwerów Dedykowanych Atmana, podobnie jak wielu innych dostawców takich usług, jest cyklicznie odświeżana, więc np. najnowsze procesory wypierają z oferowanych konfiguracji procesory wcześniejszych generacji. Podobnie pojawiają się coraz pojemniejsze i szybsze dyski itp. itd. Proszę spojrzeć na drugą stronę medalu – tym samym rezygnujemy z wielu używanych, ale choć nadal działających komponentów serwerów. Czy jednak wysyłanie „na emeryturę” w pełni sprawnych urządzeń, tylko dlatego że nie są to najnowsze modele i nie są wyposażone w ostatnie generacje procesorów, nie jest marnotrawstwem?

Bardzo często pomijanym aspektem jest ekologia. Jeżeli dany serwer ponownie trafi w ręce użytkownika, to zapewne wyjdzie to na dobre naszej planecie.

Co na to klienci?

To naturalne, że wiele firm oczekuje coraz to nowszego i technologicznie lepszego sprzętu, ale w trosce o naszą planetę po prostu trzeba postarać się wydłużać przydatność urządzeń IT, dawać im drugie życie. Wierzymy w to w Atmanie, dlatego przygotowaliśmy specjalną ofertę: linię serwerów Startup Green. Obejmuje ona 3 konfiguracje serwerów zbudowanych z używanych, ale oczywiście w pełni sprawnych komponentów, w bardzo konkurencyjnych cenach. Wstępne rozpoznanie rynku potwierdziło, że zainteresowanie taką ofertą jest całkiem spore.

O czym powinny wiedzieć firmy, które rozważają zakup serwerów dedykowanych Startup Green?

Przede wszystkim to propozycja dla firm, które z racji rodzaju prowadzonej działalności nie potrzebują wybitnie szybkiego serwera lub szukają serwera, którego zastosowanie nie wymaga wybitnej prędkości wykonywanych operacji. W zamian za obniżenie wymagań dot. parametrów szybkościowych klienci zyskują znacznie mniejszą opłatę miesięczną – rzędu 50% – za korzystanie z serwera Startup Green niż w przypadku konfiguracji z podstawowej oferty Atman Serwery Dedykowane.

Ze względu na ograniczoną liczbę komponentów i części zamiennych oferta linii Startup Green jest limitowana. W pierwszej (liczymy, że będą kolejne) serii udostępniamy ok. 50 sztuk takich serwerów dedykowanych. Zamówić je można wyłącznie na umowy okresowe 12- i 24-miesięczne. Inną różnicą w stosunku do podstawowej oferty Atmana jest brak możliwości zmiany konfiguracji maszyny z linii Startup Green w trakcie korzystania z usługi.

Czy SLA jest niższe w przypadku serwerów Startup Green?

Absolutnie nie. Chcę podkreślić, że dostępność serwerów Startup Green gwarantujemy identyczną jak przypadku standardowej oferty Serwerów Dedykowanych Atmana – SLA na bardzo wysokim poziomie. Wszystkie parametry środowiskowe centrum danych klasy Tier III+, w tym zasilanie z SLA 99,999% i łącze do Internetu 1 Gb/s bez opłat za transfer, wsparcie techniczne i serwisowe 24/7 – są takie same dla całej naszej farmy serwerów dedykowanych.

Czy to się rzeczywiście opłaca?

Wydłużenie życia serwerów to moim zdaniem propozycja korzystna dla wszystkich – zwyciężają aż 3 strony, czyli mamy sytuację win-win-win:

  • Win #1 – klient korzysta z serwera dedykowanego w data center klasy TIER III+, płacąc wyjątkowo niski abonament miesięczny – nawet o 50% niższy niż za podobny serwer, ale z najnowszym procesorem.
  • Win #2 – dostawca usługi nie musi pozbywać się używanych, sprawnych części serwerów, uzupełnia swoją ofertę o atrakcyjne dla klienta pozycje niezależnie od wydolności łańcucha dostaw nowych komponentów.
  • Win #3 – środowisko naturalne i nasza planeta zyskują na maksymalnym wykorzystaniu każdego rodzaju urządzeń; nas jako mieszkańców Ziemi po prostu nie stać na utylizację działającego sprzętu, bo to oznacza marnowanie surowców i energii zużytej jego przy produkcji.

Gdzie można poznać konfiguracje serwerów dedykowanych Startup Green?

Zapraszam na specjalną stronę, gdzie prezentujemy parametry naszych serwerów przeżywających drugą młodość ☺

 

 

 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Atman