Drukarki 3D w kosmosie: Sunfish Partners inwestuje w Orbital Matter

Dodane:

Karolina Kwietniewska Karolina Kwietniewska

Drukarki 3D w kosmosie: Sunfish Partners inwestuje w Orbital Matter

Udostępnij:

Polsko-niemiecki Orbital Matter ogłasza pomyślne zamknięcie rundy finansowania wstępnego w wysokości ponad 1 miliona euro. Inwestycji przewodził fundusz VC Sunfish Partners, a pieniądze wyłożyli także Dhyan VC oraz aniołowie biznesu.

Dofinansowanie Orbital Matter oznacza tylko jedno – przyspieszenie działań i wypełnienie kosmicznej misji, którą postawili sobie za cel twórcy startupu. Obecnie, Jakub Stojek i Robert Ihnatisin opracowują statek kosmiczny wyposażony w drukarkę 3D do produkcji ultralekkich części satelitarnych. Dr. Marcus Erken, współzałożyciel w Sunfish Partners uważa, że możliwości produkcyjne w kosmosie muszą rosnąć wykładniczo, aby poprawić krytyczną infrastrukturę dla Ziemi i umożliwić ludziom potencjalne stanie się gatunkiem wieloplanetarnym.

– Dzięki podejściu skoncentrowanym na potrzebach klientów, mamy pewność, że poradzą sobie ze złożonością przemysłu kosmicznego, wykazując się wysoką odpornością, jak i dalekowzrocznością – mówi o Orbital Matter Marcus Erken, współzałożyciel Sunfish Partners.

Od mikro do makro grawitacji

Runda finansowania, którą otrzymał startup, to dowód zaufania ze strony inwestorów i ich wiary w potencjał technologiczny jaki dostrzegają w Orbital Matter. Pierwszym krokiem, który zamierza zrobić startup będzie przetestowanie opracowanej technologii drukarki 3D w warunkach mikrograwitacji, a następnie zademonstrowanie jej na orbicie we współpracy z liderami branży.

– Dzięki zebranym funduszom jesteśmy dobrze przygotowani na kolejne 18 miesięcy, a pas startowy może zostać jeszcze bardziej wydłużony dzięki strategicznym zobowiązaniom z ESA i KE – powiedział Jakub Stojek, CEO Orbital Matter

Przekraczanie ziemskich granic możliwe dzięki współpracy

We wrześniu tego roku firma Orbital Matter podpisała protokół z Thales Alenia Space, spółką joint venture Thales (67%) oraz Leonardo (33%) dołączając do ich akceleratora przemysłowego w ramach Space Business Catalyst. Startup otrzymał solidną dawkę  wsparcia technicznego, handlowego, sieciowego i finansowego, a także okazję do budowania strategicznych partnerstw.

Obecnie Orbital Matter znajduje się pod skrzydłami European Space Agency Business Incubation Centre (ESA BIC Polska), prowadzonego przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A., która wspiera kooperacje firm z branży kosmicznej. Obecność w ESA BIC Polska to szansa rozwoju i możliwość korzystania z eksperckiego wsparcia i zasobów niezbędnych do realizacji celów firmy.

–Najnowocześniejsza technologia Orbital Matter doskonale wpisuje się w wizję europejskiej niezależności w kosmosie. Z niecierpliwością czekamy na dalsze sukcesy Orbital Matter i pozytywny wpływ ich przełomowej technologii na kształtowanie przyszłości eksploracji kosmosu – mówi Michał Chwieduk, szef ESA BIC Polska.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Farmy słoneczne w przestrzeni kosmicznej – antidotum na ziemskie problemy?