Duży krok dla kryptowalut: polska giełda Coinquista pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego

duzy krok dla kryptowalut polska gielda coinquista pod nadzorem komisji nadzoru finansowego
Udostępnij:
Coinquista, nowa polska giełda kryptowalut, otrzymała licencję Komisji Nadzoru Finansowego. Wpis do rejestru jest ważnym wydarzeniem dla rozwoju rynku kryptowalut w Polsce, gdyż potwierdza zgodność giełdy z regulacjami, jej wiarygodność, a przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników.

W czerwcu 2018 roku urząd KNF zwrócił uwagę na wątpliwości prawne związane z funkcjonowaniem giełd oraz kantorów kryptowalut. Komisja informowała, że giełdy operują bez właściwego zezwolenia, co stwarzało stan potencjalnego zagrożenia dla osób powierzających im swoje środki. Z powodu podejrzenia prowadzenia nieuprawnionej działalności w zakresie usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego, większość operujących w Polsce giełd wpisano na tak zwaną listę ostrzeżeń publicznych. Ostatnie nowe wpisy na liście ostrzeżeń KNF pojawiły się 21 stycznia 2019 roku.

Komisja powołała jednak program Innovation Hub, w ramach którego umożliwiała giełdom kryptowalut ustalenie ram prawnych i organizacyjnych w sposób zapewniający zgodność z prawem i bezpieczeństwo środków. Coinquista przystąpiła do programu i uzyskała odpowiednie zezwolenia jako jedna z pierwszych giełd w Polsce.

Wpis Coinquisty do rejestru małych instytucji płatniczych udowadnia, że giełdy kryptowalut mogą prowadzić biznes w Polsce legalnie, a KNF nie jest przeciwnikiem takich form działalności. Nadzór KNF nie tylko zwiększy zaufanie społeczeństwa do giełd, ale przełoży się także na bezpieczeństwo ich użytkowników.

– Od początku zależało nam na najwyższej jakości usług. Naszym wyróżnikiem ma stać się bezpieczeństwo, na które kładziemy ogromny nacisk. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie, przeprowadzamy regularne audyty i stosujemy proaktywne podejście, aby chronić naszych użytkowników. Za development Coinquisty odpowiada 10Clouds - jedna z czołowych polskich firm tworzących oprogramowanie – mówi Ireneusz Pukin, założyciel i CEO Coinquisty.

Firma chce uzyskać podobne zezwolenia na kilku innych rynkach, między innymi w Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych. W trosce o klientów, Coinquista czekała na oficjalne uruchomienie swoich usług do momentu otrzymania licencji. Działa już strona giełdy, na której można przyjrzeć się oferowanym przez nią rozwiązaniom. Natomiast oficjalny start giełdy planowany jest na przełom marca i kwietnia 2019 roku.

Coinquista umożliwi bezpieczny handel kryptowalutami oraz przechowywanie środków. Dzięki możliwości śledzenia najlepszych inwestorów, inwestowania pod okiem ekspertów, prostemu interfejsowi i rozbudowanej sekcji statystyk, giełda pozwoli użytkownikom na szybkie i bezproblemowe wejście w świat kryptowalut. Jednocześnie spełni wszystkie oczekiwania zaawansowanych i doświadczonych inwestorów.