Dwa startupy dostały od nas ok. 2,5 mln zł. Podsumowanie roku SMOK Ventures

Dodane:

Borys Musielak Borys Musielak

smok ventures

Udostępnij:

Od operacyjnego startu funduszu w listopadzie 2019 zrealizowaliśmy dwie inwestycje, łącznie za ok. 2,5 mln zł. W kolejne 3-4 startupy planujemy zainwestować w pierwszym kwartale 2020 roku. Każda z tych inwestycji będzie się mieścić w granicach 400 tys. zł do 2 mln zł.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne, akceleratory i fundusze venture capital podsumowują 2019 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

Inwestujemy w firmy na wczesnym etapie rozwoju, nawet jeszcze przed ukończeniem pierwszej wersji produktu. Zależy nam na kompletnym i doświadczonym zespole założycielskim i globalnym podejściu do biznesu. Inwestujemy głównie w Polsce, choć w niedalekiej przyszłości planujemy rozszerzyć działalność również na kraje Europy Środkowej i Wschodniej.

W jakie branże inwestuje SMOK Ventures?

Jeśli chodzi o branże, najciekawsze są dla nas te, w których Polacy wyspecjalizowali się i gdzie mamy światowych ekspertów na miejscu, czyli tworzenie gier wideo (zarówno mobile jak i na peceta czy konsolę oraz gry VR), startupy wykorzystujące sztuczną inteligencję do rozwiązywania problemów różnych branż, a także fintech. Lubimy proste modele biznesowe, nie przepadamy za modelem enterprise, w szczególności na początkowej drodze startupu.

Nasze inwestycje w 2019 r.

Pierwszy to SmartHotel, startup z międzynarodowymi aspiracjami, który tworzy produkty i usługi usprawniające komunikację gości hotelowych z recepcją, dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii, w tym smart TV z systemem Android TV oraz chatbotów na Facebook Messengerze.

SmartHotel integruje się z systemami zarządzania obiektami hotelarskimi, umożliwiając gościom szybkie załatwienie spraw związanych z ich pobytem. Zainwestowaliśmy w spółkę przede wszystkim ze względu na doświadczony zespół założycieli, którzy niedawno sprzedali swój poprzedni startup działającyw tej samej branży (HotelOnline), a teraz mają pomysł na kolejne udogodnienie dla branży hotelowej.

Nie bez znaczenia był też fakt, że produkt jest praktycznie gotowy i przetestowany z pierwszymi klientami, potencjał wzrostu globalny, a rynek dopiero od niedawna otworzył się na innowacje. Więcej o powodach naszej inwestycji w SmartHotel napisałem w tekście na Medium.

Druga inwestycja to nowe studio tworzące gry, Exit Plan Games, stworzone przez dwójkę weteranów branży gier wideo z doświadczeniem przy tworzeniu takich tytułów jak The Witcher 3: Wild Hunt w CD Projekt RED czy Dying Light 2 w Techland. Nie chcielibyśmy na razie publicznie zdradzać pomysłu na pierwszy produkt studia, ale na pewno będziemy się nim chwalić jeszcze w tym roku na łamach MamStartup!

Największe sukcesy SMOKa

Największym sukcesem jest dla mnie samo zebranie funduszu, czyli pozyskanie prywatnych inwestorów, dogadanie się z PFR Ventures oraz dopięcie wszystkiego administracyjnie, a także udany start, zarówno ten PR-owy w czerwcu jak i ten operacyjny, w listopadzie.

Pracowaliśmy na uznanie przez wiele lat, tworząc społeczność Reaktora i wspierając startupy w procesie pre-akceleracyjnym jako ReaktorX. Jednak działalność inwestycyjna jako fundusz VC to przejście do wyższej ligi. Zauważyliśmy, że do founderów szukających finansowania przemawia bardzo responsywność, elastyczność i transparentność.

Jesteśmy też niesamowicie dumni z naszych pierwszych inwestycji. Zaufali nam naprawdę doświadczeni founderzy, ludzie, którzy zjedli zęby w swojej branży i z wielu dostępnych opcji finansowania wybrali właśnie SMOKa. To pozytywnie nastraja nas na przyszłość i motywuje jeszcze bardziej do ciężkiej pracy dla naszych startupów.

Ludzie z listy Forbes 100 niechętni funduszom VC

Super, że wspiera nas jako LP (limited partner, czyli inwestor w funduszu) aż 24 przedsiębiorców technologicznych, ekspertów w dziedzinach, w które inwestujemy jako fundusz. To również oni są ogromną wartością dodaną dla naszych startupów.

Żałuję jednak, że nie udało nam się przekonać do inwestycji w fundusz większej liczby polskich przedsiębiorców reprezentujących tradycyjne biznesy. Myślę tu o ludziach z listy Forbes 100, zwykle tworzących swoje biznesy w latach 90-tych i często niechętnych do ryzykownych inwestycji w fundusze Venture Capital. Moim zdaniem ich doświadczenie i kontakty mogłyby bardzo pomóc startupom na wczesnym etapie rozwoju.

Zbyt mało jest okazji do wymiany wiedzy i doświadczenia między doświadczonymi przedsiębiorcami a debiutantami. Szkoda też, że wśród inwestorów mamy tylko jedną kobietę, mimo że jesteśmy jednym z nielicznych funduszy w całej Wschodniej Europie, który może pochwalić się kobietą na stanowisku General Partner. Te dwie kwestie na pewno będą naszym priorytetem przy budowaniu za kilka lat kolejnego funduszu, skupiającego się na całym rejonie CEE.

Otwieramy się na inne polskie miasta

2020 rok będzie kluczowy dla SMOK Ventures! Dopiero wystartowaliśmy, a w Nowym Roku planujemy wkroczyć z jeszcze większym  impetem. To będzie rok, który pokaże nam, jak naprawdę wygląda polskie środowisko przedsiębiorców. Do tej pory przeanalizowaliśmy ponad 500 pitch decków, ale jestem pewien, że co najmniej kilka tysięcy innych firm szukających finansowania jeszcze do nas nie dotarło.

Musimy zdecydowanie bardziej otworzyć się na inne miasta w Polsce poza Warszawą i tam zbudować relacje z hubami startupowymi. Chcemy, żeby za rok dla każdego przedsiębiorcy tworzącego nowy globalny projekt, czy to w Zielonej Górze, czy w Zamościu, oczywiste było, że powinien przede wszystkim porozmawiać ze SMOKiem. Będzie o nas głośno!

 

Autor:

Borys Musielak, Managing Partner w SMOK Ventures

 

Redakcja: Kasia Krogulec