Dwie nowe spółki w portfelu [email protected]

Dodane: 19.05.2015

Informacja prasowa

Udostępnij:

Spośród 320 innowacyjnych projektów z Europy Środkowo Wschodniej fundusz [email protected] wybrał 2 projekty, w które zainwestował łącznie 3 mln zł. Docelowo kwota finansowania ma wynieść powyżej 9 mln zł. A firmy znajdą się we wspólnym portfelu [email protected] i Giza Polish Ventures.

[email protected] to wspólne przedsięwzięcie Fundacji StartUp Hub Poland i jednego z najlepszych polskich funduszy venture capital, Giza Polish Ventures. Źródłem finansowania [email protected] jest wyżej wspomniany fundusz GPV i państwowy program Bridge Alfa organizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

– Mimo, że finansowanie w kwocie 12,5m zł zostało nam przyznane w październiku, to już znaleźliśmy projekty, które naszym zdaniem mają szanse na bycie czołowym graczem na swoim rynku. Wyłowiliśmy je z ponad 320 spółek, które udało nam się przeanalizować przez ostatnie 5 miesięcy. Szukaliśmy nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim w całym regionie Europy Środkowo Wschodniej, bo naszym celem jest również ściąganie do Polski najciekawszych innowacyjnych start-upów z takich państw jak Ukraina, Bułgaria, Gruzja czy Rumunia – mówi Maciej Sadowski, współzałożyciel i prezes Startup Hub Poland i [email protected]

Projekty, które od kwietnia rozwijają się pod skrzydłami [email protected] to między innymi Virtual Power Plant. Jako pierwsza przeszła pomyślnie fazę preinkubacji, w której wykonany został szereg analiz potwierdzających założenia technologiczne oraz zmniejszających ryzyko inwestycyjne. Obecnie Spółka znajduje się w fazie inwestycji zalążkowej; w trakcie tej fazy jest badana i rozwijana technologia, która stanowi największą wartość dla spółki i to ona będzie kartą przetargową dla pozyskania inwestora strategicznego/ exitu SVP z inwestycji. Zakres technologiczny spółki można opisać następującym zdaniem: Dzięki rozwiązaniom proponowanym przez Virtual Power Plant w budynkach wielkopowierzchniowych będzie można lepiej zarządzać zużywaną energią, bo firma dostarcza m.in. usługi zarządzania chwilową redukcją zużycia energii oraz poprawą alokacji energii w rozproszonych sieciach.

– Aktualnie spółka rozwija ofertę w dwóch obszarach, które są względem siebie komplementarne: codziennej optymalizacji energochłonnych procesów w dużych budynkach oraz usług Demand Side Reposnde (DSR) – mówi Grzegorz Nowaczewski prezes Virtual Power Plant. Dzięki rozwiązaniom, nad którymi pracuje zespół Grzegorza, będzie można nie tylko oszczędzać energię, ale również zarabiać.

Druga spółka, w którą zainwestował [email protected] zajmuje się produkcją i komponowaniem składników paszowych bogatych w białko. Jak szacują eksperci, sam przemysł paszy dla ryb na świecie szacowany jest na 123 mln USD w 2019 roku, co spowodowało, że start-up powstał z myślą o ekspansji nie tylko na Polskę, ale przede wszystkim o zdobyciu globalnych rynków.

[email protected] oraz Startup Hub Poland chętnie wspierają również sferę akademicką, finansując projekty badawcze doktorantów. Dwa z nich są właśnie w fazie preinkubacji, podczas której eksperci starają się rozwijać swoją technologię oraz oszacować potencjalne ryzyka wynikające z jej komercjalizacji. Jeśli ich ocena będzie korzystna dla potencjału komercjalizacji, projekty już wkrótce zostaną przemianowane w spółki i wejdą w kolejną fazę inwestycyjną, tzw. Fazę inwestycji zalążkowej.

Pierwszym projektem, który właśnie przechodzi fazę preinkubacji na zakończenie której eksperci [email protected] zadecydują czy warto iść dalej w powołanie spółki, jest technologia opracowująca preparat krwiozastępczy. Działa on jak substytut czerwonych krwinek i może zastąpić krew w sytuacjach nagłych, kiedy lekarze nie mają dostępu do niej, lub kiedy w pobliżu nie ma dawców. Preparat będzie miał także wykorzystanie podczas rutynowych operacji. Dzięki zastosowaniu substancji przygotowanej przez grupę doktorantów, będzie można znacznie zredukować problem z krótkim okresem przydatności krwi, jej badaniami czy kosztami przechowywania.

– Jeśli badania się powiodą, nasz wynalazek będzie pomagać pacjentom niezależnie od grupy krwi – mówi Agata Stefanek, doktorantka Politechniki Warszawskiej i lider projektu.

Drugi z projektów, również opracowywany przez doktorantów Politechniki Warszawskiej, ma zwiększać skuteczność wykrywania nowotworu w bardzo wczesnych fazach jego rozwoju. Ma to być możliwe, dzięki cukrowym nanocząsteczkom z ładunkiem promieniotwórczym.

– Celem naszego projektu jest stworzenie nanocząstki, która potrafiłaby trafić do komórek nowotworowych i ograniczyć fałszywe pozytywne sygnały wynikające z ich nagromadzenia np. w mózgu i wykorzystać, tak czułą metodę diagnostyki jaką jest PET – mówi Magdalena Janczewska, doktorantka Politechniki Warszawskiej i lider projektu.

Zespół Startup Hub Poland oraz [email protected], analizują już kolejne projekty, które wkrótce mogą zaowocować kolejnymi inwestycjami.

– Dobrych pomysłów, zarówno w Polsce jak i w regionie CEE, nie brakuje. Trzeba jednak ogromnego wkładu energii, aby przekonać wynalazców do zakładania przedsiębiorstw. Wiele pracy trzeba też włożyć w pomoc, tym którzy już zdecydowali się na ten krok, bo ich założenia i model biznesowy wymagają często wielu konsultacji z ekspertami. Dla dobrych projektów, zawsze znajdzie się finansowanie, my korzystamy obecnie z funduszy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz z pomocy Giza Polish Ventures – podsumowuje Maciej Sadowski.

Na zdjęciu Maciej Sadowski | fot. Łukasz Dziewic

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem