Dzięki aplikacji Clue kobiety dowiedzą się, czy mają zespół policystycznych jajników (PCOS)

dzieki aplikacji clue kobiety dowiedza sie czy maja zespol policystycznych jajnikow pcos
Udostępnij:
Clue, aplikacja oparta na uczeniu maszynowym do śledzenia miesięcznego cyklu miesiączkowego, wprowadza nową funkcję dla kobiet z nieregularnymi miesiączkami. Berlińska firma ma nadzieję, że jej rozwiązanie pomoże ustalić, co powoduje nieregularne cykle oraz obliczyć ryzyko wystąpienia zespołu policystycznych jajników (PCOS).

PCOS to często bolesna choroba, która może narażać kobietę na ryzyko bezpłodności, cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych i endometriozy. Najczęstszym obajwem PCOS jest nieprzewidywalny cykl, który pojawia się w dowolnym momencie i utrudnia planowanie.

Nowa opcja w Clue – „nieregularne cykle”

Sam monitoring nieregularnych cykli nie jest nowością. Istnieje wiele innych aplikacji, które również posiadają taką funkcję. Przykładowo aplikacja o nazwie Period Tracker, którą można znaleźć zarówno w App Store, jak i Google Play, została zaprojektowana specjalnie do śledzenia nieregularnych cykli. Inna aplikacja o nazwie Spot On jest skierowana do nastolatków i ma na celu pomóc im śledzić, jak zmienia się ich okres w czasie.

Jednak żadna z tych aplikacji nie identyfikuje PCOS, ani nie zbiera danych, które mogą być dopowiedzą na pytanie, co powoduje nieregularność.

Twórcy Clue wprowadzili już tę funkcję do testowej grupy użytkowników, z pewnym powodzeniem. – Spośród użytkowników, którzy otrzymali ocenę potencjalnego PCOS, znaczna część zgłosiła się do lekarza w celu zdiagnozowania diagnozy w ciągu miesiąca od oceny. Wraz ze współpracownikiem dr Shruthi Mahalingaiahem planujemy zagłębić się w dane, aby zobaczyć, jakie dodatkowe wzorce można odkryć i w jaki sposób możemy zapewnić jeszcze więcej korzyści naszym użytkowniczkom – powiedziała założycielka Clue, Ida Tin.

Tin ma nadzieję, że dane zebrane przez nią i jej zespół z nowej funkcji w aplikacji pomogą użytkownikom lepiej przewidywać problemy zdrowotne wpływające na owulację i ogólnie na ich cykl.