Dzięki startupom InnoEnergy utworzono 1741 nowych miejsc pracy, a 56 tys. osób z krajów rozwijających się ma dostęp do energii

dzieki startupom innoenergy utworzono 1741 nowych miejsc pracy a 56 tys osob z krajow rozwijajacych sie ma dostep do energii
Udostępnij:
InnoEnergy podczas konferencji The Business Booster w Kopenhadze opublikował raport Impact. Udowadnia on, że działania InnoEnergy wspierające startupy mają bezpośredni wpływ na transformację na czystą energię w Europie.

Raport Impact wskazuje, że dzięki rozwiązaniom InnoEnergy wygenerowane zostanie 1 147 GWh energii z czystych źródeł, oszczędności w kosztach energii sięgną 809,5 mln euro, a emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o 5,5 mln ton w ciągu 25 lat, co odpowiada wyeliminowaniu aż 47 tys. samochodów z dróg.

– Obserwowanie efektów jakie wspólnie osiągamy oraz umacnianie pozycji zaufanego partnera wspierającego firmy w ich rozwoju jest zdumiewające. Nasze 200 startupów wprowadziło w życie innowacyjne technologie, które sprostają wyzwaniom energetycznym zmieniającego się społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy chodzi o redukcję emisji gazów cieplarnianych czy tworzenie miejsc pracy, firmy te wywierają zauważalny wpływ na sposób, w jaki Europa postrzega, rozwija i wykorzystuje zrównoważoną energię – powiedziała podczas konferencji prasowej na TBB Elena Bou, dyrektor ds. innowacji w InnoEnergy.

Do najnowszych przykładów uwzględnionych w raporcie należy polska firma BIN-e, która opracowała inteligentny kosz na śmieci do wygodnej gospodarki odpadami i automatycznej segregacji. System BIN-e oparty jest na sztucznej inteligencji i Internecie rzeczy, dzięki czemu automatycznie rozpoznaje i sortuje odpady komunalne, a także oferuje funkcję kontroli poziomu wypełnienia. BIN-e przeznaczony jest do użycia w biurach, a także w przestrzeniach publicznych.

Z kolei EasySolar to aplikacja stworzona w celu uproszczenia, przyspieszenia i usprawnienia procesu sprzedaży instalacji fotowoltaicznej. Służy do przygotowywania koncepcyjnego projektu, analizy finansowej oraz generowania profesjonalnej oferty instalacji PV. Innym przykładem jest Gradis – polski startup, który zaprojektował unikalne rozwiązanie dla oświetlenia zewnętrznego, które umożliwia projektowanie, kontrolę oraz konserwację zarówno nowej, jak i już istniejącej infrastruktury oświetleniowej. Dzięki rozwiązaniu Gradis, możliwa jest redukcja zużycia energii aż do 80 proc., a zwrotu inwestycji w oświetlenie zewnętrzne jest krótsze o 34 proc.

Trwająca dwa dni konferencja TBB jest jedynym wydarzeniem skupiającym najbardziej innowacyjne startupy z obszaru zrównoważonej energii, uznanych ekspertów branżowych, inwestorów oraz instytucje sektora publicznego. „Future is now” to temat przewodni szóstej edycji odbywającej się w dniach 17-18 października w Kopenhadze, gdzie InnoEnergy gościło ponad 700 uczestników z ponad 40 krajów, którzy dołączyli do 150 nowatorskich rozwiązań z dziedziny zrównoważonej energii.