EFI inwestuje w Inovo Venture Partners. Fundusz ma ponad 170 mln zł na inwestycje w startupy

Dodane: 23.04.2020

Informacja prasowa

Udostępnij:

Inovo Venture Partners przeznaczy w sumie ponad 170 mln zł (ok. 40 mln euro) na inwestycje startupy z Polski i Europy Środkowej. Wspiera go Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) (EFI), który zasilił fundusz kwotą około 70 mln zł (15 mln euro). Jeszcze w tym roku Inovo planuje zainwestować w 6 spółek z regionu.
Inovo Venture Partners to fundusz venture capital, który od ośmiu lat inwestuje w startupy technologiczne na wczesnym etapie rozwoju (od późnej rundy Seed do Serii B). W obszarze jego zainteresowań są przede wszystkim młode firmy, które rozpoczęły międzynarodową ekspansję i potrzebują kapitału na szybkie skalowanie. Fundusz będzie inwestować od ok. 2 do ok. 6 milionów złotych w rundzie, z możliwością dalszego dokapitalizowania spółki kwotą nawet 25 mln zł na kolejnych etapach rozwoju.

Fundusz przeznaczy na inwestycje w sumie ponad 170 mln zł (ok. 40 mln euro), z czego blisko 40 proc. to udział Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. Pozostały kapitał pochodzi od inwestorów prywatnych – doświadczonych przedsiębiorców i założycieli spółek technologicznych z Polski, Niemiec i Szwajcarii. Fundusz planuje zainwestować do roku 2023 w 15-20 spółek, z czego w 6 w tym roku. Połowę mają stanowić polskie startupy. Razem z pierwszym funduszem Inovo Venture Partners zarządza aktywami o wartości ponad 200 milionów złotych.

– Jesteśmy przekonani, że w ciągu najbliższych 10 lat w Europie Środkowo-Wschodniej powstanie 10 tzw. jednorożców, czyli startupów o wycenie przekraczającej miliard dolarów. Większość z nich będzie pochodzić z Polski. Każdego roku widzimy kilka spółek, które mogą pójść w ślady Booksy, czy Znanego Lekarza. Jednak nawet najlepszym trudno jest pozyskać w rundzie inwestycyjnej kilka milionów dolarów. To za dużo dla funduszy lokalnych, a zagraniczne fundusze często wolą przyglądać się rozwojowi spółki z boku i zainwestować dopiero na późniejszym etapie. Właśnie tu widzimy miejsce dla naszego funduszu – mówi Tomasz Swieboda, Partner w Inovo Venture Partners.

– Cieszymy się, że EFI dołącza do Inovo. Wspierając młody, ale bardzo obiecujący zespół inwestycyjny możemy wziąć aktywny udział w rozwoju polskiego rynku venture capital. EFI stawia sobie za cel załatanie dziury na rynku i zapewnienie startupom dostępu do możliwie największej liczby opcji finansowania. Inovo świetnie uzupełnia inne fundusze z naszego portfela, które są aktywne w Polsce i w całej Europie Środkowo-Wschodniej – mówi Patric Gresko z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego.

Inovo Venture Partners to drugi fundusz Inovo. Pierwszy, który działa od roku 2012, przeznaczył na inwestycje w startupy około 30 mln złotych. Wsparł kapitałem 15 spółek m.in. Booksy i Restaumatic, a także notowane na giełdzie Brand24 i ECC Games.

Drugi fundusz, który przeznaczy na inwestycje w sumie ponad 170 mln zł, wsparł już cztery startupy – Allset, Tidio, Infermedica i Eyerim.

Najnowsza inwestycja Inovo to Allset, ukraiński startup, działający w USA. Umożliwia on zamawianie jedzenia z restauracji na wynos lub zjedzenie na miejscu bez zbędnego oczekiwania. Spółka pozyskała w ramach tzw. rundy B 8,25 mln dolarów. Inovo Venture Partners wziął w niej udział razem z weteranem Doliny Krzemowej – Andreessen Horowitz, a także EBRD, Greycroft oraz SMRK VC.

Tidio to livechat wspierany przez chatboty, z którego korzysta ponad 140 tys. serwisów internetowych na całym świecie. W listopadzie Inovo wsparł startup kwotą 4 mln zł. Infermedica to polska firma, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do wstępnego diagnozowania pacjentów. W maju 2019 pozyskała od inwestorów 14 mln zł. Z kolei Eyerim to słowacki sklep internetowy oferujący przystępne cenowo okulary korekcyjne w modelu D2C. W ubiegłym roku pozyskał 2,2 mln euro – z czego 800 tys. od Inovo Venture Partners.

Fundusz posiada szeroką sieć relacji z innymi firmami venture capital z Europy, Izraela i Stanów Zjednoczonych. Inovo Venture Partners brał udział w rundach finansowania z ponad 20 funduszami m.in. Open Ocean, Piton Capital, Karma Ventures, czy 3TS Capital Partners.

– Bardzo mocno skupiamy się na pracy ze startupem, szczególnie w pierwszych kilku miesiącach po inwestycji. Jeszcze w trakcie due diligence staramy się identyfikować obszary, które wymagają najwięcej pracy, związanej najczęściej ze sprzedażą, marketingiem i rekrutacją. Po tym okresie dalej pracujemy ze spółką, m.in. nad przygotowaniami do kolejnej rundy inwestycyjnej. Wykorzystujemy też naszą sieć relacji i łączymy startupy z funduszami z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych – mówi Michał Rokosz, Partner Zarządzający.

– Jesteśmy cały czas aktywni, pomimo pandemii koronawirusa. Od jej wybuchu podpisaliśmy jedną umowę inwestycyjną oraz dwa term sheety. Widzimy, że pomimo kryzysu wiele startupów rozwija się dynamicznie. Jesteśmy przekonani, że spółki technologiczne podobnie jak w poprzednich kryzysach poradzą sobie w długim okresie bardzo dobrze – mówi Maciej Małysz, trzeci z Partnerów.

Partnerami zarządzającymi Inovo Venture Partners są Tomasz Swieboda, Maciej Małysz i Michał Rokosz. W roli venture partners wspierają go Damian Zapłata i Ryszard Szopa. Pierwszy fundusz Inovo zamknął etap inwestycyjny, ale wciąż pozostaje zaangażowany m.in. w Booksy i Restaumatic. Dwie inne spółki z portfela funduszu – Brand24 i ECC Games, zadebiutowały na giełdzie. Inovo planuje w tym roku kolejne wyjścia z inwestycji pierwszego funduszu.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem