EIC Prizes dla europejskich innowatorek i innowatorów. Może zasługujesz na taką nagrodę?

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

ncbr

Udostępnij:

Europejska Rada ds. Innowacji (EIC) od kilku lat prowadzi konkursy typu Prizes, których celem jest wyróżnienie najbardziej inspirujących europejskich innowatorów. W tym roku EIC chce uhonorować m.in. kobiety – innowatorki, a także twórców i twórczynie innowacji o charakterze humanitarnym. Zachęcamy do zgłaszania się osoby, których działalność i osiągnięcia zasługują na tak szczególną europejską nagrodę.

New European Prize for Women Innovators

Europejska Rada ds. Innowacji (EIC) we współpracy z Europejskim Instytutem Innowacji i Technologii (EIT) ogłosiły wspólną inicjatywę, której celem jest wyróżnienie społeczności przedsiębiorczych kobiet i innowatorek. New European Prize for Women Innovators ma na celu usunięcie barier dla kobiet w biznesie i technologii poprzez docenienie ich osiągnięć oraz stworzenie możliwości dalszego rozwoju oraz rozgłosu. Nagrody zostaną przyznane najbardziej inspirującym przedsiębiorczyniom, których praca i innowacyjność wywierają pozytywny wpływ na ludzi i planetę.

Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach:

  • Women Innovators – kategoria otwarta dla wszystkich założycielek i współzałożycielek firm z całej UE i krajów stowarzyszonych. Laureatka otrzyma 100 tys. euro, a zdobywczynie II i III miejsca otrzymają odpowiednio 70 tys. euro i 50 tys. euro.
  • Rising Innovators – kategoria otwarta dla obiecujących młodych innowatorek w wieku do 35 lat. Zwyciężczyni otrzyma 50 tys. euro, a laureatki dwóch kolejnych miejsc otrzymają odpowiednio 30 tys. euro i 20 tys. euro.
  • EIT Women Leadership – kategoria otwarta dla liderek wywodzących się ze społeczności EIT lub jednej z dziewięciu Wspólnot Wiedzy i Innowacji EIT KICs. Zwyciężczyni tej kategorii otrzyma 50 tys. euro, a zdobywczynie dwóch kolejnych miejsc otrzymają odpowiednio 30 tys. euro i 20 tys. euro.

Zgłoszenia będą ocenione według 3 kryteriów:

  • Breakthrough innovation – firma lub organizacja założona lub współzałożona przez wnioskodawczynię jest twórcą pionierskiej i przełomowej innowacji w Unii Europejskiej;
  • Impact – innowacja odpowiada na rzeczywistą potrzebę lub globalne wyzwanie, przynosząc znaczące korzyści dla ludzi lub planety;
  • Inspiration – kandydatka jest inspirującą liderką, która odgrywa kluczową rolę w sukcesie firmy lub organizacji. Wnioskodawczyni jest wzorem do naśladowania, inspiruje i wzmacnia inne kobiety i dziewczęta.

Laureatki konkursu zostaną uroczyście ogłoszone podczas EIC Summit w Brukseli w marcu 2024 r.

Jeśli uważasz, że spełniasz kryteria którejkolwiek z tych nagród, nie wahaj się – aplikuj! Zgłoszenia przyjmowane są do 27 września 2023 r. Dowiedz się więcej.

European Prize for Humanitarian Innovation (InnovAid)

Kolejną nagrodą, którą Unia Europejska ogłosiła w 2023 r. jest European Prize for Humanitarian Innovation (InnovAid). UE chce wyróżnić organizacje humanitarne, przedsiębiorstwa społeczne oraz firmy, które opracowują technologie wspierające ludzi dotkniętych zagrożeniami naturalnymi i innymi kryzysami, takimi jak np. konflikty.

Z roku na rok zwiększa się liczba, złożoność i dotkliwość sytuacji humanitarnych dotykających różne regiony świata. Biorąc pod uwagę skalę aktualnych kryzysów i zagrożeń, fundusze na pokrycie potrzeb humanitarnych okazują się niewystarczające. System humanitarny staje dziś przed ogromnym wyzwaniem. Aby sprostać tym rosnącym potrzebom, kluczowe znaczenie mają innowacyjne rozwiązania technologiczne – opłacalne, proste w użyciu, skalowalne w różnych kontekstach – które poprawiają efektywność i skuteczność pomocy. European Prize for Humanitarian Innovation (InnovAid) wyróżni organizacje, które budują takie rozwiązania. Celem programu jest także zainspirowanie kolejnych podmiotów do intensyfikacji działań na rzecz skuteczniejszego i bardziej wydajnego dostarczania pomocy humanitarnej do społeczności dotkniętych kryzysami, a w szczególności do ludzi znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji.

Zwycięzca European Prize for Humanitarian Innovation (InnovAid) otrzyma 250 tys. euro, a dwie kolejne organizacje – zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca, otrzymają odpowiednio 150 tys. euro i 100 tys. euro. Zgłoszenia oceniane będą według następujących kryteriów:

  • Innovation – Innowacyjne rozwiązanie z sukcesem przetestowane w środowisku pomocy humanitarnej, z potencjałem adaptacyjności i skalowalności w różnych kontekstach oraz odpowiadające potrzebom osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji (biorąc pod uwagę wiek, płeć, niepełnosprawność oraz mniejszości);
  • Quality and sustainability – Jakość i trwałość rozwiązania w oparciu o zastosowanie zaawansowanych technologii, w tym technologii cyfrowych. Wykazanie wysokiej jakości oraz konkurencyjności w porównaniu z istniejącymi rozwiązaniami przy uwzględnieniu niedoboru zasobów oraz potencjalnego wpływu na środowisko;
  • Affordability and Cost-effectiveness – rozwiązanie musi być przystępne cenowo i opłacalne dla beneficjentów i organizacji reagujących na kryzys, co oznacza lepszy stosunek jakości do ceny w porównaniu z istniejącymi rozwiązaniami;
  • Engagement with end-users – zaangażowanie użytkowników końcowych ze społeczności dotkniętych kryzysem, włączenie ich w projektowanie i testowanie rozwiązania. Uwzględnienie odpowiedniego business case’u oraz perspektywy ponownego wdrożenia rozwiązania na dużą skalę.

Zgłoszenia przyjmowane są do 3 października 2023 r. do godz. 17:00 CET. Dowiedz się więcej.

Zapraszamy do kontaktu z Krajowym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych UE. Można do nas zadzwonić, napisać, a także umówić się na spotkanie – www.kpk.gov.pl.

 

NCBR

Materiał reklamowy powstał we współpracy z Krajowym Punktem Kontaktowym NCBR