EIT Health nagrodziło 12 startupów wspierających zdrowie seniorów. Wśród laureatów polski Reon

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

EIT Health nagrodziło 12 startupów wspierających zdrowie seniorów. Wśród laureatów polski Reon

Udostępnij:

EIT Health wraz z 10 globalnymi partnerami opublikowało listę 12 startupów nagrodzonych w konkursie Healthy Longevity Catalyst Awards. Nagrodzonym startupem z Polski jest Reon, który opracował PeryView. Ta przyjazna dla użytkownika aplikacja internetowa SaaS, umożliwia domowe badanie pola widzenia i służy jako narzędzie przesiewowe do wykrywania wczesnych objawów takich chorób jak jaskra czy neuropatie.

EIT Health, część Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), organu Unii Europejskiej, ogłosiła listę laureatów konkursu Healthy Longevity Catalyst. Nagrody są przyznawane w ramach światowego konkursu Healthy Longevity Global Competition, który promuje przełomowe innowacje mające na celu poprawę zdrowia i witalności osób starszych.

Według prognoz do 2050 roku liczba osób w wieku powyżej 60 lat wzrośnie do 2,1 miliarda. W odpowiedzi na globalne wyzwanie, jakim jest starzenie się społeczeństwa, EIT Health uczynił swoje  programy Bridgehead i InnoStars Awards częścią inicjatywy  Catalyst Awards. To pierwszy etap ogólnoświatowego konkursu, którego celem jest holistyczne podjęcie do wielowymiarowych problemów związanych ze starzeniem się.

Nagrody Catalyst Awards

Wprowadzanie innowacji w tym obszarze stanowi znaczące wyzwanie  dla startupów i przedsięwzięć – począwszy od poruszania się po skomplikowanych przepisach dotyczących opieki zdrowotnej po walkę o finansowanie i dostęp do rynku. Nagrody Catalyst Awards są zatem nie tylko szansą, ale koniecznością, zapewniając przedsięwzięciom niezbędne wsparcie potrzebne do skupienia się na fizycznym, psychicznym i społecznym dobrobycie osób starszych. Oferując tę solidną platformę, EIT Health umożliwia innowatorom pokonywanie typowych przeszkód, takich jak złożone przepisy dotyczące opieki zdrowotnej, dostęp do odpowiednich funduszy i pokonywanie bariery wejścia na rynek, przyspieszając w ten sposób rozwój istotnych rozwiązań w zakresie opieki nad osobami starszymi.

– Odpowiadając na palące wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa, EIT Health z wielką przyjemnością ogłasza wsparcie dla 12 innowacyjnych start-upów, z których każdy otrzyma do 50 000 euro oraz opiekę mentorską.  To wsparcie mentorskie jest szczególnie ważne  w przypadku przedsięwzięć z obszarów regulacyjnych, finansowych i wyzwań powszechnie towarzyszących wejściu do sektora opieki nad osobami starszymi. Poprzez  współpracę z naszymi globalnymi partnerami jesteśmy  krok bliżej do transformacji opieki nad osobami starszymi, co doskonale wpisuje się w = misję EIT Health, polegającą j na poprawie jakości życia – powiedział Jean-Marc Bourez, dyrektor generalny EIT Health.

Ten globalny konkurs, zainicjowany przez Amerykańską Narodową Akademię Medycyny, zgromadził talenty z różnych sektorów, w tym nauki, medycyny, technologii, finansów i nauk społecznych, aby wypracowywać innowacyjne pomysły . Wyzwanie przebiega w trzech etapach: początkowe nagrody Catalyst Awards, pośrednia nagroda Accelerator Award i kulminacyjna nagroda Grand Prize.

LAUREACI INNOSTARS AWARDS CATALYST 2023:

 • Reon sp. z o.o (Polska) opracował PeryView, przyjazną dla użytkownika aplikację internetową SaaS, która umożliwia domowe badanie pola widzenia, służąc jako narzędzie przesiewowe do wykrywania wczesnych objawów chorób, takich jak jaskra i neuropatie.
 • NIB biotec srl (Włochy) opracował ScreeNIB, inteligentne badanie przesiewowe w kierunku raka prostaty oparte na inteligentnym biosensorze, który wykorzystuje cząsteczki moczu jako biomarkery raka prostaty, oferując szybkie i zdecentralizowane rozwiązanie diagnostyczne dostępne poza szpitalami. 
 • Orgavalue (Portugalia), spółka I-R3 Therapies, zajmuje się bioinżynierią  spersonalizowanych ludzkich wątrób, aby zaradzić globalnemu niedoborowi narządów do przeszczepów. 
 • Rozwiązanie IPLEXMED, LDA (Portugalia) umożliwia szybkie i niezawodne wykrywanie wielu czynników zakaźnych i ich profilu oporności na leki w punkcie opieki i w domu, umożliwiając spersonalizowane leczenie i monitorowanie choroby w czasie rzeczywistym.
 • Breathing Solutions, Lda (Portugalia) opracował eBreathie, inteligentny inhalator, który zamienia tradycyjne inhalatory w „inteligentne” urządzenia, umożliwiające pacjentom i lekarzom monitorowanie stosowania leków, objawów oraz zdalne zapewnianie spersonalizowanej opieki.
 • Nanodecal (Hiszpania) opracowuje szybki test diagnostyczny do wykrywania superbakterii odpowiedzialnych za zapalenie płuc w czasie krótszym niż 10 minut, pomagając lekarzom w przepisywaniu ukierunkowanych antybiotyków i zapobieganiu trwałym infekcjom.

LAUREACI PROGRAMU BRIDGEHEAD CATALYST 2023:

 • Antegenes (Estonia) opracował przełomowe testy genetyczne do wykrywania indywidualnego ryzyka najczęstszych i najbardziej śmiertelnych nowotworów, w tym raka piersi, prostaty, jelita grubego i czerniaka skóry.
 • HMG Systems Engineering GmbH (Niemcy) opracował PGXperts System, system wspomagania decyzji zaprojektowany w celu umożliwienia spersonalizowanego leczenia, poprawy bezpieczeństwa terapii lekowej i zapewnienia lepszego dobrostanu pacjentów.
 • Micro-Cosmos (Holandia) pomaga hospitalizowanym pacjentom w szybszym powrocie do zdrowia poprzez redukcję bodźców zewnętrznych, co poprawia sen i odpoczynek. Kopuła Micro-Cosmos redukuje hałas i światło, zapewniając pacjentom bezpieczne i prywatne środowisko.
 • OaCP IE LTD (Irlandia) sprawia, że kluczowe testy DNA na raka i na infekcje są szybsze i bardziej dostępne.
 • Osteobionix (Spain) opracował oBreathe, chroniony patentem, zatwierdzony klinicznie, specyficzny dla pacjenta implant do rekonstrukcji ściany klatki piersiowej, opracowany we współpracy z ITC i wykwalifikowanymi chirurgami klatki piersiowej, który umożliwia fizjologiczne oddychanie oraz przywraca kształt i funkcję.
 • Stroke2Prevent B.V. (Holandia) opracowała A-View, urządzenie, które umożliwia klinicystom uzyskiwanie w czasie rzeczywistym informacji na temat martwego punktu podczas obrazowania ultrasonograficznego łuku aorty i naczyń krwionośnych oraz umożliwia im dostosowanie strategii chirurgicznej w celu uzyskania najlepszych korzyści dla pacjenta.

 

Sunfish Partners zainwestował w warszawski medtech CliniNote

Worksmile wchodzi na rynek ze sprzedażą opieki medycznej od największych dostawców w Polsce

AI z Ukrainy szuka pracy w polskiej służbie zdrowia