EIT InnoEnergy inwestuje w Catalyco i wspiera zieloną produkcję cynku

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

EIT InnoEnergy inwestuje w Catalyco i wspiera zieloną produkcję cynku

Udostępnij:

EIT InnoEnergy, podmiot inwestujący w zieloną energię i czyste technologie, zaangażował się w kolejną spółkę przemysłową. Inwestycja w Catalyco pozwoli zwiększyć skalę zielonej produkcji tlenku cynku (ZnO), czyli surowca niezbędnego m.in. w przemyśle gumowym, ceramicznym, szklarskim i kosmetycznym.

Opracowane przez Catalyco technologie pozwalają na odzyskiwanie tlenku cynku z odpadów industrialnych. Dostępność tego surowca jest kluczowa dla europejskiego przemysłu. Ponad połowa wytwarzanego globalnie ZnO jest wykorzystywana w produkcji gumy i opon, wiele innych branż również nie jest w stanie zastąpić cynku w procesach produkcyjnych. Przewiduje się, że do 2025 r. wartość rynku ZnO będzie wynosić około 5,2 mld euro. Jednocześnie rynek tzw. aktywnego ZnO, na którym działa Catalyco, rośnie dwa razy szybciej i oczekuje się, że będzie wart około 1,4 mld euro.

Wyzwania, przed którymi stoi Catalyco

– W Catalyco oferujemy realne rozwiązania wspierające rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym. Nasze technologie pozwalają skutecznie odzyskiwać cynk ze strumieni odpadów, dzięki czemu ten ważny surowiec jest produkowany nie tylko efektywnie ekonomicznie, ale też w sposób zrównoważony i przyjazny środowisku. Opracowane przez nas rozwiązania umożliwiają radykalne zmniejszenie zanieczyszczenia kadmem, miedzią, manganem czy sodem w procesach produkcyjnych. Bardzo ważne jest też ograniczenie zależności europejskiego przemysłu od zewnętrznych dostawców – podkreśla Reinis Spunde, prezes Catalyco.

Wyzwaniem dla Europy jest duża zależność od importu cynku. Rocznie ponad 70 tys. ton tego surowca, co stanowi około 38% zapotrzebowania Europy, jest importowane do UE przede wszystkim z Chin, Indii, Korei Południowej, Japonii i Tajwanu, a także ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Jednocześnie spore ilości cynku pozostają niewykorzystane z uwagi na nieoptymalne procesy technologiczne w branży chemicznej i metalurgicznej. Szacuje się, że alternatywne źródła, uwzględniające szeroko pojęte odpady przemysłowe, mogłyby zapewnić unijny rynkom dostęp do nawet 18 mln ton ZnO rocznie.

Do portfolio EIT InnoEnergy dołącza kolejna bardzo ciekawa spółka wywodząca się z Europy Środkowo-Wschodniej. Catalyco działa w sektorze chemicznym, którego transformacja ma kluczowe znaczenie dla powodzenia unijnej strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku. Oferowane przez Catalyco technologie już dziś są zauważane i doceniane przez globalnych graczy, dla których liczy się nie tylko potencjał zrównoważonej produkcji tlenku cynku, ale też możliwość stabilnych i przewidywalnych dostaw tego surowca z europejskich rynków – dodaje Marcin Wasilewski, prezes EIT InnoEnergy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Czytaj także: