Eko asfalt brzmi jak oksymoron? Grupa Orlen opracowała asfalt pochłaniający zanieczyszczenia

Dodane:

Karolina Kwietniewska Karolina Kwietniewska

Eko asfalt brzmi jak oksymoron? Grupa Orlen opracowała asfalt pochłaniający zanieczyszczenia

Udostępnij:

Zastosowanie asfaltu pochłaniającego zanieczyszczenia w miejscu wzmożonego ruchu jakim jest trasa S7, to test nowego konceptu Grupy Orlen. Eko nawierzchnia przyczyni się do redukcji negatywnych emisji gazów, co wpłynie pozytywnie na środowisko i zdrowie mieszkańców.

W pobliżu autostrady S7 niedaleko Ostródy, w Kajkowie przy ul. Świetlickiej, trwa układanie asfaltu pochłaniającego zanieczyszczenia. Ta lokalizacja, z licznymi osiedlami i domami, gdzie większość z nich korzysta z ogrzewania opartego na piecach, stanowi doskonałe środowisko do testowania skuteczności nowego rozwiązania.

Najcięższe frakcje pochodzące z przeróbki ropy naftowej są wykorzystywane w procesie produkcji asfaltu drogowego, który jest mieszaniną bazy asfaltowej z polimerami i kruszą. Sam asfalt natomiast pełni funkcję kleju zespalającego wszystkie składniki i tworzy nawierzchnię utwardzoną. Różnica pomiędzy asfaltem ekologicznym, a zwykłym polega na dodatku fotokatalizatora w proszku, który rozłożony na nawierzchni wraz z asfaltem, powoduje redukcję zanieczyszczenia wokół pasa drogowego do prostszych substancji, nieszkodliwych dla zdrowia okolicznych mieszkańców.

W trosce o środowisko i okolicznych mieszkańców

– Jesteśmy współodpowiedzialni za rozwój drogownictwa w Polsce. Naszym priorytetem jest to, by drogi były bezpieczne i trwałe, a materiały, z których powstają, jak najbardziej ekologiczne. Dlatego nieustannie podejmujemy prace nad nowymi typami asfaltów, które spełniają te kryteria – mówi Marek Pietrzak, Prezes Zarządu ORLEN Asfalt.

Celem projektu jaki wyznaczyli sobie eksperci z Grupy Orlen jest redukcja zanieczyszczeń w stopniu, którego jeszcze nikomu nie udało się osiągnąć:

  • benzopirenu – 25%
  • lotnych związków organicznych – 40%
  • tlenku azotu – 40%

Działania firmy ORLEN Asfalt nad opracowaniem materiałów ekologicznych do budowy dróg są zgodne z założeniami strategicznymi Grupy ORLEN, które stanowią odpowiedź na Europejski Zielony Ład.

ORLEN w ruchu testuje nowy model zautomatyzowanej sprzedaży

Fundusz venture capital z Grupy ORLEN zainwestował w polski startup technologiczny