Eksperyment z rozpoznawaniem twarzy pozwolił odnaleźć blisko 3000 zaginionych dzieci w 4 dni

Dodane: 25.04.2018

Karolina Halik Karolina Halik

Eksperyment z rozpoznawaniem twarzy pozwolił odnaleźć blisko 3000 zaginionych dzieci w 4 dni

Udostępnij:

Prawie 3000 zaginionych dzieci zostało zlokalizowanych w New Delhi zaledwie cztery dni po tym, jak policja miejska wdrożyła testowe oprogramowanie do rozpoznawania twarzy (FRS).

fot. unsplash.com

Poszukiwania tysięcy dzieci, które znikają każdego roku w narodzie liczącym 1,3 miliarda ludzi, jest ogromnym przedsięwzięciem. Według indyjskiego Ministerstwa ds. Kobiet i Rozwoju Dziecka, w latach 2012-2017 zaginęło ponad 240 000 dzieci, chociaż ich rzeczywista liczba jest prawdopodobnie wyższa. Niektóre organizacje szacują, że faktyczna liczba zaginionych dzieci wynosi blisko 500 000 rocznie.

Internetowa baza zaginionych dzieci

Aby wspomóc proces poszukiwań, Ministerstwo utworzyło ogólnokrajową internetową bazę danych o nazwie TrackChild, w której zdjęcia zaginionych i odnalezionych dzieci mogą być publikowane i przeglądane, a policyjne informacje mogą być udostępniane obywatelom. Chociaż współdzielone cyfrowe zasoby stały się pomocnym narzędziem, zaległości w poszukiwaniach wciąż są zbyt duże, by urzędnicy mogli sobie z nimi poradzić. 

Z tego powodu organizacja zajmująca się opieką nad dziećmi Bachpan Bachao Andolan (BBA) opracowała oprogramowanie rozpoznające twarze w celu automatyzacji procesu porównywania zdjęć publikowanych w bazie TrackChild. Szczegóły działania algorytmu rozpoznawania twarzy wykorzystanego w systemie nie są dostępne, ale znane dziś platformy FRS wykorzystują jedno lub oba z dwóch głównych podejść – geometryczne lub fotometryczne.

Algorytmy geometryczne analizują i porównują twarze poprzez mapowanie odległości między obiektami i rozpoznawanie punktów orientacyjnych twarzy, podczas gdy algorytmy fotometryczne dzielą obrazy na pikselowe dane gradientów cieni, które można następnie porównywać. Biorąc pod uwagę, że algorytmy fotometryczne wymagają wielu obrazów referencyjnych przed dokonaniem porównań, jest mało prawdopodobne, aby system FRS w Delhi uwzględnił tę technologię.

Biurokracja kontra dobro dzieci

Ze względu na problemy biurokratyczne projekt pilotażowy FRS nie został wdrożony do czasu interwencji Wysokiego Sądu w Delhi w celu wsparcia departamentu policji. Tuż po zatwierdzeniu, FRS był w stanie zidentyfikować 2930 dzieci po tym, jak uzupełniono bazę TrackChild o dane 45 000 dzieci. W tym momencie sprawa nie została jeszcze wyjaśniona i nie wiadomo, czy na drodze do stałego wykorzystania systemu TrackChild staną kolejne przeszkody prawne.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem