Elastyczna i tytanowa Yoga od Lenovo to laptop stworzony do pracy zdalnej

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Elastyczna i tytanowa Yoga od Lenovo to laptop stworzony do pracy zdalnej

Udostępnij:

Nie ma co ukrywać, że nasze wymagania względem sprzętu biznesowego stale rosną – komputer musi być nie tylko poręczny, ale także trwały i mocny, aby sprostał wszystkim zawodowym wyzwaniom. Czy taki jest właśnie ThinkPad X1 Titanium Yoga? Sprawdziliśmy go podczas „terenowych” testów.

„Działania w terenie” to dla nas codzienność – nie mamy tu na myśli oczywiście poligonu wojskowego, ale „miejską dżunglę”, której każdego dnia możemy pracować z innego miejsca. W przestrzeni coworkingowej, na świeżym powietrzu, w domu, czy w restauracji – tak naprawdę nieważna jest lokacja, kiedy po ręką mamy niezawodny sprzęt komputerowy, na którym możemy zdziałać wszystko i bez strachu o uszkodzenie sprzętu.

Kompaktowym, mocnym i wydajnym laptopem do pracy zdalnej ma być ThinkPad X1 Titanium Yoga. To biznesowe urządzenie jest skierowane do najbardziej wymagających użytkowników biznesowych, dlatego ma się świetnie sprawdzać jako główne narzędzie dla właściciela przedsiębiorstwa, dyrektora, managera czy innego specjalisty, który musi być w pracy mobilny. Czy faktycznie to idealny laptop dla biznesowego klienta.

Zacznijmy od wyglądu, czyli wyróżniającej się pokrywy i samej konstrukcji. To co rzuca się w oczy to jego wyjątkowe gabaryty. X1 Titanium Yoga to najcieńszy ThinkPad w historii – jego grubość to zaledwie 11,5 mm. Jak udało się zminimalizować wielkość w komputerze, który zaskakuje również świetnymi parametrami technicznymi? Przede wszystkim dzięki zaawansowanej technologii i wykorzystaniu super smukłych elementów, m.in. touchpada.

Odchudzona sylwetka oznacza również lekkość – za tym stoi akurat tytan, który dodatkowo gwarantuje wytrzymałość. Cała konstrukcja to zresztą staranna kompozycja aż czterech różnych materiałów – zewnętrzna pokrywa to połączenie tytanu oraz włókna węglowego, z kolei palmrest oraz spód wykonane zostały ze stopów aluminium oraz magnezu.

Warto tu przypomnieć, że wszystkie laptopy z serii ThinkPad przechodzą rygorystyczne testy wojskowe, które są zgodne ze standardami wojskowymi MIL-STD-810H stworzonymi przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Testy pozwalają sprawdzić m.in. odporność sprzętu na zimno, ciepło, wilgoć, wstrząsy, czy uszkodzenia mechaniczne np. podczas upadków z wysokości. Przyznajemy, że testując tytanowego ThinkPada po raz pierwszy zupełnie nie martwiliśmy się o wytrzymałość testowanego przez nas sprzętu i mieliśmy pewność, że sprawdzi się w każdych warunkach.

Jednak oczywiście nie tylko o wytrzymałość tu chodzi – użytkownik ze świata biznesu zwraca równie mocno uwagę na wygląd swojego sprzętu do pracy. Dziś laptop nie może być jedynie narzędziem – to gadżet, który musi pasować do naszego stylu i pozostałych urządzeń, którymi się otaczamy.

Obudowa nowego ThinkPada X1 Titanium Yoga jest niezwykle elegancka, a jednocześnie mocna w swoim wyrazie. Tytanowa pokrywa jest matowa i nie odbija światła. Wyróżnia ją przyjemna w dotyku faktura i nieoczywisty odcień, który świetnie wpisuje się w krajobraz nowoczesnych przestrzeni biurowych.

Jednak najważniejszą cechą każdej Yogi jest elastyczność – i w tym wypadku sprzęt jest w pełni konwertowalny i zoptymalizowany pod kątem korzystania z laptopa w 4 trybach. Model umożliwia obrót ekranu o 360 stopni i korzystanie z niego „na płasko”, w podparciu lub też jako złożony tablet.

Jeśli mamy korzystać z laptopa jak z tabletu, to niezbędny jest niezawodny wyświetlacz, na którym wykonamy każdą czynność. W tym wypadku 13,5-calowy ekran o proporcjach boków 3:2 świetnie sprawdza się w roli wspomnianego tabletu. To format, który dobrze leży w dłoni i jesteśmy w stanie obsługiwać go „w powietrzu”.

Rozdzielczość 2K (2256 x 1504), układ graficzny Intel Iris Xe. i technologia Dolby Vision to natomiast gwarancja świetnej jakości obrazu. Na tym komputerze z przyjemnością ogląda się materiały filmowe, zdjęcia, a także tworzy grafikę. Wyświetlane barwy są intensywne, a jednocześnie zachwycają naturalnością. Potwierdzeniem tych słów niech będą nasze zdjęcia, na których widać, że wyświetlana tapeta jest jakby kolorystycznym „przedłużeniem” otoczenia. Jesteśmy tą jakością zachwyceni!

Co natomiast można powiedzieć o wydajności tego sprzętu? W końcu nie należy oceniać książki tylko po okładce! Model X1 Titanium Yoga jest wyposażony w platformę Intel Evo – to rozwiązanie technologiczne marki Intel, wspierane przez najnowszą linię procesorów Intel Core i7 11. Generacji (Tiger Lake-U) oraz kartę graficzną Intel Iris Xe, jest tak skonstruowane, aby móc zapewnić wydajną i komfortową pracę w każdym miejscu.

Laptopy oparte na oparte na platformie Intel Evo stanowią połączenie wydajności, szybkiej reakcji, ale także długiej żywotności baterii. Zabierając ten komputer w teren o godzinie 9:00 wracaliśmy o 17:00 i komputer… nadal działał! Sprawdziliśmy, że maksymalny czas pracy na baterii wynosił ponad 11 godzin. Spokojnie w tym czasie mogliśmy wykonywać codzienne obowiązki, oczywiście bez zbytniego obciążania komputera np. programem do montażu filmów.

Co jeszcze warto wiedzieć o tym sprzęcie? Duże wrażenie zrobiła na nas jakość dźwięku i obrazu z kamerki, co nie jest bez znaczenia w czasach, w których praca zdalna jest już normą. Za dźwięk odpowiada technologia Dolby Atmos Speaker System oraz cztery mikrofony dookólne dalekiego zasięgu. Natomiast kamera o wysokiej rozdzielczości gwarantuje dobry obraz podczas rozmów video czy telekonferencji.

Wspomniane spotkania on-line mogliśmy bez przeszkód przeprowadzać z dala od biura czy domu. Komputer może być wyposażony w moduł 5G, ale również obsługuje łączność Wi-Fi 6, co umożliwia błyskawiczne połączenia w zatłoczonych sieciach publicznych, np. w kawiarniach.

Musimy tu dodatkowo wspomnieć o funkcjach bezpieczeństwa, które są bardzo istotną rzeczą, jeśli chodzi o sprzęt biznesowy. ThinkPad X1 Titanium Yoga chroni sprzęt i dane przy użyciu zmodernizowanych rozwiązań ThinkShield, a także innowacyjnych rozwiązań z zastosowaniem sztucznej inteligencji. Przede wszystkim mamy tu dedykowany układ Trusted Platform Module, który szyfruje dane, aby utrudnić ich kradzież.

Do tego czytnik linii papilarnych Match-on-Chip, który zapewnia niezwykle skuteczne zabezpieczenie biometryczne. Funkcja wykrywania obecności człowieka automatycznie blokuje laptop, gdy od niego odejdziesz, a w połączeniu z kamerą na podczerwień umożliwia bezdotykowe logowanie nawet z trybu uśpienia. Tak wyposażony komputer gwarantuje bezpieczeństwo bez względu na to, gdzie go używamy.

Czy warto zainwestować w tytanowego laptopa, który być może dla niejednej osoby będzie sprzętową fanaberią? Zdecydowanie na tak jest Michał Samojlik – przedsiębiorca związany z branżą internetową od 2003 roku. Rozpoczynał jako grafik i projektant interfejsów webowych, a dziś jest założycielem i CEO agencji interaktywnej Autentika. Jakie były jego odczucia po testowaniu tytanowej Yogi?

– Komputer to moje podstawowe narzędzie pracy – za jego pomocą komunikuję się ze swoimi pracownikami, prowadzę on-line rozmowy biznesowe, ale także pracuję nad stronami internetowymi moich klientów. Szczególnie prace programistyczne są zawsze dużym wyzwaniem dla sprzętu, który powinien być wydajny i szybki. Oczywiście, mógłbym zainwestować w świetny komputer stacjonarny, który będzie miał dużą moc obliczeniową i wysokowydajny system chłodzenia, ale zupełnie nie o to mi chodzi. W swojej codziennej pracy lubię czuć wolność i możliwość działania z każdego miejsca – dlatego potrzebuję mocnego laptopa, który nie będzie mnie ograniczał. ThinkPad X1 Titanium Yoga sprostał moim oczekiwaniom zarówno pod względem działania, jak i wygody użytkowania. Dziś zabieram go wszędzie i cieszę się, że jest ku temu coraz więcej okazji – po lockdownie znów z kopyta ruszyły spotkania i konferencje biznesowe! – opisuje swoje doświadczenia Michał Samojlik.

Lenovo przekonuje do siebie jeszcze jednym aspektem – dbałością o klienta. Chodzi mianowicie o usługę Premier Support, czyli profesjonalne 3-letnie wsparcie techniczne 24/7 realizowane przez wysoce wykwalifikowanych techników. Zapewnia ona wszechstronne wsparcie dla sprzętu wraz z oprogramowaniem (OEM), priorytetyzację dostępności części wraz z naprawą w siedzibie klienta, zaawansowaną pomoc techniczną, świadczoną całodobowo oraz jeden punkt kontaktowy do zarządzania sprawami od początku do końca bez konieczności przełączania się przez infolinię. Dzięki tej usłudze, dostępnej w pakiecie z tytanowym ThinkPadem X1, naprawdę możemy się poczuć się VIP, a prowadzenie biznesu nie wiąże się ze zmartwieniami o problemy techniczne.

Dodatkowo warto wiedzieć, że Lenovo, jako lider w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, oferuje przedsiębiorstwom możliwość kompensacji wpływu działalności na środowisko poprzez wykorzystanie usług CO2 Offset. Klienci mogą zakupić sprzęt wyposażony w funkcję kompensacji emisji dwutlenku węgla przez cały cykl eksploatacji. Jednym z produktów Lenovo oferujących taką usługę jest właśnie ThinkPad X1 Titanium Yoga.

Materiał powstał we współpracy z Lenovo