ElevenLabs unicornem: w serii B do startupu trafiają 73 mln euro

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

ElevenLabs unicornem: w serii B do startupu trafiają 73 mln euro

Udostępnij:

Spółka osiągnęła sukces w trakcie 18 miesięcy swojej działalności. O tym, że wycena ElevenLabs przekroczyła miliard dolarów, poinformowali founderzy, Piotr Dąbkowski i Mati Staniszewski.

Sztuczna inteligencja dochodzi do głosu

ElevenLabs zajmuje się badaniami nad technologią głosową. Zespół stawia sobie za cel zapewnienie powszechnej dostępności treści w dowolnym języku i głosie. W tym celu tworzy realistyczny i kontekstowy dźwięk AI, co pozwala na generowanie mowy w setkach nowych i istniejących głosów w ponad 20 językach.

W serii B startup pozyskał 73 miliony euro od takich inwestorów jak Andreessen Horowitz, Nat Friedman i Daniel Gross, do których dołączyli: Sequoia Capital, SV Angel, Smash Capital, BroadLight Capital i Credo Ventures.

Źródło: materiały własne Concept Ventures VC.

Pozyskane wsparcie ElevenLabs zamierza wykorzystać na wzmocnienie swojej pozycji globalnego lidera w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją głosową i wdrażanie nowych produktów. Kapitał zostanie przeznaczony na rozwój badań, rozbudowę infrastruktury, opracowywanie nowych produktów dla określonych branż oraz wzmocnienie środków bezpieczeństwa w celu zapewnienia odpowiedzialnego i etycznego rozwoju technologii AI.

Przypomnijmy: w czerwcu 2023 roku pisaliśmy o sukcesach ElevenLabs w serii A. Wtedy startup pozyskał 19 milionów dolarów.

Jak wylicza Maciej Polak z PFR Ventures, w ElevenLabs zainwestowały łącznie 22 anioły biznesu, z czego 7 osób jest związanych z Polską:Tytus Cytowski, Peter Czaban, Piotr Karwatka, Tomasz Karwatka, Bartosz Majewski, Bartek Pucek oraz Marta Pyrzyk.

 

Dobry początek podróży

– Nasza ambicja pozostaje niezmienna – przekształcić sposób, w jaki wchodzimy w interakcję z treściami, przełamując bariery językowe i komunikacyjne. Tworzymy najnowocześniejszą technologię, aby udostępniać treści w różnych językach i głosach. Po to, aby umożliwić łączenie się z informacjami i historiami, które mają znaczenie. Nasze dotychczasowe sukcesy są świadectwem naszego oddanego zespołu oraz inwestorów. I chociaż to wciąż dopiero początek naszej podróży, razem pomagamy kształtować przyszłość dostępności i komunikacji – komentuje przebieg najnowszej rundy B Mati Staniszewski, CEO i współzałożyciel ElevenLabs.

Równolegle z informacjami o serii B, ElevenLabs zaprezentowało szereg nowych produktów, które zostaną uruchomione w nadchodzących tygodniach. Będą to: nowe studio dubbingowe, rynek bibliotek głosowych i wczesny podgląd czytnika aplikacji mobilnych.

Rynkowy popyt na głosy AI

Od czasu publicznego uruchomienia w 2022 r. ElevenLabs jest działa w branży naturalnej syntezy mowy, umożliwiając użytkownikom tworzenie i projektowanie głosów AI w szerokim zakresie języków i akcentów, z możliwością dostarczania bogatej gamy emocji i intonacji. Użytkownicy ElevenLabs wygenerowali ponad 100 lat dźwięku. Sama firma rozrosła się z 5 do 40 pracowników. Obecnie technologia ElevenLabs jest wykorzystywana przez pracowników 41% firm z listy Fortune 500.

W 2023 roku startup ElevenLabs rozszerzył swoją ofertę o rozwiązania i produkty dla takich branż jak branża wydawnicza, gier, mediów i konwersacji, a także nawiązał partnerstwa B2B z głównymi domami mediowymi.

Czytaj także:

Grafika: materiały własne ElevenLabs