Eliza Kruczkowska rezygnuje ze stanowiska prezesa Fundacji Startup Poland. Zastąpi ją Julia Krysztofiak-Szopa

Dodane: 01.09.2016

Adam Sawicki

Udostępnij:

– Dziś zdecydowałam się przejść na kolejny etap działania i zająć się egzekucją tego, o co przez ostatnie miesiące walczyliśmy – napisała na Facebooku Eliza Kruczkowska, dotychczasowa prezes Fundacji Startup Poland. Jej miejsce zajmie Julia Krysztofiak-Szopa.

Na zdjęciu: Eliza Kruczkowska, dyrektor ds. Rozwoju Innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju | fot. materiały prasowe 

Przejście do Polskiego Funduszu Rozwoju 

Po rezygnacji ze stanowiska prezesa Fundacji Startup Poland Eliza Kruczkowska obejmie stanowisko dyrektor ds. Rozwoju Innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju, gdzie będzie m.in. koordynować realizację rządowego programu Start in Poland. Wyjaśnia, że jest to nowa organizacja, która ma łączyć oferty najważniejszych instytucji rozwojowych w Polsce. 

Dodaje, że w ramach Polskiego Funduszu Rozwoju będzie dysponować pulą 2,8 mld złotych. Środki te będą służyć do finansowania innowacyjnych przedsiębiorstw na różnych etapach rozwoju, a w efekcie ma powstać największa w Europie Środkowo-Wschodniej platforma inwestycyjna wspierająca rozwój rynku venture capital i nowych technologii w Polsce. Eliza Kruczkowska liczy, że dzięki temu uda się ograniczyć w ciągu pięciu lat inwestycje publiczne. 

Julia Krysztofiak-Szopa nowym prezesem 

– Z nikim się nie żegnam, bo mam nadzieję, że dalej będziemy się spotykać – pisze na łamach serwisu Dyskuja.biz i dodaje, że z dumą przekazuje wszystkie zadania, nad którymi czuwała w ramach Fundacji Startup Poland, świetnemu zespołowi. Pokieruje nim Julia Krysztofiak-Szopa, która od ośmiu lat związana jest z branżą startupową. Poznawała ją m.in. w Szwajcarii i Dolinie Krzemowej, gdzie była pierwszą dyrektor kalifornijskiego akceleratora Blackbox.vc. 

Do tego sama jest czynnym przedsiębiorcą. Współtworzy firmę Wellfitting, która zajmuje się produkcją bielizny. Wcześniej natomiast otworzyła serwis Balkonetka.pl, a także była związana z InFlavo oraz AdTaily. Według Borys Musielaka, przewodniczącego Rady Fundacji Startup Poland, Julia Krysztofiak-Szopa jest odpowiednim następcą Elizy Kruczkowskiej. 

Wymiana doświadczeń 

– Julia przedstawiła Radzie wizję rozwoju, w którą uwierzyliśmy – mówi, cytowany w komunikacie prasowym. Dodaje, że jest to osoba z zapleczem merytorycznym; gotowa do tego, żeby objąć stanowisko dyrektora generalnego Fundacji Startup Poland. Wierzy również, że wprowadzi organizację na nowe tory i wzmocni pozycję polskich startupów, zarówno na własnym podwórku, jak i na arenie międzynarodowej. 

Na zdjęciu: Julia Krysztofiak-Szopa, prezes Fundacji Startup Poland | fot. materiały prasowe 

Julia Krysztofiak-Szopa z kolei wyjaśnia, że po objęciu prezesury będzie dbała przede wszystkim o to, żeby przedsiębiorcy dzielili się ze sobą doświadczeniami oraz edukowali się wzajemnie. Nowej pani prezes zależy także, żeby zbudować silną pozycję polskiego ekosystemu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, dzięki czemu rodzimi biznesmeni będą przyciągać obcy kapitał.

Polacy muszą uwierzyć 

– Szwajcaria nie od zawsze była bogata, ale jest taka przede wszystkim dzięki silnej etyce pracy i przeświadczeniu o własnej zaradności. Podobnie w Stanach Zjednoczonych, to mit “od pucybuta milionera” i wiara w dostępność sukcesu materialnego są podstawą potęgi gospodarczej tego narodu – mówi, cytowana w komunikacie prasowym. Dodaje, że Polacy również muszą uwierzyć w moc przedsiębiorczości, jako siły, która napędza nas i gospodarkę. 

Przed Julią Krysztofiaka-Szopą stoi trudne wyzwanie i poprzeczka, którą wysoko postawiła Eliza Kruczkowska. Gdy 3 kwietnia 2015 roku obejmowała stanowisko dyrektora generalnego Fundacji Startup Poland zapowiedziała, że jej głównym celem będzie zbudowanie świadomości potencjału polskiej innowacyjności wśród administracji publicznej. Zadanie wykonała.

Rozmowy z Ministerstwem Rozwoju 

W kwietniu ubiegłego roku pochwaliła się osiągnięciami organizacji. Jako jedno z najistotniejszych wymieniła współpracę z Ministerstwem Rozwoju, które w ramach „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” uwzględniło siedem na dziesięć postulatów pochodzących z Deklaracji Programowej Startup Poland. Dzięki temu Eliza Kruczkowska i warszawski startup Sugester uruchomili serwis, za pośrednictwem którego przedsiębiorcy mogli zgłaszać zmiany w prawe dotyczące prowadzenia biznesu.

Ostatecznie zdecydowano, że powstanie nowy typ spółki kapitałowej, która będzie nosić nazwę Prosta Spółka Akcyjna (PSA). Na początku sierpnia Fundacja Startup Poland i Ministerstwo Rozwoju przeprowadziły pre-konsultacje dotyczące tej formy prawnej. Elizie Kruczkowskiej udało się również sporządzić raport „Polskie Startupy Raport 2015”. Według niej w ciągu tych dwóch lat organizacja skupiła się głównie na wskazywaniu i rozwiązywaniu problemów, z którymi borykają się innowatorzy w Polsce.

Krok dalej

– Po tych dwóch latach widzę, że udało się nam zbudować autonomiczną politycznie i niezależną od publicznych środków organizację, która stała się rozpoznawalnym i szanowanym głosem środowiska startupowego. Jestem wszystkim niezmiernie wdzięczna za pomoc. Teraz, usatysfakcjonowana tym co stworzyliśmy, zdecydowałam się iść krok dalej i zająć się egzekucją tego, o co przez ostatnie miesiące walczyliśmy – mówi Eliza Kruczkowska.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem