Elon Musk i polski naukowiec tworzą sztuczną inteligencję. Mają miliard dolarów na badania

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Elon Musk i giganci z Doliny Krzemowej zadbają o rozwój sztucznej inteligencji. Przedsiębiorcy przekazali na rzecz OpenAI łącznie miliard dolarów. Organizacja, w której jednym z naukowców jest Polak, stworzy bezpieczną dla ludzkości technologię.

Elon Musk bierze się za sztuczną inteligencję

Do tej pory Elon Musk, właściciel Tesla Motors, uważał, że rozwój sztucznej inteligencji niesie ze sobą szereg zagrożeń dla ludzkości. Teraz z kolei miliarder wraz z popularnymi przedsiębiorcami i inwestorami z Doliny Krzemowej, przekazał na rzecz OpenAI miliard dolarów. Organizacja non-profit zajmująca się właśnie rozwojem sztucznej inteligencji wykorzysta zainwestowany kapitał do stworzenia przyjaznych dla ludzi technologii.

Na zdjęciu: Elon Musk, CEO Tesla Motors | fot. by OnInnovation, flickr.com CC by-nd 2.0 | modyfikacja: 632×348

Obok Muska w przedsięwzięcie zaangażowali się finansowo m.in. Sam Altman, stojący za amerykańskim akceleratorem przedsiębiorczości Y Combinator, Peter Thiel, współzałożyciel PayPal’a i Reid Hoffman, współtwórca LinkedIn’a. Z kolei w projektach badawczych udział weźmie dziewięcioosobowy zespół, na którego pokładzie znalazł się również Polak – Wojciech Zaremba.

Nie dla pieniędzy, a dla dobra ludzkości

W oficjalnym komunikacie skład stojący za przedsięwzięciem napisał, że głównym celem organizacji jest rozwój sztucznej inteligencji tak, żeby sprzyjała ona przede wszystkim ludziom i byłą dla nas bezpieczna. W realizacji powyższego zadania pomóc OpenAI ma polityka instytutu. Organizacja bowiem nie jest nastawiona na zysk, a ponadto planuje wydać w ciągu najbliższych kilku lat zalewie ułamek kwoty, którą zainwestowano w spółkę.

W ostatnim czasie z kolei Bill Gates z dwudziestoośmioosobową grupą miliarderów powołał do życia Breakthrough Energy Coalition. Celem inicjatywny założyciela Microsoftu jest rozwijanie technologii sprzyjających powstawaniu odnawialnych źródeł energii. Nowopowstała organizacja będzie wspierać finansowo spółki, których działalność polega na generowaniu i magazynowaniu energii elektrycznej, wykorzystaniu jej w przemyśle ciężkim i rolnictwie oraz produkcji taniej energii odnawialnej.

Przyjazne dla środowiska: energia odnawialna i sztuczna inteligencja

Do Breakthrough Energy Coalition, inicjatywy Billa Gatesa, przyłączyli się m.in. Mark Zuckerberg, pomysłodawca Facebooka, Richard Branson, właściciel Grupy Virgin, Jeff Bezos, szef Amazona i Jack Ma, do którego należy chińska spółka Alibaba. Przedsiębiorcy zadbają wspólnie o ograniczenie pozyskiwania energii z węgla. Opracowana przez nich technologia ma być bardziej przyjazna dla środowiska. Podobnie zresztą, jak sztuczna inteligencja, nad którą obecnie pracuje Elon Musk i zespół OpenAI.