Enso zautomatyzuje analizę danych w firmach. Startup pozyskał 16,5 mln dolarów

Dodane:

Damian Jemioło, redaktor MamStartup.pl Damian Jemioło

Enso zautomatyzuje analizę danych w firmach. Startup pozyskał 16,5 mln dolarów

Udostępnij:

Startup Enso stworzył platformę open source do analizy i wizualizacji danych. Spółka pozyskała 16,5 mln dolarów i „wychodzi z cienia”. W startup zainwestowało m.in. Innovation Nest.

Aktualizacja danych to koszt nawet 10 tys. dolarów rocznie

Gromadzenie danych, ich analiza, a później także wizualizacja jest nieodzowną częścią praktycznie każdego biznesu w XXI wieku. I jak wskazuje serwis venturebeat.com – sama aktualizacja danych w excelowskich arkuszach kosztuje pojedynczą firmę średnio 10 tys. dolarów rocznie i zabiera sporo czasu.

Ów czas i środki można by było przeznaczyć na bardziej produktywne projekty. Co więcej – tradycyjne arkusze kalkulacyjne nie pozwalają użytkownikom na proste testowanie ich pomysłów analitycznych i nie są przystosowane do dzisiejszego tempa rozwoju biznesu. Stąd pojawił się pomysł kalifornijskiego startupu Enso, który chce cały proces analizy danych zautomatyzować. Co ciekawe – cofounderami startupu są Polacy – Wojciech Daniło i Sylwia Brodacka.

Enso tworzy platformę open source do analizy danych

Otwarta platforma Enso ma pozwolić użytkownikom tworzenie i automatyzację procesów opartych o dane, począwszy od ich załadowania, przez mieszanie z dowolnego źródła po analizę, wykonywanie komponentów wizualnych czy po prostu usuwanie zawartych w niej informacji.

Zautomatyzowana platforma jest według Enso tak samo prosta w obsłudze, jak tradycyjny Excel czy inne arkusze kalkulacyjne, a jednocześnie cały proces znacząco przyspiesza. Co więcej – platforma dodatkowo podpowiada użytkownikom, sugerując dalsze kroki czy podgląd na żywo, jak zmieniają się zawarte w niej informacje.

Na rynku funkcjonują już podobne rozwiązania, które starają się w jakiś sposób zautomatyzować proces analizy danych, np. Tableau, Alteryx czy Rapidminer. Enso ma jednak wyróżniać się na ich tle poziomem interaktywności i uniwersalności. Użytkownicy Enso mogą połączyć go z dowolną bazą danych lub użyć dowolnych własnych bibliotek kompilacji w Python, Java, JS czy jakimkolwiek innym języku programowania.

Enso pozyskuje 16,5 mln dolarów

Kalifornijskiemu startupowi udało się pozyskać 16,5 mln dolarów w rundzie finansowania prowadzonej przez SignalFire, Khosla Ventures, jak i polskie Innovation Nest oraz inne fundusze VC. Enso wykorzysta pieniądze na rozwój swojej platformy, tj. ulepszenie interfejsu i stabilności projektu.

Platforma obecnie wymaga pewnej podstawowej wiedzy z zakresu programowania, aby móc ją odpowiednio wykorzystać. Dzięki finansowaniu od funduszy VC – w niedalekiej przyszłości będzie znacznie bardziej przystępna dla osób, które o kodowaniu czy programowaniu nie mają zielonego pojęcia.