Envicon Environment 2018: Jitiv zwycięzcą bitwy startupów

Dodane:

Julia Gugniewicz Julia Gugniewicz

Udostępnij:

Po raz pierwszy w historii kongresu Envicon Environment odbyło się startup battle. Twórcy projektów mieli trzy minuty na zaprezentowanie swojego pomysłu. Ostatecznie zwyciężył system Jitiv, który kontroluje zużycie prądu i pozwala na optymalizację korzystania z energii elektrycznej.

29 listopada br., podczas kongresu 22. Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska Envicon Enviroment 2018, po raz pierwszy odbyło się startup battle. Pięcioosobowe jury podczas bitwy startupów oceniało innowacyjność pomysłów, modele biznesowe, zastosowanie dla branży, ale też sama prezentację.

Zwyciężył system Jitiv, prezentowany przez Dominka Ciurko, który kontroluje zużycie prądu i pozwala na optymalizację korzystania z energii elektrycznej dla przemysłu, w przestrzeni biurowej i w mieszkaniach. Rozwiązanie zapewnia redukcję kosztów zużycia energii elektrycznej, m.in. przez zapewnienie optymalnej temperatury. Dzięki temu oszczędności dla pomieszczeń biurowych sięgają nawet 30%.

System Jitiv umożliwia znalezienie nieużywanych, ale podłączone do prądu urządzeń i je automatycznie wyłącza, ograniczając w ten sposób zużycie prądu.Co więcej, jeśli siedzimy zbyt długo przed telewizorem, aplikacja wyśle nam komunikat, by np. poczytać książkę.

Zwycięzca startup battle otrzymał nagrodę oraz czek na 5 tys. złotych. 

Pozostałe projekty

Innym projektem zaprezentowanym podczas kongresu Envicon Environment 2018 był koszt Bin-e automatycznie segregujący odpady po wrzuceniu ich do śmietnika. Kamera wykonuje zdjęcie przedmiotu i przy wykorzystaniu algorytmu dzieli odpady na cztery frakcje.

Sebastian Górecki i Katarzyna Zielińska zaprezentowali projekt Beehub, czyli inteligenty ul, który monitoruje parametry takie jak temperatura, wilgotność, czystość powietrza, a także ostrzega przed rozwijającą się chorobą pszczół. 

Kolejnym z projektów pokazanych podczas start-up battle było Bilberry, czyli szklarnia, która wspiera hodowlę roślin, pozwalając na kontrolę ich metabolizmu i optymalnych dla ich wzrostu warunków.

Michała Żółkiewski zaprezentował projekt Seedia, czyli inteligentne ławki solarne, które pomagają zredukować emisję dwutlenku węgla. Dzięki ławce można naładować telefon i skorzystać z bezpłatnego internetu. Poza tym edukują społeczeństwo o problemie smogu. Seedia produkuje też infokioski, przystanki i pojemniki na odpady z panelami fotowoltaicznymi.

Ostatnim projektem, który otrzymał srebrny medal jest Ecobean, który pozwala zagospodarować fusy kawowe i  przetworzyć je na zieloną energię. Ecobean wspólnie z naukowcami Politechniki Warszawskiej opracowało metodę produkcji brykietów opałowych.