Estoński eAgronom zebrał od inwestorów 4 mln zł, udostępni polskim rolnikom cyfrowe narzędzie do zarządzania uprawami

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Założony w Tartu (Estonia), eAgronom zapewnia rolnikom dostęp do intuicyjnej platformy cyfrowej, która znacznie ułatwia codzienne zarządzanie gospodarstwem rolnym. W październiku tego roku, firma zebrała rundę inwestycyjną w wysokości 4 milionów złotych.

Wśród inwestorów znaleźli się: polski fundusz Black Pearls VC, estoński Trind Ventures i United Angels VC, brytyjski TMT Investments i aniołowie biznesu, którzy odpowiadają również za sukces znanych firm – estońskich “jednorożców” jak Skype, czy Taxify.

Czym jest eAgronom?

eAgronom to mobilne narzędzie, za pośrednictwem którego rolnicy, przy pomocy smartfonu, tabletu lub komputera, mogą w czasie rzeczywistym zarządzać i nadzorować gospodarstwo, jego pracowników oraz pola. Aplikacja jest skierowana do rolników uprawiających zboża i ma na celu umożliwiać elastyczne planowanie i kompleksowe zarządzanie polami. eAgronom pomaga im osiągać korzyści ekonomiczne i zmniejszyć ryzyko pojawienia się strat w uprawach, poprzez odpowiednie planowanie i rotacyjny harmonogram upraw. W Estonii, narzędzie pomaga oszczędzać rolnikom od dziesiątek do setek tysięcy euro rocznie. eAgronom jest już obecny w 9 krajach Europy i jest już wykorzystywany do zarządzania  w sumie ponad 700 000 hektarami upraw (z 50 milionów hektarów łącznej powierzchni w UE).

Założyciele

eAgronom został założony przez Robina Saluoksa i Stenvera Jerkku zaledwie 2 lata temu. Mający polskie korzenie Robin Saluoks jest młodym ale doświadczonym przedsiębiorcą – pierwszą firmę (wciąż dobrze prosperującą) założył w wieku 17 lat. Do stworzenia narzędzia eAgronom zainspirowała go praca w gospodarstwie rolnym należącym do jego rodziców. Jednym z pierwszych użytkowników  eAgronom był właśnie Rubert Saluoks – ojciec Robina. Za swój projekt Robin Saluoks otrzymał w 2018 roku estońską nagrodę Young Entrepreneur of the Year, rok wcześniej otrzymał ją Markus Villig -CEO Taxify.
 
Stenver Jerkku stworzył technologiczne zaplecze programu eAgronom oraz zbudował zespół inżynierów w firmie. Jest absolwentem Wydziału Inżynierii Oprogramowania Uniwersytetu w Tartu na kierunku informatyka. Zanim poświęcił się projektowi eAgronom, Stenver zdobywał swoje doświadczenie w różnych przedsięwzięciach typu startup, włączając w to odnoszący sukcesy startup SaleMove Inc. Był także wykładowcą na Uniwersytecie w Tartu na Wydziale Inżynierii Oprogramowania.

Dodatkowe fundusze chcemy przeznaczyć na rozwój eAgronom, tak aby pomagał rolnikom w podejmowaniu trafniejszych decyzji finansowych i ekologicznych. Środki inwestycyjne wykorzystamy na rozwój funkcji analizy agronomicznej i finansowej naszej platformy, aby pomóc obliczyć, w jaki sposób decyzje rolników wpływają na wyniki finansowe komentuje Stenver Jerkku, COO w eAgronom.

Polska jest dla nas szczególnym rynkiem ze względu na bardzo dużą powierzchnię rolną, gdzie gospodarstwa są rozdrobnione, co również wpływa na charakter rolnictwa. – dodaje Robin. – Nieustannie zbieramy uwagi od polskich rolników i dostosowujemy nasz program do ich potrzeb. Staramy się pozytywnie wpłynąć na ich pracę, zmniejszając koszty, obciążenie oraz stres –  komentuje Robin Suloks, CEO w eAgronom.

Runda inwestycyjna

Fundusz Black Pearls VC zainwestował (w ramach programu BRIdge Alfa NCBiR) w eAgronom 1 milion złotych wraz z dwoma estońskimi VC: Trind Ventures i United Angels VC, a także brytyjskim TMT Investments i aniołami biznesu: Ragnarem Sass (współzałożyciel Pipedrive, CEO LIFT99), Andrusem Purde (Pipedrive CMO, Taxify i inwestor w Qualitista), Martinem Tajur (designer w  Skype, współzałożyciel Pipedrive), Andresem Kull (inwestor i pracownik Ex-VitalFields) i Aivar Berzin (założyciel Vestman).Ze strony Black Pearls VC w transakcję inwestycyjną zaangażowani byli Marcin P. Kowalik (Partner Zarządzający) i Aleksander Dobrzyniecki (Investment Manager).

eAgronom to kolejny ruch funduszu w  kierunku budowania pozycji w ekosystemie Regionu Morza Bałtyckiego. Podziwiamy świeże spojrzenie zespołu na sektor rolnictwa i jego potrzeby. Rynek oprogramowania do zarządzania rolnictwem rozwija się bardzo dynamicznie. To doskonały moment na zaoferowanie kompleksowych i dobrze zaprojektowanych rozwiązań stworzonych przez ludzi, którzy tak dobrze znają branżę – komentuje Marcin P. Kowalik, Partner Zarządzający w Black Pearls VC.

Ile zespołów startupowych ma swoje własne pole? Dosłownie – własną ziemię, uprawa której daje im pojęcie, co naprawdę oznacza rolnictwo? Cały zespół eAgronom to pasjonaci tematu, a to ma ogromne znaczenie dla rozwoju firmy i produktu. O potencjale projektu świadczy również to, że eAgronom z powodzeniem uzyskał pół miliona Euro inwestycji od własnych użytkowników! To powinno być inspirujące dla wszystkich założycieli i jest też jasną wskazówką dla inwestorów dodaje Ragnar Sass, współzałożyciel Pipedrive i CEO w LIFT99