Estoński Rendin pozyskuje ok. 7,9 mln zł od Tera Ventures i blisko setki użytkowników poprzez Startup Wise Guys

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Estoński Rendin pozyskuje ok. 7,9 mln zł od Tera Ventures i blisko setki użytkowników poprzez Startup Wise Guys

Udostępnij:

Startup Rendin, który działa w obszarze wynajmu mieszkań, pozyskał ok. 7,9 mln zł (1,8 mln euro) od funduszu Tera Ventures oraz blisko 100 swoich użytkowników, za pośrednictwem funduszu Startup Wise Guys. Pozyskane środki pomogą w rozwoju firmy w Estonii oraz w Polsce, w której jest obecna od blisko 3 lat.

Rendin to estoński startup, który stworzył platformę łączącą ze sobą właścicieli nieruchomości ze zweryfikowanymi najemcami. Umożliwia im podpisanie umowy i obsługę wynajmu online. Zweryfikowany najemca nie musi wnosić kaucji, a wynajmujący otrzymuje zabezpieczenie o wartości nawet 10-krotności miesięcznego czynszu.

Bezpieczeństwo kluczem do wynajmu i… kluczem do lokalu

Dla właścicieli mieszkań Rendin to bezpłatna platforma ogłoszeniowa. W Estonii jest to najpopularniejszy portal nieruchomości oferowanych bezpośrednio przez właściciela. Platforma pozwala zaprezentować mieszkanie najemcom, którzy zostali pozytywnie zweryfikowani m.in. pod kątem historii kredytowej oraz dochodów. Jeśli obie strony zdecydują się na podpisanie umowy, zrobią to online za pośrednictwem platformy.

W przypadku aktywnej umowy najmu, koszt ochrony Rendin to 2,5% miesięcznego czynszu. Dla mieszkania oferowanego za 3 tys. zł miesięcznie oznacza to 75 zł. W zamian jego właściciel otrzymuje ochronę do 30 tys. złotych. Z kolei najemca nie musi wnosić na start od 3 do nawet 9 tys. zł kaucji. Rendin pomaga też w rozwiązaniu problemów z wynajmem I pośredniczy w sporach między stronami. Średnio 80% takich spraw udaje się załatwić bezkosztowo, a jedynie w 20% przypadków konieczna jest wypłata odszkodowania.

– Wynajem mieszkania w Polsce to problem dla obu stron. Właściciele nieruchomości obawiają się nieuczciwych najemców, a lokatorzy muszą liczyć się z podejrzliwością i wysoką kaucją. My pomagamy przezwyciężyć obawy wynajmujących. Gwarantujemy im zweryfikowanych lokatorów, za których ponosimy bardzo wysoką odpowiedzialność, do wartości czynszu za 10 miesięcy najmu, a umowę mogą podpisać online. Rosnąca liczba mieszkań oferowanych przez Rendin dowodzi, że to po prostu działa – mówi Alain Aun, założyciel i CEO Rendin.

Być częścią pozytywnej zmiany

Rendin jest aktywny w Estonii i Polsce. Firma uczestniczy w zawieraniu 600 umów miesięcznie. Każdego miesiąca w samej tylko Polsce rejestruje się w niej 1 tys. wynajmujących i dołącza 1 tys. lokatorów, którzy pozytywnie przechodzą weryfikację. Platforma oferuje mieszkania od osób prywatnych, ale też udostępniane przez profesjonalne firmy zarządzające nieruchomościami. W Polsce to m.in. Rentplanet, a w Estonii Lumi Capital.

Na swój dalszy rozwój Rendin pozyskał ok. 7,9 mln zł (1,8 mln euro), a od początku otrzymał od inwestorów ponad 18 mln zł (4,2 mln euro). Najnowszej rundzie przewodził fundusz Tera Ventures, ale wzięło w niej udział także blisko 100 użytkowników Rendin, za pośrednictwem funduszu Startup Wise Guys.

– Polska jest jednym z rynków o największym potencjale w Europie. Rynek wynajmu jest dynamiczny i szybko się rozwija. W Tera wierzymy, że Rendin może być znaczącą częścią tej zmiany i sprawić, by właściciele i najemcy mogli czuć się bezpiecznie na rynku wynajmu, jednocześnie oszczędzając pieniądze – mówi Stanislav Ivanov, partner w Tera Ventures.

Fundusze na wzmocnienie firmowych fundamentów

– Cieszymy się ze wsparcia naszych inwestorów, a przede wszystkim z zaangażowania naszych klientów. To najlepszy dowód na to, jaką wartość stanowimy dla właścicieli mieszkań. Wielu wynajmujących, gdy już zaczęli korzystać z Rendin, pytało nas wprost, w jaki sposób mogliby w nas zainwestować, by stać się historią sukcesu, w której potencjał wierzą. To dla nas najlepszy dowód na to, że nasz model działa – mówi Alain Aun.

Pozyskane środki pomogą przede wszystkim w dalszym rozwoju Rendin w Estonii i Polsce. W tym celu firma planuje powiększyć swój polski zespół, który dziś zajmuje się obsługą klienta, sprzedażą, marketingiem oraz rozwojem produktu. Spółka planuje też uruchomienie platformy edukacyjnej dla właścicieli mieszkań, która pomoże im zorientować się w rynku wynajmu, od początku i wskazówek, jak zacząć, przez informacje prawne, po case studies, które pomogą w znalezieniu odpowiedzi na nawet najbardziej złożone pytania. Kapitał pozyskany w rundzie pomoże też w przygotowaniach do ekspansji na kolejne rynki Europy.

Na estońskim rynku Rendin stał się standardem bezpiecznego wynajmu i jest najpopularniejszym portalem nieruchomości „bezpośrednio od właściciela”. 90% najemców na rynku szukających mieszkania przechodzi weryfikację w tle przez Rendin. Wierzymy, że możemy powtórzyć ten sukces w Polsce, a w dalszej kolejności w innych krajach Europy, których mieszkańcy zmagają się z trudnościami na rynku wynajmu mieszkań – mówi Alain Aun.

Czytaj także:

Generatywna sztuczna inteligencja oraz metaverse przemysłowy wśród najważniejszych tegorocznych trendów technologicznych

CallPage ogłasza zmiany w zarządzie: Ross Knap odchodzi, przywództwo obejmuje Bogdan Tyskyy