Europa ma szansę stać się najatrakcyjniejszym miejscem do otworzenia startupu – Marek Kopeć (Ringier Axel Springer Polska)

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Europa ma szansę stać się najatrakcyjniejszym miejscem do otworzenia startupu – Marek Kopeć (Ringier Axel Springer Polska)

Udostępnij:

– Europa Środkowo-Wschodnia odegra ważną rolę w innowacjach przyszłości. Ten region obfituje w utalentowanych specjalistów, innowacyjne rozwiązania i kreatywne idee, z których skorzystać może cały kontynent. Ma szansę pomóc Europie zostać najbardziej atrakcyjnym miejscem do założenia nowej firmy – mówi Marek Kopeć, group director product w Ringier Axel Springer Polska, z którym rozmawiamy o współpracy RAS ze startupami.

Czy możecie pochwalić się udanymi partnerstwami ze startupami?

Swoją przygodę ze startupami zaczęliśmy dwa lata temu, angażując się głownie w ważne społecznie inicjatywy. Flagowym przedsięwzięciem, w ramach którego zbudowaliśmy synergie pomiędzy Onetem a startupem, jest współpraca z Airly. Dzięki temu, że połączyliśmy siły, dostarczyliśmy naszym użytkownikom dokładnych danych o jakości powietrza, zwiększając tym samym świadomość tego problemu w Polsce.

Współpraca z partnerami, dla których ważne są te same wartości to jedno z naszych najważniejszych założeń. Najważniejsze jest dla nas, żeby dostarczać nową wartość dla naszych użytkowników i żeby każda współpraca wpisywała się w nasze potrzeby, w naszą kulturę i nasze wartości. Technologia jest dla nas ważnym źródłem przewagi konkurencyjnej. Mamy na przykład w grupie RASMAG ponad 300 deweloperów, którzy rozwijają produkty dla mediów na całym świecie. Dzięki współpracy ze startupami możemy szybko testować nowe modele biznesowe, a także dostarczać naszym użytkownikom coraz to nowych, innowacyjnych rozwiązań, poszerzając naszą podstawowa działalność.

Teraz ponownie angażujecie się w pomoc startupom, bo wchodzicie w partnerstwo z APX, który już zainwestował w 80 startupów. Kim jest Wasz partner?

Tak, zdecydowaliśmy się pójść dalej. Wspólnie z APX będziemy wspierać startupy w Europie Środkowo-Wschodniej. APX to inwestor venture capital, który specjalizuje się w inwestycjach na bardzo wczesnym etapie. Fundusz, który powstał w Berlinie dzięki wspólnej inicjatywie Axel Springer i Porsche, wspiera ambitne startupy z Europy i nie tylko, w fazie zalążkowej (pre-seed), często jako pierwszy inwestor.

APX, który od 2018 roku APX zainwestował już w ponad 80 startupów z 20 branż z siedzibą w 20 krajach i we współpracy z niemal 100 współinwestorami, dodatkowo pozyskał niedawno finansowanie od swoich dwóch inwestorów Axel Springer i Porsche, znacznie zwiększając łączną kwotę inwestycji w nowe i istniejące spółki portfelowe do 55 milionów euro. Jest więc na czym budować.

Jaką funkcję będziecie pełnić w tym partnerstwie? Za co będziecie opowiadać?

Jako partner wspieramy APX w dotarciu do twórców i młodych firm zainteresowanych współpracą, organizując wspólne wydarzenia, jak również otwierając nasze media na tematykę nowych technologii. Na przykład jednym z ważnych problemów wielu startupów jest ich promocja, dotarcie do inwestorów i swoich grupy odbiorców. Tu możemy być wsparciem.

Wspólnie poszukujecie startupów w Europie Środkowej i Wschodniej. Dlaczego akurat w tym regionie?

Wierzymy, że Europa Środkowo-Wschodnia odegra ważną rolę w innowacjach przyszłości. Ten region obfituje w utalentowanych specjalistów, innowacyjne rozwiązania i kreatywne idee, z których skorzystać może cały kontynent. Ma szansę pomóc Europie zostać najbardziej atrakcyjnym miejscem do założenia nowej firmy.

A jakich startupów konkretnie szukacie? Na jakim etapie? W jakich branżach?

APX inwestuje we wszystkie branże w spółki na najwcześniejszych etapach rozwoju, budujących startupy z cyfrowym modelem biznesowym. Skupia się na firmach znajdujących się w fazie pre-seed i seed, często będąc pierwszym inwestorem w firmie. Firmy powinny mieć już MVP (minimum viable product) lub być w stanie zbudować go wkrótce po inwestycji, tak aby było wystarczająco dużo czasu na wygenerowanie pierwszych użytkowników/klientów.

Co nastąpi dalej, gdy znajdziecie odpowiednie startupy? Jak na co dzień będziecie z nimi współpracować? Na jakie wsparcie z Waszej strony będą mogły liczyć?

W ramach wsparcia APX gwarantuje nie tylko wsparcie finansowe na poziomie 50 000 euro za 5 proc. udziałów, ale też doradztwo merytoryczne. Specjaliści i mentorzy będą wspierać twórców i ich zespoły w budowaniu dojrzałych produktów. Dodatkowo jednym z ważnych problemów wielu startupów jest ich promocja, dotarcie do inwestorów i swoich grup odbiorców. Dlatego niektóre startupy, które APX uzna za interesujące i dla których media Ringier Axel Springer i ruch będą ciekawe, będziemy mogli wesprzeć również w tym zakresie.