Eurostat: Tyle firm nie upadało od 2015 roku

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

Eurostat: Tyle firm nie upadało od 2015 roku

Udostępnij:

Unia Europejska notuje najwyższy od roku 2015 wskaźnik liczby bankructw. A jak na tle średniej unijnej wypada Polska?

Eurostat opublikował wczoraj niepokojące dane dotyczące kondycji unijnej gospodarki. Z informacji zebranych w ujęciu miesięcznym od unijnych państw wynika, że pomimo spadającej inflacji, w tym – co zawsze kluczowe dla przedsiębiorstw – cen energii, w drugim kwartale bieżącego roku liczba upadłości ogłaszanych przez przedsiębiorstwa unijnej 27 rośnie:

Źródło: Eurostat.

Na szczęście wskaźnik liczby nowozakładanych firm nie prezentuje podobnych wartości. Po załamaniu początku pandemii (pierwszy kwartał 2020 roku), wykazuje stabilny poziom od prawie trzech lat.

Sektory w kryzysie

Według Eurostatu najwięcej upadłości w drugim kwartale 2023 roku zanotowano w sektorze transport i logistyka, podczas gdy największy ich wzrost dotyczył hotelarstwa i gastronomii. Patrząc choćby na zachowanie Polaków w ostatnim czasie wysokiej inflacji fakt ten nie dziwi – zmniejszanie liczby wyjść do restauracji czy skracanie długości urlopu to powszechne zjawisko, wydatki najprostsze do wyeliminowania z napiętego domowego budżetu.

Źródło: Eurostat.

Polskie firmy się trzymają

Na koniec dobre wiadomości: Polska wypada w zestawieniu Eurostatu bardzo dobrze, bo ze wskaźnikiem liczby bankructw zdecydowanie niższym od średniej unijnej (27 krajów UE).

Jesteśmy jednym z ośmiu krajów unijnych o najniższych poziomie bankructw, obok Holandii, Włoch, Rumunii, Portugalii i Łotwy, Cypru i Malty, źródło: Eurostat.

Czy dane te świadczą o sile polskiej gospodarki? Kondycja polskiej gospodarkiej, przynajmniej ta mierzona wskaźnikiem PKB, nie napawa optymizmem; ostatni kwartał to brak wzrostu, a nawet niewielki spadek PKB.

Z kolei z danych Eurostatu wynika, że liczba rejestracji nowych firm w Polsce jest ósmym najgorszym wynikiem w całej Unii. Dla Polski wartość wskaźnika to 99,8, podczas gdy dla całej Unii to 124 (punktem wyjścia jest rok 2015, dla którego przyjęto wartość wskaźnika 100).

Liczba rejestracji nowych firm w Polsce w porównaniu do średniej unijnej, źródło: Eurostat.

Eksport trzyma na powierzchni

Nie da się jednak zaprzeczyć, że ostatnie miesiące to wzrosty w wynikach eksportowych polskich firm, do czego przyczyniła się dewaluacja złotówki. Polskie firmy również zdecydowanie śmielej niż w przeszłości wchodzą na rynki zagraniczne, również pozaunijne, co pokazał np. tegoroczny raport „Allianz Trade Global Survey 2023”.