Eye2TV pomoże daltonistom oglądać telewizję w ostrych barwach

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Daltonizm to zaburzenie polegające na nierozróżnianiu niektórych barw. W efekcie osoby cierpiące na tę przypadłość mają ograniczone możliwości poznawcze. Schorzenie to przeszkadza m.in. w oglądaniu telewizji. Brytyjski naukowiec postanowił temu zaradzić i stworzył Eye2TV.

Adapter, który nasyca obraz kolorami

Eye2TV jest inteligentnym urządzeniem dedykowanym widzom telewizyjnym, którzy cierpią na daltonizm. Okazuje się, że osoby nierozróżniające kolorów często nie czerpią pełnej przyjemności z oglądanych programów telewizyjnych. Stworzone przez Christophera Cytara urządzenie ma rozwiązać ten problem i pomóc w oglądaniu szklanego ekranu w lepszej jakości niż dotychczas. Dzięki Eye2TV daltoniści zobaczą dotąd nierozpoznawalne barwy, dzięki ich nasyceniu.

fot. Kickstarter.com

Gadżet o niepozornych rozmiarach przypomina pendrive’a, którego za pomocą złącza HDMI można połączyć z dowolnym odbiornikiem wyposażonym w tę technologię. Popularnymi urządzeniami, które są kompatybilne z Eye2TV są telewizory, dekodery telewizyjne, odtwarzacze DVD oraz konsole do gier. Kiedy już adapter znajdzie się w jednym z powyższych sprzętów wówczas piksele wyświetlający kolory zielony i czerwony stają się bardziej intensywne, dzięki czemu daltoniści są w stanie rozpoznać np. piłkarzy, których stroje różnią się do siebie jedynie barwami.

Najpierw zbiórka na Kickstarterze, a potem sprzedaż w 2016 roku

Wzmożona intensywność kolorów mogłaby przeszkadzać widzom, którzy nie mają problemu z rozróżnianiem barw, a chcieliby wspólnie z takimi osobami obejrzeć jakiś program. Twórca przedsięwzięcia zadbał o ich komfort i wyposażył Eye2TV w regulator nasycenia. Aby móc go obsłużyć wystarczy zainstalować aplikację mobilną Eyetaq na smartfonie. Posłuży ona użytkownikom do sterowania parametrami intensyfikującymi barwy pojawiające się na ekranie telewizora, tak aby dostosować je do własnych potrzeb.

Obecnie projekt bierze udział w kampanii crowdfundingowej na Kickstarterze. Celem zbiórki jest zgromadzenie 100 tysięcy funtów, które gdy zostaną pozyskane pozwolą na wyprodukowanie sprzętu i uruchomienie sprzedaży w marcu 2016 roku. Jak dotychczas Eye2TV zdobył przychylność pięćdziesięciu siedmiu osób, którzy wsparli kamapnię prawie pięcioma tysiącami funtów, Do realizacji celu potrzeba jeszcze 95 tysięcy funtów.

Zdjęcie główne artykułu royalty free z Fotolia

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem