Fakty i mity o chmurze w biznesie

fakty i mity o chmurze w biznesie
Udostępnij:
Każdego dnia korzystasz z chmury i przekazujesz dane przez serwery konkretnych firm – udostępniasz zdjęcia oraz pliki, wysyłasz e-mail ze skrzynki, zamieszczasz dokument w Trello czy na Bascampie. Co o niej wiesz? Jak się sprawdza w małych i średnich firmach?

Nadszedł moment, aby potwierdzić fakty i mity na temat wykorzystania chmury w biznesie.

-

Chmura obliczeniowa w Polskim e-biznesie - wypełnij ankietę, odpowiedz na ostanie pytanie i zgarnij czytnik Kindle!

-

Zdjęcie główne artykułu by pexels.com

Mit: Chmura jest niebezpieczna i ułatwia wyciek poufnych danych

Dostawcy usług cloud traktują tematykę bezpieczeństwa jako jeden z priorytetów. Takie zabezpieczenia jak: szyfrowanie i dwustopniowa weryfikacja procesu logowania, certyfikaty bezpieczeństwa, kontrola ruchu w chmurze, izolacja sieci, fizyczne i proceduralne zabezpieczenie centrum danych zapewniają całkowite bezpieczeństwo przechowywanym informacjom. Mit dotyczący bezpieczeństwa najlepiej jest rozwiewać poprzez ciągłą edukację, która jak pokazuje raport EY „Security Trends. Bezpieczeństwo w erze cyfrowej” jest przez menadżerów bezpieczeństwa stale poszukiwana. Aż 43 proc. z nich przyznaje, że nie posiada odpowiedniej wiedzy w tym zakresie.

Fakt: Chmura obliczeniowa oznacza rewolucję w sposobie korzystania z IT

Przechowywanie danych w chmurze pozwala przedsiębiorcom skupić się na innych aspektach swojej działalności, nie tracąc przy tym czasu na zatrudnianie pracowników z odpowiednimi kompetencjami IT. W największym skrócie rewolucję, która dokonuje się na przestrzeni ostatnich lat można scharakteryzować poprzez odejście przedsiębiorstw od kupowania sprzętu, a zwrócenie się ku usługom, które dostarczają odpowiednie zasoby. Już 65 proc. firm na świecie zdaje sobie sprawę z tego, że pozostanie w tyle za konkurencją jeśli zaniedbana zostanie kwestia cyfryzacji i narzędzi do analizy takich dziedzin jak Big Data.

Mit: Zastosowanie chmury obliczeniowej jest drogie

Wszystko zależy od tego za co dokładnie płacimy, a koszt korzystania z usługi cloud może się różnić w zależności od wielu czynników. Należy pamiętać, że korzystając np. z serwerów e24cloud płacimy jedynie za wykorzystane zasoby, czyli sami decydujemy, w którym momencie, jaka moc obliczeniowa i jakie zasoby są nam potrzebne. Jest to doskonałe rozwiązanie dla branży e-commerce oraz startupów, które mogą przeznaczyć zaoszczędzone w ten sposób środki na inne cele.

Fakt: Chmura ogranicza koszty w przedsiębiorstwie

Brak inwestycji w licencje na oprogramowanie, dodatkowe serwery, urządzenia sieciowe, bazy danych – tyle zyskujemy dzięki skorzystaniu z usługi chmury obliczeniowej. Gdy dodamy do tego brak kosztów związanych z utrzymaniem serwerów oraz specjalistów od zagadnień IT otrzymujemy całkiem pokaźną ilość środków, które możemy wykorzystać na inne potrzeby naszej firmy. Dodajmy również do tego oszczędność czasu, która pozwoli nam zmniejszyć w znacznym stopniu organizację tematów z obszaru IT. Według danych Microsoft koszty korzystania z 1 tys. serwerów przy wyborze rozwiązania w chmurze mogą spaść nawet o 80 proc.

Mit: Chmura obliczeniowa jest tylko chwilową modą

Migracja do chmury dotyczy już nie tylko małych podmiotów, ale również największych graczy na rynku, oraz administrację państwową. Wystarczy wspomnieć o przykładzie Estonii, która przeniosła swoje rządowe dane do chmury. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach za nimi podążą kolejne kraje Unii Europejskiej. W badaniu Computing Technology Industry Association (CompTIA) trzech na czterech ekspertów IT przewiduje, że wykorzystanie potencjału danych cyfrowych i odpowiednie wdrożenie analityki Big Data przyniesie firmie sukces.

Fakt: Chmura obliczeniowa pomoże nam w sprzedaży naszych usług i produktów

Małe i średnie przedsiębiorstwa w coraz większym stopniu doceniają zalety analityki biznesowej, której odpowiednie wykorzystanie pozwala nadać firmie zupełnie nowe oblicze i zwiększyć zyski. Odpowiednie przetworzenie i analiza danych w czasie rzeczywistym może dać nam informację o preferencjach klientów i pozwoli zbudować z nimi długotrwałą relację. Jednak zbieranie tak dużej ilości danych wymaga trwałej i stabilnej infrastruktury, która połączona z odpowiednim zarządzaniem zasobami da szereg pozytywnych korzyści.

Nie ma wątpliwości, że chmura obliczeniowa wprowadza rewolucję w rozwiązaniach IT na całym świecie. Wyżej wspomniane mity są często tylko wymówką, aby nie wprowadzać zmian w swojej firmie. Jednak odkładanie w czasie wdrożenia nowych technologii może prowadzić do utraty pozycji rynkowej. Oczywiście każdy nowy projekt niezależnie od obszaru jakiego dotyczy, będzie zawsze związany z pewnym ryzykiem. Należy jednak zdawać sobie sprawę z jego istnienia, umieć je nazwać  i znaleźć sposoby rozwiązania potencjalnych problemów lub zyskać wsparcie kogoś kto posiada odpowiednią wiedzę.

Zamiast tworzenia kolejnych wymówek należy zacząć wdrażać nowe rozwiązania technologiczne mając na uwadze potencjalne ryzyka i umiejętnie nimi zarządzać rozwiązując  najszybciej jak to możliwe. Kilka lat temu telefony komórkowe ustąpiły miejsca smartfonom, kasety magnetofonowe zastąpiły płyty CD i tak samo chmura obliczeniowa zastępuje standardowe serwery, jednocześnie obalając po kolei dotychczasowe mity i potwierdzając fakty.

-

Autorem wpisu jest Beyond.pl - dostarczający pełen zakres usług związanych z infrastrukturą IT dla biznesu.

-

Chmura obliczeniowa w Polskim e-biznesie

Wypełnij ankietę, odpowiedz na ostanie pytanie i zgarnij czytnik Kindle!

Z regulaminem akcji możesz zapoznać się tutaj.

-

Akcja partnerska przygotowana wspólnie z marką e24cloud.com