FBI identyfikuje ludzi za pomocą Clearview. Aplikacja na podstawie zdjęcia wykrywa w internecie poszukiwanego

fbi identyfikuje ludzi za pomoca clearview aplikacja na podstawie zdjecia wykrywa w internecie poszukiwanego
Udostępnij:
Aplikacja Clearview służy do szybkiej identyfikacji osób i zdobycia wrażliwych danych na ich temat w oparciu o zdjęcie wykonane smartfonem. Z Clearview korzysta obecnie amerykańska policja, FBI oraz inne służby ochrony porządku publicznego.

Aplikacji używa ponad 600 departamentów policji i agencji rządowych w USA. Spółka udzieliła również licencji na użytkowanie kilku firmom, które wdrożyły technologię w swoich działach bezpieczeństwa.

Baza zdjęć FBI zawiera 641 mln fotografii obywateli USA, natomiast zasoby aplikacji Clearvie są dużo większe.

Jak działa Clearview?

System porównuje fotografię danej osoby z 3 mld zdjęć pobranych z Facebooka i innych mediów społecznościowych. Dzięki aplikacji można otrzymać także linki do stron, na których pojawiły się zdjęcia.

Weryfikacja zdjęcia pomaga w szybkim ustaleniu nazwiska konkretnej osoby, jej numeru telefonu, adresu, adresu e-mail oraz innych prywatnych informacji, jakimi dzieli się ta osoba w internecie.

Kto stoi za aplikacją?

Narzędzie identyfikujące tożsamość stworzyła spółkę Clearview AI. Firma informuje na swojej stronie, że działa zgodnie z prawem, pomaga w zwalczaniu przestępczości, i że w jej bazie znajdują się jedynie informacje publicznie dostępne; nie zbiera chronionych danych.

Rosja z podobnym rozwiązaniem

W 2016 r. powstała bardzo podobnie działająca aplikacja o nazwie FindFace. Dzięki niej można było wyszukać informacje w internecie o osobie ze zdjęcia. Prawdopodobieństwo odszukania w sieci przypadkowo sfotografowanych osób wyniosła aż 70%.

Według pomysłodawców aplikacja zmienia sposób, w jaki można poznać swoją drugą połowę. – Jeśli widzisz kogoś, kto ci się podoba, możesz zrobić zdjęcie tej osobie, zidentyfikować ją i zaprosić do znajomych – powiedział w rozmowie z serwisem The Guardian Alexander Kabakov, jeden z twórców FindFace.

Algorytm FindFace wykorzystuje mechanizm rozpoznawania twarzy i przeszukuje bazę obrazów, której zawartość porównuje z dodanym przez użytkownika zdjęciem. Potem podaje wyniki wyszukiwania wraz z informacjami o sfotografowanej wcześniej osobie. System wyświetla również dane internautów, którzy w znacznym stopniu, przypominają poszukiwaną osobę.

Aplikacja szybko trafiła do AppStore’a i Google Play w lutym 2016 r. już była ogromnie popularna w Rosji. W ciągu 3 miesięcy program pobrało pół miliona Rosjan, którzy dzięki niemu przeanalizowali 3 mln zdjęć.