FedEx testuje autonomicznego robota dostarczającego przesyłki. Właśnie dostał zakaz od burmistrza Nowego Jorku

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

SameDay Bot

Udostępnij:

W zeszłym tygodniu na ulicach Nowego Jorku pojawiły się roboty SameDay Bots będące własnością FedExa. Burmistrz miasta, Bill de Blasio i urzędnicy z wydziału transportu zareagowali ostro: „Wynoście się”.
Przedstawiciele FedEx tłumaczyli się, że roboty pojawiły na evencie Small Business Saturday i że nie testowali ich na ulicach Nowego Jorku.

Po doniesieniach o pojawieniu się robotów burmistrz Nowego Jorku napisał na Twitterze, że FedEx nie otrzymał pozwolenia na testowanie robotów w przestrzeni miejskiej. Skrytykował także firmę za użycie robota do wykonania zadania, które mógłby wykonać każdy Nowojorczyk znajdujący się w pobliżu.

Departament Transportu w Nowym Jorku wysłał do FedExa nakaz zaprzestania wyprowadzania robotów na ulice miasta.

W piśmie pracownicy wspomnianego Departamentu Transportu wyjaśnili, że maszyny naruszają wiele przepisów dotyczących środków transportu i ruchu drogowego. Pojazdy, które otrzymują od zarządu ruchu drogowego zezwolenie na poruszanie się po chodnikach, muszą być m.in. zarejestrowane.

 

Jak działa SameDay Bot?

Podstawową SameDay Bot jest iBot. Urządzenie od FedEx zostało opracowane we współpracy z DEKA Development & Research Corp., którego założycielem jest Dean Kamen, twórca Segway i wózka inwalidzkiego iBot.

Robot od FedEx jest wyposażony w funkcję LiDAR. Wiele kamer w połączeniu z algorytmami używanymi do obsługi maszyn pomaga wykrywać przeszkody i je omijać. Ponadto tak skonstruowany system projektuje wytyczanie bezpiecznych ścieżek dla poruszającej się maszyny.

SameDay Bots miały dostarczać zamówienia z Pizza Hut

FedEx po raz pierwszy zaprezentował SameDay Bot w lutym 2019 r. Firma planowała w tym czasie współpracę z AutoZone, Lowe’s, Pizza Hut, Target, Walgreens i Walmart.

Inicjatywa polegała na tym, aby FedEx zapewnił kooperantom roboty obsługujące zamówienia od pobliskich klientów. Urządzenia miały dostarczać przesyłki bezpośrednio do domów lub firm klientów tego samego dnia.

FedEx powiedział, że testy urządzeń będą obejmować jednak dostawy między wybranymi lokalizacjami biura FedEx. Ostatecznie boty FedEx uzupełnią usługę FedEx SameDay City, która działa na 32 rynkach i w 1900 miastach.

Firma przetestowała już roboty dostawcze w Memphis w Tennessee, a także w Plano i Frisco w Teksasie oraz w Manchesterze w New Hampshire.

Inne firmy testujące roboty dostawcze

Postmates i Amazon również testują autonomiczne roboty dostarczające przesyłki. A całkiem niedawno Yandex poinformował, że także wprowadził pilotaż podobnego urządzenia – sześciokołowego robota z chłodnicą do dostarczania żywności.

Mały autonomiczny robot od Yandex, nazwany „Rover”, posiada zestaw czujników i widoczną na górze tablicę lidarów. Porusza się z prędkością średniego tempa chodu człowieka. Zawiera oprogramowanie, które pomaga mu omijać ludzi, zwierzęta oraz inne obiekty, które mogą stanąć na drodze.

Fot.mat.pras. Fedex

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem