Fifth Wall i BNP Paribas stworzą pierwszy europejski fundusz PropTech

Dodane: 08.10.2020

Marta Wujek

Udostępnij:

BNP Paribas Real Estate został pierwszym partnerem Fifth Wall w ramach budowy Fifth Wall Real Estate Technology European Fund, który będzie pierwszym europejskim funduszem PropTech. 
Fifth Wall Ventures powstał w 2016 roku i ma siedzibę w Kalifornii. Jest to największa spółka zarządzająca funduszami venture capital w dziedzinie technologii nieruchomości, z kapitałem zarządzanym w wysokości ponad 1,2 mld euro, pozyskanym za pośrednictwem różnych funduszy od podmiotów z branży. 

Firma rozpoczyna swoją działalność w Europie poprzez spersonalizowany fundusz europejski Fifth Wall Real Estate Technology, a jej pierwszym partnerem został BNP Paribas Real Estate. Bazując na sukcesie odniesionym na rynku północnoamerykańskim, Fifth Wall uruchamia swój fundusz w Europie w czasie, gdy sektor ten konsoliduje się, a kryzys związany z pandemią koronawirusa przyspieszył trendy sprzed kryzysu (cyfryzacja, niska emisja dwutlenku węgla, praca zdalna, itp.).

BNP Paribas Real Estate kluczowym partnerem

Pierwsza zbiórka funduszy odbyła się z udziałem graczy z tego sektora, w tym BNP Paribas Real Estate, który stanie się kluczowym partnerem Fifth Wall w Europie. Inwestycja będzie finansowana przez Opera Tech Ventures, dedykowany fundusz venture capital grupy BNP Paribas. Poprzez tę inicjatywę BNP Paribas Real Estate dąży do zidentyfikowania rozwiązań technologicznych i różnych partnerów. Oprócz inwestycji w fundusz, partnerstwo przyjmie formę współinwestowania w innowacyjne rozwiązania. 

Fifth Wall oferuje również wytyczne strategiczne dla inwestorów, z których skorzysta BNP Paribas Real Estate w celu realizacji swojego zaangażowania w ramach ekosystemu technologii, zgodnie z wieloletnią strategią otwartej innowacji, po stronie francuskich i międzynarodowych startupów (Magic Leap, Owwi, WeMaintain, itp.). 

Nasza współpraca z Fifth Wall stanowi nowy krok w rozwoju naszego ekosystemu, który jest centralnym elementem naszej strategii innowacji. Po szeregu udanych partnerstwach z międzynarodowymi firmami rozpoczynającymi działalność w ostatnich latach, nasze zaangażowanie w ten fundusz inwestycyjny umożliwi nam przyspieszenie rozwoju technologii w Europie i pozwoli naszym klientom na wykorzystanie tych nowych możliwości. Po bezprecedensowym kryzysie jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek gotowi do wymyślania nowych sposobów na życie, pracę i wspólne życie – powiedział w komunikacie Thierry Laroue-Pont, prezes zarządu BNP Paribas Real Estate.

Inwestycje w technologie przyszłością branży nieruchomości 

Kiedy w roku 2016 powstał Fifth Wall, amerykański przemysł nieruchomościowy dopiero zaczynał zdawać sobie sprawę, że inwestowanie w technologię jest kluczowe dla przyszłości jego działalności. W ciągu ostatnich trzech lat to samo uznanie rozszerzyło się na Europę. Mamy przyjemność powitać BNP Paribas Real Estate wraz z globalnym konsorcjum Fifth Wall, w skład którego wchodzi obecnie 60 korporacyjnych inwestorów na rynku nieruchomości w 14 krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Niemczech i Finlandii. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z BNP Paribas Real Estate – powiedział Brendan Wallace, współzałożyciel i partner zarządzający  Fifth Wall.

Cieszymy się, że możemy współpracować z BNP Paribas Real Estate i innymi naszymi europejskimi inwestorami w celu identyfikowania, inwestowania i wspierania najbardziej innowacyjnych technologii związanych z nieruchomościami. Uważamy, że europejski rynek technologii jest niedostatecznie wykorzystany i ma znaczny margines wzrostu. Cieszymy się, że będziemy mogli zainwestować w kolejne pokolenie wizjonerskich przedsiębiorców, których firmy będą mogły skorzystać z globalnego ekosystemu proptechów – dodał Roelof Opperman, dyrektor zarządzający Fifth Wall.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem