Fińskie studio Return Entertainment pozyskało 5,3 mln euro. Będzie tworzyć w Polsce gry w chmurze

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Fińskie studio Return Entertainment pozyskało 5,3 mln euro. Będzie tworzyć w Polsce gry w chmurze

Udostępnij:

Fińskie studio Return Entertainment, które rozwija gry w chmurze, pozyskało 5,3 mln euro w rundzie finansowania, której przewodził fundusz BITKRAFT Ventures, przy udziale m.in. polskiego SMOK Ventures. Pozyskane środki pozwolą na rozwój pierwszych dwóch gier, a także na otwarcie biura w Polsce.
Return Entertainment to fińskie studio, które tworzy gry w chmurze, w ramach tzw. cloud gaming. To usługa, która polega na uruchamianiu gier na serwerach producenta działających w ramach chmury obliczeniowej, które są następnie strumieniowane na urządzenie gracza. Dzięki temu użytkownik nie potrzebuje konsoli ani drogiego komputera o dużej mocy obliczeniowej, a grę może uruchomić w przeglądarce – także na smartfonie lub tablecie. Granie w chmurze pozwala też na rozgrywkę wieloosobową między użytkownikami wszystkich platform, niezależnie od urządzenia, które posiadają.

Fińskie studio pracuje obecnie nad dwoma pierwszymi tytułami, tworzonymi od początku z myślą o graniu w chmurze. Ich uruchomienie będzie łatwiejsze niż dołączenie do wideokonferencji.

Na rozwój swoich gier i całej platformy do grania w chmurze Return Entertainment pozyskało właśnie 5,3 mln euro. Rundzie finansowania przewodził BITKRAFT Ventures – najbardziej aktywny na świecie fundusz VC inwestujący w game dev, inwestor między innymi w EPIC Games (twórców przeboju „Fortnite”). W rundzie udział wzięły też polski SMOK Ventures oraz fundusze Sisu Game Ventures, Vgames i 1Up Fund.

Najnowsza runda finansowania pozwoli też na otwarcie biura Return Entertainment w Polsce. Spółka zatrudnia tu już dziś pierwszych deweloperów i designerów. Do końca roku chce stworzyć co najmniej 10-osobowy zespół, który będzie rozwijać gry oparte o silnik Unreal Engine.

– Polski rynek game dev jest jednym z najbardziej aktywnych na świecie. Jego rozwój to zasługa między innymi utalentowanych deweloperów i projektantów, doświadczonych w pracy nad tytułami AAA, ale też niezależnymi grami mobilnymi. Jesteśmy pewni, że stworzymy w Polsce zespół, który będzie pracować ramię w ramię z zespołem w Helsinkach nad zupełnie nową kategorią gier – mówi Antti Sartanen, współzałożyciel i CEO Return Entertainment.

Return Entertainment zostało założone w roku 2019 w Finlandii. Jej twórcami są Antti Sartanen (CEO), Tuomas Paavola (CTO) i Toni Hollming (lead designer). Każdy z nich ma kilkunastoletnie doświadczenie w branży i rozwoju między innymi gier mobilnych, a także technologii VR i AR. Antti Sartanen pracował między innymi w Supercell, gdzie rozwijał mobilny przebój „Hay Day”. Tuomas Paavola współtworzył technologię umożliwiającą angażowanie fanów, wykorzystywaną m.in. w ligach NBA, NHL i NFL. Toni Hollming jest współzałożycielem studio Helsinki GameWorks, przejętego przez Next Games, w którym współtworzył grę „The Walking Dead: No Man’s Land”.

– Zainwestowaliśmy w Return Entertainment ze względu na zespól założycieli, którzy są weteranami fińskiej branży game dev i mają duży udział w jego rozwoju. Kiedy przedstawili nam swój plan budowy międzynarodowego studio deweloperskiego, które będzie wykorzystywać doświadczenie i talent polskich programistów, wiedzieliśmy, że chcemy być częścią tego planu – mówi Paul Bragiel, partner w funduszu SMOK Ventures.

– Granie w chmurze pozwala deweloperom tworzyć deweloperom wciągające gry, dostępne na jedno kliknięcie. Dzięki temu każdy może cieszyć się grami AAA. Cloud gaming to także nowe metody monetyzacji dla streamerów. Ich widzowie będą mogli aktywnie uczestniczyć w rozgrywce, a nawet bezpośrednio się w nią angażować. Return Entertainment na potencjał, by stworzyć zupełnie nową kategorię gier – mówi Malte Bath, partner zarządzający i współzałożyciel BITKRAFT Ventures.

 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem