Fintech Cashy dostał 4 mln zł finansowania

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Fintech Cashy dostał 4 mln zł finansowania

Udostępnij:

Startup Cashy zaprojektował elektroniczną platformę do rozliczania faktur między kupującymi a dostawcami z możliwością rabatu za wcześniejszą płatność. Teraz pozyskał pierwszą rundę finansowania w kwocie 4 mln zł.

Cashy to platforma dla dużych i średnich firm, która pomaga w utrzymaniu płynności finansowej ich dostawców. Za jej pośrednictwem kupujący spłacają wcześniej faktury i zarabiają na rabacie. W spółkę zainwestowały fundusze SPINAKER Alfa i KnowledgeHub Starter.

Jak zostaną wykorzystane pozyskane środki? 

Pozyskane środki finansowe pomogą Cashy wdrożyć technologię machine learning, aby bardziej efektywnie profilować firmy i dopasowywać ceny usługi. Umożliwi to też digitalizację dokumentów handlowych oraz towarzyszących im procesów.

Ponadto spółka chce ubiegać się o licencję instytucji płatniczej w celu implementacji rozwiązań dostępnych po wdrożeniu dyrektywy PSD II, a w szczególności automatyzacji płatności klientów korzystających z platformy.

– Firmy potrzebują rozwiązań usprawniających obsługę łańcucha dostaw, szczególnie, gdy zatory płatnicze są jednym z głównych hamulców rozwoju gospodarki. W Polsce jest blisko 300 mld wolnych środków zamrożonych na lokatach przedsiębiorstw, a średnie terminy płatności faktur przekraczają 30 dni. Co więcej, to opóźnienia płatności były bezpośrednią przyczyną ok. 40% przypadków upadłości firm w 2018 roku. Biorąc pod uwagę te fakty, w naszej ocenie, małe przedsiębiorstwa potrzebują alternatyw do drogich usług takich jak mikrofaktoring, czy pożyczek „chwilówek”. Cashy zaspokaja tę potrzebę, ponieważ oferuje tańsze i elastyczne finansowanie pochodzące z nadwyżek finansowych ich większych kontrahentów – powiedział Jakub Wrede, CEO Cashy dla Mam biznes.

Jednocześnie Andrzej Żurawski, Członek Zarządu SPINAKER Alfa, mówi o dużym potencjale związanym z digitalizacją procesów biznesowych dużych i średnich firm. Prawdopodobnie to jedna z pierwszych inwestycji łącząca finansowanie typu Bridge Alfa oraz PFR Starter. Żurawski widzi w tym szansę na sprostanie potrzebom rozwijających się spółek w obszarze produktu, rozwoju usług czy skalowania działalności.

– Dzięki zaangażowaniu dwóch funduszy platforma Cashy ma zapewnione znaczące finansowanie, co gwarantuje silne wejście w rynek i wzrost. Jednocześnie doświadczony, kilkuosobowy zespół stojący za Cashy jest w naszej ocenie gwarancją sukcesu tego projektu – dodaje Krzysztof Pudlak, Partner Zarządzający KnowledgeHub Starter.

Czym jest Cashy?

Cashy to elektroniczna platforma do rozliczania faktur między kupującymi a dostawcami. Dzięki niej dostawcy nie wystawiają faktur korygujących do transakcji. Narzędzie umożliwia kupującym zarobić na uzyskanym rabacie nawet 10 razy więcej niż na lokatach bankowych. Dostawcom poprawia się płynność.

Platformę założyło 3 managerów związanych niegdyś z ING Bankiem Śląskim. Jakub Wrede posiada 15 lat doświadczenia w bankowości, głównie w zakresie produktów finansowania handlu i faktoringu. Natomiast Kamil Pachuta to ekspert ds. informatyzacji instytucji finansowych. Edyta Musielak, uprzednio pracowała dla platformy Aleo. Od wielu lat doradza przedsiębiorstwom w obszarze optymalizacji łańcucha dostaw.

Cashy jest zwycięzcą akceleratora  #Warsaw_Booster’18, zorganizowanego przez  m. st. Warszawa i Youth Business Poland.