Fintech Upstart planuje zebrać 100 milionów dolarów w pierwszej ofercie publicznej

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Fintech Upstart planuje zebrać 100 milionów dolarów w pierwszej ofercie publicznej

Udostępnij:

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku fintech Upstart wykazał zysk w wysokości około 4,6 mln dolarów, w porównaniu do straty netto w wysokości prawie 10 mln dolarów w tym samym okresie ubiegłego roku. Firma została ostatnio wyceniona na 750 milionów dolarów. Upstart ogłosił, że szykuje się do pierwszej oferty publicznej. 

Firma została założona w 2012 roku przez dyrektora generalnego Dave’a Girouarda,który wcześniej był prezesem Google Enterprise i menedżerem produktu w Apple. Upstart zapewnia chmurową platformę pożyczkową, która wykorzystuje sztuczną inteligencję, która pozwala konsumentom korzystać z wyższych stóp zatwierdzenia, niższych stóp procentowych i zautomatyzowanego środowiska cyfrowego.

100 milionów dolarów w IPO

Jak podał serwis techcrunch.com Upstart w czwartek złożył odpowiednie dokumenty do pierwszej oferty publicznej. Firma zapowiedziała, że w IPO planuje zebrać 100 milionów dolarów. Fintech planuje pojawić się na Nasdaq pod nazwą UPST.

W prospekcie emisyjnym firma podała, że w latach 2017-2019 jego przychody wzrosły prawie trzykrotnie do 164 mln dolarów. Przychody w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku wyniosły 146,7 mln dolarów, czyli o 44 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W kwietniu 2019 roku firma pozyskała blisko 165 milionów dolarów finansowania od inwestorów i została wyceniona na około 750 milionów.

Problemy związane z pandemią 

Upstart stał się rentowny w tym roku i mimo trudnych czasów związanych z pandemią koronawirusa wciąż utrzymuje wzrost. Partnerzy firmy na początku pandemii chwilowo wstrzymali udzielanie pożyczek, co spowodowało spadek transakcji kredytowych o 71 proc. i spadek o 47 proc. w drugim kwartale. Mimo to przedstawiciele fintechu są dobrej myśli.

Firma w tym roku zaczęła dywersyfikować swoje źródła dochodów, które do tej pory pochodziły głównie od jednego kredytodawcy, a konkretnie Cross River Bank of New Jersey. Dochód związany z tym bankiem do tej pory stanowił 81 proc. przychodów Upstart. Natomiast w tym roku stanowi on już około 65 proc. przychodów.