Firmy kontrolowane przez miliarderów przynoszą zwroty na poziomie prawie dwukrotnej średniej wyników rynkowych

Dodane: 13.11.2019

Informacja prasowa

Udostępnij:

W ciągu ostatnich 15 lat do końca 2018 r. spółki kontrolowane przez miliarderów notowane na giełdzie przyniosły zwrot na poziomie 17,8%, w porównaniu z 9,1% wygenerowanymi przez MSCI AC World Index.
Jest to jeden z wniosków z corocznego raportu UBS i PwC Billionaires Insights, tj. The Billionaire Effect. Raport pokazuje, że majątek światowych miliarderów zmalał o 388 mld dolarów na koniec 2018 roku, po pięciu latach wzrostu.

W Polsce na koniec 2018 r. było siedmiu miliarderów, o jeden więcej niż w poprzednim roku. Jednak ich całkowity majątek nieznacznie spadło z 13,8 mld dolarów w 2017 r. do 13,2 mld w 2018 roku.

Miliarderzy z Azji doświadczyli korekty po pięciu latach znacznego wzrostu, podczas którego ich bogactwo zostało pomnożone prawie czterokrotnie. Z kolei w obu Amerykach w tym roku nastąpił niewielki wzrost poziomu zamożności, głównie wśród gigantów technologicznych. Pomimo ubiegłorocznego spowolnienia wzrostu, wartość majątku miliarderów jest o ponad jedną trzecią wyższa (34,5%) niż pięć lat wcześniej, co stanowi wzrost o 2,2 bln dolarów.

Globalnie, silny rynek dolara i niestabilne rynki akcji przyczyniły się do skurczenia wartości majątku miliarderów do 8,5 bln dolarów po pięciu latach wzrostu.

Miliarderzy z branży technologicznej mieli szansę zaobserwować, że poziom ich zamożności wzrósł bardziej niż w jakimkolwiek innym sektorze w ubiegłym roku, jako rezultat stymulacji istniejących już firm i nowych graczy rynkowych.

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba kobiet miliarderów wzrosła o 46%

– Boom miliarderów, który miał miejsce w ciągu ostatnich pięciu lat, teraz został poddany naturalnej korekcie. Warunki do skurczenia się portfeli miliarderów stworzył silniejszy dolar w połączeniu z większą niepewnością na rynkach akcji w trudnych warunkach geopolitycznych. Niemniej jednak jasne jest, że miliarderzy nadal funkcjonują z sukcesem. Miliarderzy tworzą i kierują przedsiębiorstwami, które na rynkach akcji konsekwentnie przewyższają średnie wyniki. Pomysłowość biznesowa przełożyła się również na podejmowane działania filantropijne; obecnie miliarderzy poszukują nowych sposobów na wprowadzenie daleko idących zmian środowiskowych i społecznych. „Efekt miliardera” żyje i ma się dobrze na całym świecie – i wykazuje niewielkie oznaki spowolnienia – skomentował Josef Stadler, szef działu Ultra High Net Worth w UBS Global Wealth Management.

– Badanie pokazuje, że ponad dwie trzecie miliarderów na rynkach wschodzących w Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a także w bardziej rozwiniętych krajach takich jak Polska i Cypr są samowystarczalne, co jest zachęcające, ponieważ podkreśla to, jak wiele możliwości ekonomicznych i przedsiębiorczych możemy znaleźć w tych regionach – dodał Ali Janoudi, dyrektor ds. Europy Środkowej i Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki w UBS Global Wealth Management.

Nowy raport pokazuje, że firmy kontrolowane przez miliarderów osiągnęły prawie dwukrotność średnich wyników rynkowych w ciągu ostatnich 15 lat.

Pełny raport znajdziecie tutaj.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem