Firmy technologiczne mogą wesprzeć Ukrainę. Ruszyła akcja #TechForUkraine

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Firmy technologiczne mogą wesprzeć Ukrainę. Ruszyła akcja #TechForUkraine

Udostępnij:

Ruszyła kampania #TechForUkraine, która mobilizuje firmy technologiczne z całego świata do wspierania ukraińskich organizacji non-profit poprzez dostarczanie cyfrowych rozwiązań.

W obliczu rosyjskiej inwazji ukraińskie NGO muszą szukać nowych sposobów dalszego wspierania społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie i udzielania pomocy humanitarnej. I tu właśnie mogą wkroczyć firmy technologiczne ze swoim wsparciem!

Od czasu rosyjskiej inwazji w 2014 roku, Ukraina wykształciła rozległy system organizacji charytatywnych. Jednak kwestie technologiczne, takie jak infrastruktura IT, systemy bezpieczeństwa czy oprogramowanie, wciąż są na końcu listy potrzeb. Organizacjom często brakuje zasobów ludzkich, czasowych i finansowych, by rozwinąć się technologicznie. I choć wszyscy żyjemy w epoce cyfrowej transformacji, wiele non-profitów nie miało dotąd szansy z niej skorzystać.

– Ukraińskie organizacje muszą dostosowywać swoje struktury i plan działania do wymogów cyfrowego świata – mówi Bogdan Maslych, szef ukraińskiej fundacji GURT Resource Center, która jest partnerem kampanii po stronie ukraińskiej. – Fundacje często nie mają własnych zasobów, by budować skuteczne rozwiązania technologiczne. Potrzebujemy wsparcia profesjonalistów, bo cyfryzacja to dzisiaj konieczność. Bez niej trudno prowadzić działania pomocowe i wywierać wpływ na ukraińskie społeczeństwo – dodaje.

Poprawa cyberbezpieczeństwa

Technologia wpływa na naszą rzeczywistość. Sprawia, że jest ona bardziej przewidywalna i bezpieczniejsza. Tego właśnie brakuje ukraińskim non-profitom. Stąd apel do firm technologicznych, by zbudować rozwiązania dla najbardziej palących potrzeb: cyberbezpieczeństwa (zwłaszcza w obliczu ostatnich zmasowanych cyberataków na Ukrainę), ułatwiania bezpiecznej komunikacji z darczyńcami i podopiecznymi i budowy systemów wymiany informacji.

Do akcji może dołączyć każda firma technologiczna, która jest gotowa przeznaczyć swoje zasoby i czas na wspólny projekt z wybraną organizacją. Pomoc odbywa się na zasadzie pro bono. Zgłoszenie można złożyć tutaj.

– Społeczność firm IT wielokrotnie pokazywała już swoją solidarność. Liderzy firm technologicznych reagowali w przypadku takich zjawiska jak kryzys migracyjny czy epidemia Covid 19, ale wielu z nich regularnie wspiera organizacje charytatywne. Teraz ukraińskie non-profity potrzebują wsparcia bardziej niż kiedykolwiek, a Tech To The Rescue stanowi pomost pomiędzy tymi, którzy działają operacyjnie na miejscu i tymi, którzy gotowi są służyć swoim talentem i wiedzą – mówi Jacek Siadkowski, dyrektor i współzałożyciel Tech To The Rescue.

Działania Tech To The Rescue wspiera również Międzynarodowa Organizacja Innowatorów Społecznych Ashoka.

Tech To The Rescue

Fundacja Tech To The Rescue powstała w marcu 2020 roku jako koalicja 10 europejskich firm technologicznych. Od tamtej pory ponad 250 firm IT i 300 organizacji non-profit dołączyło do platformy, by wspólnie szukać skutecznych rozwiązań najbardziej palących problemów społecznych i środowiskowych.

Zrealizowane dotąd projekty pozytywnie wpłynęły na los miliona ludzi w 12 krajach i objęły takie obszary jak:

  • Cyberbezpieczeństwo – CQure dokonało audytu zabezpieczeń dla Polskiej Akcji Humanitarnej i wprowadziło nowe systemy chroniące przed tzw. “social hacking”.
  • Zdrowie publiczne – Clorce zbudowało system na platformie Salesforce, by koordynować pracę szpitali w szczycie pandemii.
  • Donacje i partnerstwa – SEOFly wsparło Good Food Institute, zwiększając widoczność strony internetowej w celu przyciągnięcia partnerów, darczyńców i pracowników.