FIRST TEAM FENG: drugi nabór to 64 mln zł dla organizacji badawczych na nowe zespoły naukowe i prace B+R

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

FIRST TEAM FENG: drugi nabór to 64 mln zł dla organizacji badawczych na nowe zespoły naukowe i prace B+R

Udostępnij:

Z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki zostaną przeznaczone 64 miliony złotych na dotacje w drugim naborze w działaniu First Team. Środki te rozdzieli Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Konkurs wystartuje 2 września.

Ożywić współpracę nauka-biznes

First Team to jedno z kilku działań, które dzięki środkom z programu FENG, prowadzi Fundacja na rzecz Nauki Polskiej w obecnej perspektywie finansowej UE. Celem First Team jest przyciągnięcie do pracy w polskich organizacjach badawczych najlepszych młodych badaczy i badaczek z całego świata oraz rozwój naukowej współpracy międzynarodowej i współpracy z gospodarką. First Team ma przyczynić się także do zwiększenia konkurencyjności polskich wniosków składanych do oferujących prestiżowe granty konkursów organizowanych przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC).

W ramach First Team naukowcy i naukowczynie (posiadający co najmniej stopień doktora nie dłużej niż 12 lat) mogą ubiegać się o finansowanie na założenie nowego zespołu badawczego i prowadzenie prac B+R we współpracy z krajowym partnerem gospodarczym i zagranicznym partnerem naukowym. Na jeden projekt można zdobyć do 4 mln zł.

Więcej innowacji dla polskiej gospodarki

– Działanie First Team to szansa na realizację w Polsce nowatorskich pomysłów i projektów badawczych młodych naukowczyń i naukowców. W tej grupie tkwi olbrzymi potencjał i chcemy, aby był rozwijany i wykorzystywany w naszym kraju. Chcemy też stymulować współpracę pomiędzy naukowcami a przedsiębiorcami, tak aby projekty badawcze przyczyniały się do tworzenia i wprowadzania na rynek innowacyjnych rozwiązań w różnych sektorach – mówi dr Maria Mosor, kierowniczka Zespołu ds. Koordynacji Programów w Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Finansowanie w First Team można otrzymać na oryginalne prace badawczo-rozwojowe z potencjałem wdrożeniowym. Dotację można wydatkować m.in. na wynagrodzenia oraz stypendia i zakupy unikatowej i niezbędnej do realizacji projektu aparatury naukowo-badawczej. Ważne jest, że wsparcie finansowe udzielane jest jedynie organizacji badawczej (wnioskodawcy).

Drugi nabór wniosków w działaniu First Team będzie prowadzony od 2 września do 2 października br. Nabór jest skierowany do organizacji badawczych. Na stronie internetowej Fundacji już teraz można zapoznać się z pełną dokumentacją i zasadami naboru.

W pierwszym naborze wniosków w działaniu First Team dotację na łączną kwotę ponad 101 mln zł otrzymało 27 projektów.

Czytaj także: