Ford pracuje nad robotem kurierem

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Ford pracuje nad robotem kurierem

Udostępnij:

Jeszcze niedawno nowością w branży kurierskiej były paczkomaty. Teraz obszar ten wkracza na zupełnie nowy poziom. Już niebawem tradycyjnych kurierów zastąpią… roboty.

Firma motoryzacyjna Ford poinformowała, że pracuje obecnie nad wprowadzeniem do użytku robota kuriera. Będzie on poruszał się autonomicznym samochodem i dostarczał paczki do odbiorców. Prototyp maszyny nazywa się Digit i jest już w testach. Co prawda cały projekt jest jeszcze na wczesnym etapie i upłynie jeszcze trochę czasu zanim odbierzemy naszą przesyłkę z jego rąk, jednak pokazuje to, w jakim kierunku idzie branża i jak mocno w nią wkracza automatyzacja.

W projektowaniu i budowaniu pierwszego robota kuriera Fordowi pomaga startup z Oregonu Agility Robotics. Wiadomo już, że maszyna jest zbudowana na wzór sylwetki człowieka, może podnieść do 18 kg, potrafi chodzić po schodach, utrzymać równowagę, nawet gdy ktoś go potrąci, schylać się i ustawiać paczki na dowolnej wysokości. Poza tym twórcy robota chwalą się, że ich maszyna potrafi omijać przeszkody na trawniku, zaparkowane samochody oraz mijanych przechodniów. To wszytsko jest możliwe dzięki zastosowaniu w maszynie specjalnych sensorów, dzięki którym robot „widzi” to, co dzieje się wokół niego.

Autonomiczny samochód i kurier robot są ze sobą połączeni. Auto odpowiada za znalezienie takiego miejsca do zaparkowania pod domem odbiorcy, by robot miał jak najbezpieczniejszą trasę do pokonania. Natomiast autonomiczny kurier po zatrzymaniu się pojazdu rozkłada się, wychodzi z bagażnika, sięga pod odpowiednią paczkę i udaje się pod wskazane drzwi. Po przekazaniu przesyłki wraca do samochodu i sam się składa.

Robotyzacja to przyszłość

Jeszcze do niedawna roboty oglądaliśmy tylko w filmach o dalekiej przyszłości. Inteligentne maszyny, zastępujące człowieka w pracy fascynowały, a przy tym przerażały nas wizje o przejmowaniu kontroli nad światem przez te maszyny. Nastały jednak czasy, w których coraz częściej mówimy o robotyzacji, a czarne wizje o wojnie ludzie vs roboty odeszły w zapomnienie. Roboty dziś nie tylko usprawniają wiele zawodów, ale również ratują życie i usprawniają edukację.

Jednym z ciekawych przykładów jest robot ryba-szpieg, o którym pisaliśmy pod koniec zeszłego roku. Zespół naukowców pod kierownictwem profesor Hilary Bart-Smith stworzył robota na wzór tuńczyka. Co ciekawe mechaniczna ryba potrafi zasymilować się ze stadem prawdziwych ryb. Zastosowaniem projektu jest patrolowanie mórz. W przyszłości takie urządzenia będą mogły sprawdzać stan łodzi pod wodą, ostrzegać przed niebezpieczeństwami, a nawet wykrywać obecność obcych obiektów marynarki wojennej.

Przykładów zastosowania robotów w przeróżnych dziedzinach jest bardzo dużo. Prace nad kolejną maszyną, które ogłosił Ford już nikogo zapewne nie zdziwią. Pytanie jednak kiedy rozwiązanie wejdzie do użytku. Trzeba przyznać, że usprawniłoby ono cały proces przekazywania paczek. Warto dodać, że taki zespół kurierski mógłby pracować w święta i niedziele niehandlowe.