Ford zainwestował 500 mln dolarów w startup Rivian

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Ford zainwestował 500 mln dolarów w startup Rivian

Udostępnij:

Ford zainwestował 500 mln dolarów w startup Rivian, który pracuje nad modelem nowego pojazdu elektrycznego. Tym samym koncern pozyskał mniejszościowy pakiet udziałów w firmie. W efekcie współpracy mają powstać nowe baterie dla samochodów elektrycznych.

Samochód, który powstanie w wyniku współpracy ma wejść do oferty samochodów elektrycznych Forda. Koncern do 2022 roku ma zainwestować w elektryfikację pojazdów 11 mld dolarów.

Przedstawiciele Forda liczą na to, że współpraca z Rivian przyniesie świeże podejście do prac, jakie wykonuje koncern nad inteligentnymi samochodami i napędami. Natomiast startup otrzyma możliwość skorzystania z wiedzy przemysłowej i zasobów Forda. Jednocześnie poinformowano, że zmiany te nie wpłyną na niezależność firmy Rivian. Joe Hinrichs, prezes Forda ds. motoryzacji dołączy do zarządu startupu.

Obecnie Rivian pracuje nad dwoma modelami samochodów elektrycznych. Firma chce jako pierwsza dostarczać na amerykański rynek elektrycznego  pick-upa. W listopadzie 2018 roku zaprezentowała jego model R1T. Drugi model, nad którym pracuje startup to 7-osobowy  SUV, nazwany R1S. Oba auta będą miały zasięg 400 mil i mają trafić do sprzedaży już w 2020 roku.