W drugiej edycji GovTech Polska poszukiwane są m.in.:
- narzędzia do identyfikacji mówców na podstawie analizy głosu i obrazów wideo;
- rozwiązania do automatycznej weryfikacji tankowanego pojazdu;
- oprogramowanie umożliwiające prognozowanie popytu i optymalizującego cenę za przejazd pociągiem.
Pełne opisy ogłoszonych i przygotowywanych wyzwań dostępne są na stronie govtech.gov.pl.
– W pierwszej edycji programu opracowano rozwiązanie, które pomogło ograniczyć problem przemytu na polskich granicach oraz powstał moduł służący do wykrywania nadużyć w rozliczeniach świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Rozwiązania te są już na etapie wdrożenia. Tymczasem my nie zwalniamy, ale działamy dalej. Dzisiaj ogłosiliśmy pięć wyzwań, a kolejne są już w przygotowaniu. Na stronie govtech.gov.pl będziemy sukcesywnie aktualizować statusy kolejnych wyzwań – mówi Justyna Orłowska, Dyrektor programu GovTech Polska.
Chęć udziału w konkursach można zgłaszać od 12 września do 28 października 2019 r., ale już teraz można zapoznać się z ich tematami. Konkursy skierowane są do innowatorów, małych i średnich firm specjalizujących się w programowaniu, business intelligence i tworzeniu rozwiązań wykorzystujących big data czy sztuczną inteligencję. Zwycięzcy poszczególnych konkursów mogą liczyć na kontrakty warte 300-400, a nawet 600 tys. zł. Opis kolejnych etapów programu dostępny jest na stronie Govtech.gov.pl.
OGŁOSZONE 4 WRZEŚNIA WYZWANIA:
- Urząd Patentowy RP
Urząd Patentowy potrzebuje rozwiązania, które automatycznie nada właściwą klasyfikację dla nowo składanych zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych oraz przekieruje je do dalszej oceny merytorycznej do odpowiedniego eksperta. Dzięki temu przyspieszony zostanie czas ich procedowania.
- Kancelaria Senatu
Kancelaria Senatu ma obowiązek zapewnić dostęp do transmisji z posiedzeń Senatu oraz komisji senackich, wraz z zapisami stenograficznymi z tych posiedzeń, na swojej stronie internetowej. Szuka więc narzędzia, które pozwoli opracować przystępniejszą formę transmisji wideo z obrad, ułatwi odnajdywanie nagrań poszczególnych wypowiedzi senatorów, pozwoli szybko i automatycznie identyfikować mówców na podstawie analizy dźwięku (głosu) i obrazów wideo oraz dzięki funkcji automatycznej transkrypcji mowy na tekst umożliwi skrócenie czasu niezbędnego do przygotowania stenogramów z obrad, w szczególności komisji senackich.
- PKN Orlen
PKN Orlen chce stworzyć mechanizm umożliwiający automatyczną identyfikację pojazdów firmowych przypisanych do kart flotowych dla kierowców realizujących płatności przy dystrybutorze przy użyciu aplikacji mobilnej dla klientów biznesowych.
- Tauron
Spółka poszukuje rozwiązanie, które automatycznie zweryfikuje rentowność instalacji paneli słonecznych w wybranej nieruchomości. System umożliwiłby szybką ocenę możliwości i potencjału energii słonecznej w każdym domu. Takie narzędzie byłoby dostępne publicznie do użycia przez dowolną osobę.
- PKP Informatyka wspólnie z PKP Intercity
Spółki poszukują narzędzia analitycznego prognozującego popyt i optymalizującego cenę za przejazd kuszetką lub wagonem sypialnym na danej trasie w określonym czasie w oparciu o różne kryteria wpływające na decyzję o zakupie biletu. System pozwoliłby dynamicznie ustalać ceny przejazdów, co pozwoli na zróżnicowanie oferty dla pasażerów.
Dodatkowe informacje
- Opisy wyzwań w programie GovTech Polska
- Opis poszczególnych etapów konkursu
- Relacje firm uczestniczących w poprzedniej edycji programu: LogicAI i Tensoflight
GovTech Polska to program realizowany od 2018 roku pod patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Jego celem jest usprawnienie dialogu między sektorem publicznym, a innowatorami: przedsiębiorcami, start-upami, środowiskiem naukowym i obywatelami. Program łączy wszystkich, którzy za pomocą innowacyjnych technologicznie rozwiązań wspierają rozwiązywanie wyzwań, z jakimi mierzy się administracja, usprawniając tym samym efektywność działania sfery publicznej i podnosząc jakość życia obywateli.