Forum Innowacji: serce innowacji bije w Tarnowie

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Startupy opanowały zbiorową wyobraźnię środowisk biznesowych. Dla młodych przedsiębiorców startupy są szansą na spektakularny sukces, inwestorzy widzą w nich wybuch inicjatywy i kreatywności, który można zamienić na zysk, a administracja państwowa – jeden z filarów innowacyjnej gospodarki.

Żeby poprawnie funkcjonować i odnosić sukces, startupy potrzebują specjalnego otoczenia, środowiska: innych startupów, inwestorów, dużych firm, instytucji wsparcia, ośrodków badawczych i naukowych.

Przedstawiciele wszystkich tych grup, w tym najbardziej znane postaci z zagranicznych ekosystemów startupowych, przyjadą 15 kwietnia na Forum Innowacji w Tarnowie. Ta dwudniowa impreza jest częścią Economic Acceleratora, programu wsparcia innowacyjnej gospodarki i startupów, prowadzonego przez Instytut Studiów Wschodnich, organizatora Forum Ekonomicznego w Krynicy. Przewodniczący Rady Programowej „polskiego Davos”, Zygmunt Berdychowski, widzi w startupach element  złożonego systemu gospodarczego.

– W blisko trzydziestoletniej historii Forum Ekonomicznego obserwowaliśmy bardzo różne trendy ekonomiczne. Naszym zadaniem było uchwycić te, które miały stać się ważnymi składnikami polskiego i światowego krajobrazu gospodarczego i włączyć je do dyskusji na platformie Forum. Obecnie takim trendem jest koncepcja innowacyjności i start-upów. Chcemy je wspierać: nie tylko dajemy im możliwość pokazania się inwestorom, wielkiemu biznesowi i administracji publicznej, ale także wyróżniamy najlepsze pomysły, w tym dużymi nagrodami finansowymi – komentuje Zygmunt Berdychowski.

W tym roku głównymi tematami Forum Innowacji będą: sztuczna inteligencja (AI), uczenie maszynowe (ML), technologie finansowe (FinTech), nowe technologie w energetyce (Energy & CleanTech) i w służbie zdrowia (MedTech), nowoczesne systemy zarządzania w przedsiębiorstwach (Business & Analytics). Oprócz dyskusji panelowych, warsztatów, prezentacji praktycznego zastosowania rozwiązań innowacyjnych w biznesie, podczas konferencji w Tarnowie rozegrane zostaną trzy konkursy: Startup Award (z pulą nagród w wysokości 100 000 zł), Robot Show (10 000 zł dla zwycięzcy), konkurs programistyczny Hackhaton Zaprogramuj Tarnów (12 000 zł). Prowadzony będzie także nabór do nowego programu Małopolska Startup Rocket, którego laureaci wyjadą na specjalistyczne targi do startupowych mekk, m.in. Kuala Lumpur, Mediolanu, Singapuru, Tokio czy Tel Awiwu.

Dla startupów, które odnoszą realny, długoterminowy sukces i myślą o wejściu na globalny rynek, zastrzyk gotówki jest ważny, ale nie najważniejszy. Przykładem może być firma Sinterit, która w zeszłym roku na Forum w Tarnowie zgarnęła nagrody partnerów i dostała przepustkę na Forum Ekonomiczne.

– Dzięki Forum Innowacji poznaliśmy sporą liczbę ważnych osób ze świata biznesu i polityki, nawiązaliśmy kontakt z instytucjami rządowymi i funduszami venture capital, które inwestują w firmy we wczesnej fazie rozwoju.  Najważniejsza jednak okazała się dla nas możliwość oceny pomysłów naszego modelu biznesowego. Dzięki temu ustrzegliśmy się strategicznych błędów. Forum jest dużą szansą, cała sztuka w tym, żeby umieć ją wykorzystać. Wymaga to sporego wysiłku, ciężkiej pracy i otwartości umysłu – komentuje z dzisiejszej perspektywy – współzałożyciel Sinteritu, Konrad Głowacki

Sinterit to firma z branży przemysłowych druku 3D, obecnie znajdująca się w fazie internacjonalizacji. Rewolucjonizuje rynek, sprzedając najbardziej zaawansowane technologicznie drukarki po cenie 20-krotnie niższej od konkurencji. Rewolucja w dziedzinie oprogramowania do analizy obrazu (stosowane między innymi w medycynie) to dzieło kolejnego laureata Startup Award 2018, firmy DiCella. Jej założycielka mówi, że Forum umożliwiło przedstawienie szerszemu gronu profilu firmy i  jej osiągnięć, poszerzenie horyzontów i zyskanie kontaktów biznesowych.

Pierwsze skojarzenie z etykietą „startup” prowadzi do nowych technologii. Większość startupów rzeczywiście jest w jakiś sposób związana z sektorem IT. W koncepcji startupu chodzi przede wszystkim o stworzenie środowiska, w którym nowe firmy wypracowują sposób na rozwój i osiąganie przychodu. Nie przypadkiem „szukanie modelu biznesowego i finansowego, który zapewni startupom rozwój” zostało wpisane do definicji startupu, którą posługuje się Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii i nie przypadkiem koncepcja wymiany idei jest kluczowa do zrozumienia jak działa startupowy ekosystem. Inicjatywy takie jak Forum Innowacji, Economic Accelerator czy Małopolska Startup Rocket przygotowują grunt pod sukces nowych firm właśnie przez to, że umożliwiają spotkania, od których wszystko się zaczyna.