Francuski startup Naïo Technologies otrzymał 14 mln euro. Tworzy roboty rolnicze

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Roboty chwastownicze

Udostępnij:

Startup Naïo Technologies, specjalizujący się w robotach rolniczych, otrzymał 14 mln euro. Będzie dalej tworzyć roboty chwastownicze wykorzystywane w rolnictwie.

Francuską firmę założyli  w 2011 r. dwaj inżynierzy – Aymerica Barthesa i Gaëtana Séveraca.

Roboty chwastownicze

Właściciele Naïo Technologies stworzyli roboty chwastownicze, które nie wpływają ujemnie na środowisko naturalne, ani na człowieka. Poza tym urządzenia dostarczają rozwiązania, które pomagają rolnikom w codziennej pracy i ograniczają stosowanie chemicznych środków chwastobójczych.

Prawie 150 robotów (nazwanych Oz, Dino i Ted) jest już rozlokowanych w gospodarstwach rolnych i winnicach zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych.

Ciągłe prace nad nowymi rozwiązaniami pozwalają firmie obsługiwać różne rodzaje upraw. Dlatego Naïo Technologies opracowało system nawigacji dla robotów rolniczych, który może być wdrożony w każdym robocie terenowym.

W ciągu najbliższych 10 lat roboty będą dostępne we wszystkich krajach Europy i Ameryki Północnej.

Farmy wertykalne

Polskie startupy z branży AgriTech także prężnie działają. Niedawno informowaliśmy, że polski startup Vertigo Farms ma zamiar zmienić sposób uprawy roślin. Zainicjował hodowlę w zamkniętych warunkach z zastosowaniem ekstrakcji dwutlenku węgla.

Celem startupu jest to, aby ekstrakty z ich upraw, które trafiają do żywności, kosmetyków, leków, były wolne od mikroplastiku, metali ciężkich i zanieczyszczeń, negatywnie wpływających na zdrowie.

Dlatego uprawy odbywają się w zamkniętych warunkach, na tzw. farmach wertykalnych. W ten sposób uprawiane są dowolne gatunki roślin przez cały rok. Przy znacznie mniejszym zużyciu wody i energii niż w tradycyjnym rolnictwie.

Dwutlenek węgla osiąga stan nadkrytyczny w temperaturze 31,1 st. C. Gdy cząsteczka jest w stanie nadkrytycznym, ma właściwości zarówno cieczy, jak i gazu. Właściwościami nadkrytycznego dwutlenku węgla można łatwo sterować.

Ekstrakcja nadkrytycznym dwutlenkiem węgla jest ekologiczna i usuwa zanieczyszczenia.

Nie trzeba transportować ekstraktów lub całych surowców z odległych krajów. Dlatego stosujący tę technologię nie przyczyniają się do emisji dwutlenku węgla. Poza tym nie ma konieczności stosowania chemikaliów, co nie wpływa inwazyjnie na ziemię uprawną.