Francuzi testują latające taksówki. Unoszą się nad wodą

francuzi testuja latajace taksowki unosza sie nad woda
Udostępnij:
Do 20 września w Paryżu nad Sekwaną potrwają testy tzw. latającej taksówki. Pojazd porusza się tuż nad powierzchnią wodą. Według twórców, projekt jest proekologiczny.

Pojazd wyposażony w specjalne płozy i skrzydła podczas jazdy zaczyna się unosić, zmniejszając opór wody nawet o 40 proc. Pozwala to na oszczędne wykorzystanie baterii. 

Pojazd, według twórców, jest przyjazny środowisku. Mówią o nim: "zero emission, zero wave, zero noise", czyli "zero emisji, zero fal, zero hałasu".

Latającą taksówkę stworzył zespół inżynierów i sportowców. Twórcy założyli startup SeaBubbles. Nie jest to pierwszy projekt “latającej” łodzi, lecz pierwszym mający zastosowanie w transporcie publicznym. 

Agencja Reuters informuje, że taksówka pomieści czterech pasażerów i kierowcę. Posiada również “zielony” certyfikat. Poprzednie wersje nie przeszły próby., Okazały niestabilnymi modelami. Ich użycie jako środka transportu publicznego było więc niemożliwe. 

Twórcy pojazdu chcą, żeby ich dzieło na stałe zagościło w Paryżu. Dlatego wystąpili do władz o pozwolenie na otwarcie pierwszej komercyjnej linii latających taksówek.