Fundusz 4growth VC rozpoczął współpracę z NCBiR Investment Fund

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Fundusz 4growth VC rozpoczął współpracę z NCBiR Investment Fund

Udostępnij:

Koinwestycje w innowacyjne projekty technologiczne w sektorze finansów i ubezpieczeń to główny cel współpracy, którą rozpoczynają NCBR Investment Fund ASI (NIF) i fundusz 4growth VC. Podmioty podpisały umowę o partnerstwie i planują wspólne aktywności inwestycyjne.

– Sukcesywnie poszerzamy grono naszych strategicznych Partnerów Inwestycyjnych, aby na bazie wspólnych doświadczeń docierać z inwestycjami do kolejnych obiecujących i przyszłościowych obszarów gospodarki. Partnerstwo z funduszem 4growth VC otwiera znakomite możliwości inwestycyjne w sektorze finansowym i ubezpieczeniowym, które mają ogromny potencjał rozwojowy w zakresie nowych technologii i cyfryzacji usług – mówi Krzysztof Szubert, Prezes Zarządu NIF.

Fundusz 4growth VC specjalizuje się w inwestowaniu w perspektywiczne spółki z obszaru fintech
i insurtech, wspiera także innowacyjne projekty technologiczne z innych branż.

– Dywersyfikacja źródeł finansowania zwiększa nasz potencjał inwestycyjny jako funduszu VC, a tym samym przyczynia się do dalszego rozwoju sektora fintech i insurtech w naszym kraju – mówi Marcin Jaszczuk, partner zarządzający 4growth VC.

Pierwsza inwestycja 4growth VC

Fundusz 4growth VC koncentruje się na projektach, w które może wnieść największą wartość pozafinansową (tzw. smart money). Przedmiotem zainteresowania funduszu są startupy założone
w Polsce lub regionie CEE, z dużym potencjałem ekspansji zagranicznej. 4growth VC zadebiutował
w lipcu 2021 r. inwestycją w fintech Cashy. Obecnie fundusz jest na etapie finalizowania kilku kolejnych inwestycji.

NCBiR Investment Fund

NIF w mijającym roku podpisał wiele ważnych umów z polskimi i międzynarodowymi Partnerami Inwestycyjnymi, wśród których są: Enea Innowacje, BrigdeOne, PGE Ventures, ChangeVentures, Aria, Vinci Capital, Fidiasz, EIT InnoEnergy i Holding Inwestycyjny AKESTO. Do tej grupy dołącza obecnie fundusz 4growth VC. W najbliższej perspektywie NIF wraz z Partnerami Inwestycyjnymi skupi się głównie na wspólnych inwestycjach w spółki, będące na etapie wzrostu i ekspansji.

NIF jest koinwestycyjnym funduszem venture capital, założonym przez Narodowe Centrum Badań
i Rozwoju. Fundusz specjalizuje się w inwestycjach w małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) będące
w fazie wzrostu lub ekspansji komercjalizujące wyniki prac badawczo-rozwojowych (B+R+I). Budżet inwestycyjny Funduszu to 700 milionów zł. Wartość pojedynczej inwestycji ze strony NIF wynosi 3-64 milionów zł.

Kto stoi za 4growth VC?

Założycielami funduszu 4growth VC są menedżerowie z 20-letnim doświadczeniem w branży bankowo-ubezpieczeniowej i inwestycyjnej: Krzysztof Bachta, Tomasz Biłous, Marcin Jaszczuk i Marek Szcześniak. Poprzednio zasiadali w zarządzie Alior Banku, w którym m.in. nadzorowali inwestycje typu CVC
w fintechy PayPo i Autenti oraz rozwój obszaru innowacji. Wcześniej zdobywali doświadczenie na najwyższych stanowiskach menedżerskich m.in. w PZU, ING Banku Śląskim, PKO BP, mBanku, EY czy BCG.