Fundusz AgriTech Hub inwestuje milion złotych w Usarya Polska

Dodane: 18.02.2019

Informacja prasowa

Udostępnij:

AgriTech Hub – fundusz Venture Capital, który wspiera w rozwoju innowacyjne projekty z sektora rolno-spożywczego, dokonał inwestycji w spółkę Usarya Polska, oferującą maszynę do zbierania kamieni o nazwie Husarya. Łączna kwota inwestycji wynosi 1 mln złotych.

Zakamienienie pól uprawnych jest skutkiem naturalnych procesów geologicznych, stanowi jednak istotne wyzwanie dla branży rolniczej. Kamienie uszkadzają płody rolne oraz utrudniają zbiór tych nieuszkodzonych – szczególnie warzyw. Problem dotyczy również sprzętu uprawowego, który szybciej ulega zniszczeniu.

Szacujemy, że zakamienienie odnosi się do około 30% powierzchni użytków rolnych w Polsce, a w krajach skandynawskich sięga nawet 90%. Oczyszczanie pola z kamieni ma wymierny efekt ekonomiczny dla producentów roślin, zarówno jeśli chodzi o zbiory, jak i sprzęt. Z tego względu, po przeprowadzeniu analizy dostępnych na rynku rozwiązań i konsultacjach z potencjalnymi odbiorcami, zdecydowaliśmy się na wsparcie nowatorskiego projektu jakim jest Husaryamaszyna do zbierania kamieni z pól. Do podjęcia inwestycji przekonało nas również doświadczenie i kompetencje zespołu – wyjaśnia Bartosz Podhorodecki, Menedżer Inwestycyjny funduszu AgriTech Hub.

Spółkę Usarya Polska tworzą trzej zdolni i pomysłowi wynalazcy-pasjonaci: Sławomir Wiśniewski, Marcin Wiśniewski oraz Marcin Gołębiewski. Sami o sobie mówią: – Nie brakuje nam pomysłów. Husarya, maszyna do zbierania kamieni, to nasze pierwsze i z pewnością nie ostatnie dziecko.

– Dzięki wsparciu udzielonemu przez AgriTech Hub będziemy mogli opracować innowacyjne rozwiązania z zakresu Automatyki i IT, usprawniające obsługę maszyny oraz monitoring wszystkich jej funkcji, co niewątpliwie przyczyni się do rozszerzenia dostępnych opcji nawet dla najbardziej wymagających klientów. Wsparcie umożliwi również komercjalizację oraz zdobywanie rynków zagranicznych – wyjaśnia dr hab. Marcin Gołębiewski, Członek Zarządu Usarya Polska. – Wkrótce nasze portfolio zostanie wzbogacone o 2 nowe maszyny, ale pomysłów mamy znacznie więcej.  Interesują nas przede wszystkim specjalistyczne maszyny, które nie mają na rynku zbyt wielu lub w ogóle konkurentów, a które umożliwią automatyzację najbardziej uciążliwych procesów związanych z produkcją rolniczą – dodaje.

Usarya ma na swoim koncie już pierwsze sukcesy – wygraną w konkursie Agropatenty, organizowanym przez redakcję „Top Agrar Polska“ wspólnie z marką Waryński Origin. Choć Husarya jest obecnie flagowym produktem firmy, to opracowywane są już kolejne specjalistyczne maszyny: agregat wysiewająco-zagarniająco-okrywający oraz glebogryzarka.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem